Ile luksów potrzeba? Poziomy natężenia oświetlenia dla wszystkich stref

Ile luksów potrzeba? Poziomy natężenia oświetlenia dla wszystkich stref

Wszystkie normowe wartości luksów dla biur, przemysłu, magazynów, parkingów i obiektów sportowych, z UGR, Ra, współczynnikiem utrzymania i bezpłatnym kalkulatorem luksów.

6 min read By Clightstore lighting plannersUpdated 22.10.2026

Potrzebne natężenie oświetlenia zależy od zadania wzrokowego, strefy i obowiązującej normy. Dla stanowiska biurowego PN-EN 12464-1 zaleca eksploatacyjne natężenie (Em) co najmniej 500 luksów. Magazyn wymaga 100–300 luksów zależnie od czynności, parking zewnętrzny 5–20 luksów. Ten poradnik zbiera wartości normowe dla wszystkich obszarów zawodowych, wraz z UGR, Ra i współczynnikiem utrzymania.

W skrócie
  • Biuro i praca przy komputerze: Em 500 luksów, UGR ≤ 19, Ra ≥ 80 (PN-EN 12464-1).
  • Magazyn i produkcja: 100–750 luksów zależnie od czynności; zawsze planuj też UGR i Ra.
  • Parking zewnętrzny: 5–20 luksów według PN-EN 12464-2, zależnie od natężenia ruchu.
  • Obiekty sportowe: 75–750 luksów według PN-EN 12193, zależnie od klasy i dyscypliny.
  • Uwzględnij współczynnik utrzymania: w zapylonych pomieszczeniach 0,67–0,70, aby cel był spełniony także po latach.

Luks, lumen, kandela: co oznaczają?

Lumen (lm) to całkowity strumień świetlny oprawy. Luks (lx) to natężenie oświetlenia na powierzchni: 1 luks = 1 lumen na metr kwadratowy. Kandela (cd) to światłość w danym kierunku. W projektowaniu liczy się luks, bo pokazuje, ile światła naprawdę dociera na płaszczyznę roboczą; dwie oprawy o tym samym strumieniu mogą dać bardzo różne wartości luksów zależnie od wysokości, kąta i geometrii pomieszczenia (zob. Lumen a lumen na wat).

UGR i Ra

Wskaźnik UGR opisuje ograniczenie olśnienia: im niższy, tym mniejsze olśnienie. W biurach limit wynosi UGR ≤ 19 (zob. Wskaźnik UGR wyjaśniony). Wskaźnik Ra (CRI) opisuje oddawanie barw: Ra ≥ 80 to minimum w strefach pracy, a Ra ≥ 90 zaleca się przy kontroli jakości i barw (zob. CRI i oddawanie barw).

Normy: PN-EN 12464-1 i przepisy krajowe

PN-EN 12464-1:2022 to europejska norma oświetlenia miejsc pracy we wnętrzach i podstawa każdego profesjonalnego projektu. W Polsce rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy zobowiązuje pracodawcę do zapewnienia oświetlenia zgodnego z Polskimi Normami. Projektowanie według PN-EN 12464-1 spełnia więc z reguły także obowiązki prawne.

Tabela luksów: wnętrza – biuro, produkcja, magazyn

Wszystkie wartości to eksploatacyjne natężenia (Em) na płaszczyźnie roboczej według PN-EN 12464-1.

Strefa / czynnośćEm (lux)UGR ≤Ra ≥
Biuro – pisanie, czytanie, komputer5001980
Biuro – archiwizacja, kopiowanie3001980
Sala konferencyjna5001980
Korytarz (bez pojazdów)1002540
Schody1502540
Warsztat – prace zgrubne3002580
Warsztat – prace średnie5002280
Warsztat – prace precyzyjne7501980
Kontrola jakości / barw10001690
Magazyn – ogólny1002560
Magazyn – alejki między regałami2002860
Magazyn – kompletacja3002560
Przyjęcie / wydanie towaru3002560
Handel – sala sprzedaży3002280

Poradniki według strefy: Biura, Magazyny, Produkcja, Warsztaty i Handel.

Lampy high bay LED nad regałami wysokiego składowania w magazynie logistycznym
Magazyn z regałami wysokiego składowania i lampami high bay LED: kompletacja wymaga co najmniej 300 luksów według PN-EN 12464-1.

Lampy high bay LED do magazynów i produkcji: IP65, do 210 lm/W, 5 lat gwarancji:

Tabela luksów: teren zewnętrzny – parkingi, budowy, elewacje

Zewnętrzne miejsca pracy podlegają PN-EN 12464-2. Parkingi klasyfikuje się według natężenia ruchu, budowy według rodzaju prac.

Strefa / czynnośćEm (lux)Równomierność U₀ ≥Ra ≥
Parking – mały ruch50,2520
Parking – średni ruch100,4020
Parking – duży ruch200,4020
Stałe zewnętrzne stanowisko pracy2000,4040
Budowa – prace zgrubne500,2540
Budowa – prace średnie1000,2540
Budowa – prace precyzyjne2000,4060
Droga ewakuacyjna / oświetlenie awaryjne1––

Do parkingów i terenów zewnętrznych pasują naświetlacze LED IP66; do dróg wewnętrznych lampy uliczne LED. Zob. też Oświetlenie parkingów, Tereny firmowe i Oświetlenie awaryjne.

Naświetlacze LED oświetlające teren firmowy nocą
Teren firmowy z naświetlaczami LED: dla parkingów o średnim ruchu PN-EN 12464-2 zaleca co najmniej 10 luksów.

Naświetlacze LED na zewnątrz, parkingi i elewacje: IP66, 170 lm/W, 5 lat gwarancji:

Wartości luksów dla obiektów sportowych (PN-EN 12193)

PN-EN 12193 rozróżnia trzy klasy: klasa III dla treningu, sportu szkolnego i rekreacyjnego; klasa II dla zawodów lokalnych i regionalnych; klasa I dla zawodów krajowych. Liczy się też natężenie pionowe, zwłaszcza w szybkich grach z małą piłką.

Sport / strefaKlasa III (lx)Klasa II (lx)Klasa I (lx)Ra ≥
Piłka nożna (na zewnątrz)7520050020–65
Koszykówka / piłka ręczna (hala)20050075065
Tenis (na zewnątrz)20030050065
Badminton / tenis stołowy300500–60075065
Padel200300–400500–60065
Lekkoatletyka (na zewnątrz)10020050065

Poradniki dla dyscyplin: Boisko piłkarskie, Kort tenisowy, Hala sportowa i Ujeżdżalnia. Produkty: oświetlenie boisk piłkarskich, oświetlenie boisk do koszykówki i oświetlenie kortów do padla.

Kalkulator luksów: ile opraw potrzeba?

Oblicz liczbę opraw na podstawie powierzchni, wysokości montażu i docelowych luksów. Wynik jest orientacyjny; do projektu zgodnego z normą z weryfikacją równomierności polecamy nasz bezpłatny projekt DIALux.

Współczynnik utrzymania: zawsze planuj z zapasem

Współczynnik utrzymania (MF) uwzględnia spadek światła przez zabrudzenie, starzenie się strumienia i straty odbicia. W projekcie: docelowe luksy ÷ MF = potrzebna wartość początkowa. Czyste biura: 0,80 (25% przewymiarowania). Warsztaty, magazyny lub zapylona produkcja: 0,67–0,70, czyli ok. 40–50% zapasu.

Wysokość montażu i rozsył światła

W halach liczy się, by światło rzeczywiście docierało na płaszczyznę roboczą. Rozstaw, równomierność (U₀ ≥ 0,6 w strefach pracy) i zadanie trzeba rozpatrywać razem. Dla lamp high bay LED od 6 m zaleca się optyki 60–90°; niżej 90–120° (zob. Oświetlenie hal lampami high bay LED). W strefach wilgotnych stosuj oprawy hermetyczne LED co najmniej IP65 (zob. Stopnie ochrony IP).

Oświetlenie biur

Dla biur i pracy przy komputerze decydują Em 500 luksów, UGR ≤ 19 i Ra ≥ 80. UGR często się pomija: oprawa z UGR 25 może powodować zmęczenie i ból głowy mimo wystarczających luksów. Panele LED z UGR < 19 są bardzo odpowiednie; do skupionej pracy zaleca się 4000K (zob. Temperatura barwowa LED).

Uwaga dotycząca bezpieczeństwa

Poziomy luksów i dobór opraw możesz zaplanować samodzielnie; instalację elektryczną 230V lub 400V musi wykonać elektryk z ważnym świadectwem kwalifikacyjnym (uprawnienia SEP) (zob. Podłączanie oprawy LED).

Najczęściej zadawane pytania

Czym różni się luks od lumena?

Lumen to całkowity strumień świetlny; luks to natężenie na powierzchni: 1 luks = 1 lm/m². Oprawa 10 000 lm daje 1000 luksów na 10 m², ale tylko 100 luksów na 100 m².

Ile luksów potrzeba w biurze?

Co najmniej 500 luksów do pisania, czytania i pracy przy komputerze według PN-EN 12464-1, z UGR ≤ 19 i Ra ≥ 80. Archiwizacja wymaga 300 luksów.

Ile luksów potrzeba na parkingu?

Według PN-EN 12464-2 co najmniej 5 luksów przy małym ruchu, 10 luksów przy średnim i 20 luksów przy dużym ruchu.

Ile luksów potrzeba w magazynie?

Składowanie ogólne 100 luksów, alejki między regałami 200 luksów, kompletacja i przyjęcie towaru 300 luksów. W zapylonych magazynach przyjmij współczynnik utrzymania 0,67–0,70.

Co oznacza UGR i dlaczego jest ważny?

UGR mierzy olśnienie. Biura wymagają UGR ≤ 19; warsztaty dopuszczają 22–25. Wartość jest podana w karcie katalogowej każdej zgodnej z normą oprawy.

Czy PN-EN 12464-1 jest obowiązkowa?

Normy w Polsce stosuje się co do zasady dobrowolnie, ale przepisy BHP wymagają oświetlenia zgodnego z Polskimi Normami, więc w praktyce PN-EN 12464-1 jest punktem odniesienia przy kontrolach.

Jak obliczyć liczbę opraw?

Liczba = (docelowe luksy × powierzchnia) ÷ (lumeny na oprawę × współczynnik utrzymania × współczynnik wykorzystania). Użyj kalkulatora do szacunku i symulacji DIALux do równomierności.

Ile luksów potrzeba w hali sportowej lub na boisku?

Hale sportowe: 200 luksów (klasa III), 500 luksów (klasa II), 750 luksów (klasa I). Piłka nożna na zewnątrz: 75, 200 i 500 luksów.

Konkretny projekt: magazyn, hala, parking lub obiekt sportowy?

Nasz zespół przygotuje bezpłatny projekt DIALux z weryfikacją natężenia, obliczeniem równomierności i doborem opraw zgodnym z normą. Dostawa w całej UE w 2–5 dni roboczych, ceny bezpośredniego importu 2–4 razy niższe niż marki, do 5 lat gwarancji.

Poproś o bezpłatny projekt