LED megtérülési idő számítása: ROI és megtakarítások

LED megtérülési idő számítása: ROI és megtakarítások

Mennyi idő alatt térül meg egy LED-átalakítás? Képlet, szektorális esetek, TCO-összehasonlítás és támogatások tömören magyarázva.

9 perc olvasás A Clightstore világítástervezőitőlFrissítve: 01.11.2026

A LED-es korszerűsítés megtérülési ideje a beruházási összeg és az éves teljes megtakarítás hányadosa – évi 4000 vagy több üzemórával működő vállalati létesítményeknél jellemzően 1 és 3 év között van. Aki a karbantartási költségeket, a támogatásokat és az MSZ EN 12464-1 szerinti karbantartási tényezőt is figyelembe veszi, megbízható képet kap a teljes tulajdonlási költségről (TCO) – és ezzel a pénzügyi igazgatót is meggyőzi.

Röviden
  • Alapképlet: megtérülési idő = nettó beruházási költség ÷ éves teljes megtakarítás (energia + karbantartás)
  • Évi 4000 üzemórás ipari csarnokban 0,22 €/kWh áramár mellett a LED jellemzően 1–2 év alatt megtérül
  • Az MSZ EN 12464-1 szerinti karbantartási tényező (MF) befolyásolja a tartósan elérhető megvilágítást, és ezzel a szükséges lámpatestek számát
  • Európa-szerte energiamegtakarítási tanúsítványok, energiahatékonysági támogatások, ESCO-szerződések és lízing csökkenthetik a nettó beruházást; a feltételek országonként eltérnek
  • Az 5 és 10 éves TCO a beszerzőknek és a létesítményüzemeltetőknek többet mond, mint az egyszerű megtérülési idő

Az alapképlet: így számolja ki a megtérülési időt

Megtérülési idő (év) = Nettó beruházási költség ÷ Éves teljes megtakarítás

Az éves teljes megtakarítás az energiamegtakarításból, valamint a karbantartáson és a fényforráscserén elért megtakarításból áll. A nettó beruházási költséget az esetleges támogatások levonásával kapjuk.

Lépésről lépésre

1. lépés – Éves energiamegtakarítás:
(A régi rendszer teljesítménye W-ban – LED teljesítmény W-ban) × lámpatestek száma × üzemóra/év ÷ 1000 × áramár (€/kWh)

2. lépés – Éves karbantartási megtakarítás:
Eddigi karbantartási költségek (fényforrások + munkadíj) – a LED várható karbantartási költségei

3. lépés – Nettó beruházás:
Bruttó beruházás – támogatás (vissza nem térítendő támogatás vagy az energiamegtakarítási tanúsítványok értéke)

4. lépés – Megtérülési idő:
Nettó beruházás ÷ (energiamegtakarítás + karbantartási megtakarítás)

Fontos: kisülőlámpáknál (HQL, HQI, NAV) és fénycsöveknél az előtéttel együtt mért rendszerteljesítménnyel számoljon, ne csak a lámpa teljesítményével. Egy 400W-os HQL-lámpatest valójában kb. 430W-ot vesz fel.

Interaktív ROI-kalkulátor

Adja meg projektje adatait – a kalkulátor kiszámítja a megtérülési időt, az éves megtakarítást és az 5 éves TCO-t:

Négy jellemző forgatókönyv

Az általános kalkulátorok gyakran irreális eredményt adnak, mert az üzemórák, az áramárak és a karbantartási igény ágazatonként jelentősen eltér. Az alábbi négy forgatókönyv jellemző vállalati körülményeken alapul, és csak az energiamegtakarítással számol, támogatás nélkül.

Por- és vízálló LED lámpatestek egy logisztikai raktárban raklapállványok felett
Por- és vízálló LED lámpatestek egy logisztikai raktárban raklapállványok felett.
ForgatókönyvRégi lámpatest (rendszer)LED-es csereÜzemóra/évLámpatestekÁramárNettó beruházásÉves megtakarításMegtérülés
Ipari csarnok (IP65)400W HQL (kb. 430W)150W-os LED csarnokvilágító4000 h400,22 €/kWh8000 €9856 €kb. 10 hónap
Magasraktár (24/7)250W HQL (kb. 270W)100W-os LED csarnokvilágító6000 h600,22 €/kWh10 800 €13 464 €kb. 10 hónap
Iroda / adminisztráció2 × 58W fénycső (kb. 130W)40W-os LED panel2500 h800,22 €/kWh6400 €3960 €kb. 19 hónap
Kültéri létesítmény (IP66)150W HQL (kb. 170W)60W-os LED reflektor3500 h200,22 €/kWh4200 €1694 €kb. 30 hónap

Számítás az 1. forgatókönyvhöz: (430 – 150) W × 40 × 4000 h ÷ 1000 × 0,22 €/kWh = 9856 €/év. A forgatókönyvekben szereplő nettó beruházás óvatos becslés, amely a lámpatesteket és a szerelést is tartalmazza; a Clightstore lámpatesteivel már a beszerzési ár is jóval alacsonyabb (lásd Mennyibe kerül a LED világítás?). A karbantartási megtakarítás (fényforráscsere, emelőgép) nincs benne, és tovább rövidíti a megtérülési időt. Saját projektjéhez mindig a tényleges csatlakozási teljesítményeket és a saját áramárát használja.

Miért az üzemóra a döntő tényező?

Évi 2000 üzemóránál (pl. pince, mellékhelyiségek) a megtérülési idő 3–6 évre nő – a korszerűsítés így is megéri, ha a fényforráscserét és a karbantartási költségeket is figyelembe vesszük. 6000 óránál (többműszakos üzem, 24/7-es raktár) egy év alá csökkenhet. Az üzemóra tehát minden megtérülésszámítás legfontosabb bemeneti adata.

Karbantartási tényező az MSZ EN 12464-1 szerint: alulbecsült költségtényező

A karbantartási tényező (MF) azt írja le, hogy egy világítási rendszer egy meghatározott idő után a fényáram mekkora részét adja még. Négy összetevőből áll: LLMF (fényáram-csökkenés), LSF (kiesési arány), LMF (a lámpatest szennyeződése) és RSMF (a helyiség felületeinek szennyeződése). Ha túl magas MF-fel terveznek, túl kevés lámpatest kerül be – és a rendszer néhány év után már nem teljesíti az MSZ EN 12464-1 szerinti fenntartandó megvilágítást (Em).

KörnyezetJellemző MF (LED, 3 év)PéldaAjánlott IP-védettség
Nagyon tiszta0,92Iroda, tiszta térIP20–IP44
Normál0,80Műhely, kiskereskedelemIP44–IP54
Szennyezett0,70Gyártócsarnok, raktárIP65
Erősen szennyezett0,60Öntöde, hegesztőüzemIP65–IP66
Kültér0,75Parkoló, homlokzatIP66–IP67

Alacsonyabb MF azt jelenti, hogy több lámpatest kell az előírt megvilágítás tartós eléréséhez. Az IP-védettségről további információt az IP-védettségi fokozatok magyarázata című útmutatóban talál. Hogy melyik területre milyen luxérték vonatkozik, azt a Hány lux kell? című útmutató mutatja be.

Megtérülési idő helyett TCO: a pénzügyi igazgató nézőpontja

Az egyszerű megtérülési idő semmit nem árul el arról, mennyi pénzt takarít meg egy rendszer a teljes élettartama alatt. Az 5 és 10 éves teljes tulajdonlási költség (TCO) jóval informatívabb mutató a vállalati beruházási döntésekhez.

TCO-képlet (egyszerűsítve):
TCO = beruházási költség + energiaköltség (üzemidő alatt) + karbantartási költség (üzemidő alatt) – támogatások

Példa: egy 40 darab 400W-os HQL-lámpatesttel (kb. 430W rendszerteljesítmény) világított ipari csarnok 10 év alatt kb. 151 360 € energiaköltséget okoz (0,43 kW × 40 × 4000 h × 10 × 0,22 €/kWh). A 150W-os LED változat ugyanennyi idő alatt kb. 52 800 €-ba kerül. A kb. 98 500 €-s különbség sokszorosan meghaladja a LED-es beruházást (40 darab 150W-os LED csarnokvilágító 888 000 Ft-tól kapható ÁFÁ-val, plusz szerelés) – a karbantartási megtakarítás nélkül is.

LED fénysáv egy gyártócsarnokban – TCO-összehasonlítás 10 évre
LED fénysávok a gyártásban: a fénycsöves világításhoz képesti TCO-előny 10 év alatt a beruházási költség többszörösére nő.

Gyártó- és raktárcsarnokokba nagy hatásfokú (150–210 lm/W) LED csarnokvilágítók ajánlottak, mert itt a legmagasabb az üzemóra. Lineáris rendszereket a lineáris LED csarnokvilágítók kategóriában talál. Milyen teljesítmény és hány lámpatest kell az Ön csarnokába: Milyen LED csarnokvilágító kell?

Ajánlott LED csarnokvilágítók iparba és raktárakba – nagy hatásfok, 5 év garancia:

Támogatások: milyen lehetőségek vannak Európában?

A LED-es korszerűsítés támogatása országonként eltér, és rendszeresen változik. A leggyakoribb lehetőségek:

EszközKinekFormaMegjegyzés
Energiamegtakarítási tanúsítványrendszerek (pl. fehér tanúsítványok Olaszországban és Lengyelországban, CEE Franciaországban)Vállalkozások, közintézményekForgalmazható tanúsítványok vagy megtakarított kWh-nkénti bónuszÁltalában a munkák megkezdése előtt kell igényelni, gyakran energiaszolgáltató cégen keresztül
Nemzeti és regionális energiahatékonysági támogatások és kedvezményes hitelekVállalkozások, önkormányzatok, sportegyesületekVissza nem térítendő támogatás vagy kedvezményes kamatozású hitelA pályázatok időszakosan nyílnak meg; a regionális energiaügynökségek tanácsot adnak
Adókedvezmények energiahatékony beruházásokhoz (pl. EIA Hollandiában)VállalkozásokTöbbletlevonás az adóköteles nyereségbőlEgyeztessen adótanácsadójával
Uniós strukturális alapokból finanszírozott programokVállalkozások, közintézményekVissza nem térítendő támogatások és pénzügyi eszközökNemzeti vagy regionális hatóságok kezelik
Lízing, részletvásárlás, ESCO / energiahatékonysági szerződésVállalkozások, önkormányzatokElőfinanszírozás nélkülA részleteket az energiamegtakarításból fizetik

Fontos: a támogatási kérelmet általában a megrendelés előtt kell benyújtani, és a feltételek rendszeresen változnak. Mindig ellenőrizze az országában érvényes aktuális helyzetet.

Gyakori hibák a megtérülésszámításban

1. hiba: elavult áramár

A vállalati áramárak a fogyasztott mennyiségtől, a rendszerhasználati díjaktól és a szerződéstől függően jelentősen eltérnek. Mindig az utolsó éves elszámolás szerinti aktuális áramárral számoljon.

2. hiba: a lámpa teljesítménye a rendszerteljesítmény helyett

A régi lámpatestek előtétjei további 8–15%-ot fogyasztanak. Aki csak a lámpa teljesítményével számol, alulbecsüli a megtakarítást.

3. hiba: elfelejtett karbantartási költségek

A HQL- és HQI-fényforrásokat 8000–12 000 üzemóránként cserélni kell. 8–12 méteres szerelési magasságban a munkadíj jelentős. Az 50 000 óra névleges élettartamú LED lámpatestek ezt a költséget jelentősen csökkentik.

4. hiba: figyelmen kívül hagyott karbantartási tényező

Aki nem számol az MF-fel, túl kevés lámpatestet tervez, és néhány év után a rendszer az MSZ EN 12464-1 szerinti fenntartandó megvilágítás (Em) alá esik – ami utólagos bővítési költséggel jár.

5. hiba: a fényerő-szabályozás és a vezérlés kihagyása

A DALI vagy 1-10V vezérlés a használati profiltól függően további 20–40%-kal csökkentheti az energiafogyasztást (lásd DALI és világításvezérlés).

Külön eset: kültéri létesítmények és sportpályák

Kültéri létesítményeknél az IP66 a szokásos minimumkövetelmény; sportpályáknál emellett az MSZ EN 12193 szerinti világítási követelményeket is figyelembe kell venni. Mivel a sportpályákat gyakran csak évi néhány száz–2000 órán át világítják, a megtérülés hosszabb – az önkormányzatok és sportegyesületek számára sok országban elérhető sportinfrastruktúra-programok azonban jelentősen lerövidítik (lásd Hány lux kell egy futballpályára?).

Sportpályákhoz megfelelő termékeket a LED stadionlámpák kategóriában talál. Kültéri területekre IP66-os LED reflektorok, nedves helyiségekbe és hűtőházakba por- és vízálló LED lámpatestek ajánlottak.

Nagy teljesítményű LED csarnokvilágítók magasraktárakba és 24/7-es üzemhez – DALI-vezérléssel és 5 év garanciával:

Biztonsági figyelmeztetés: villanyszerelési munkát csak szakember végezhet

A LED-es korszerűsítés tervezését és kiszámítását a létesítményüzemeltetők és a beszerzők maguk is elvégezhetik. A villamos szerelést – különösen a 230V-os és 400V-os rendszereken végzett munkát – azonban kizárólag jogosultsággal rendelkező villanyszerelő végezheti, az MSZ HD 60364 szerint. Általános útmutatást a LED lámpatest bekötése című útmutatóban talál.

Gyakori kérdések

Hogyan számítható ki a LED-es korszerűsítés megtérülési ideje?

Megtérülési idő = nettó beruházási költség ÷ éves teljes megtakarítás. Az éves megtakarítás az energiamegtakarításból (a rendszerteljesítmények különbsége × üzemóra × áramár) és a karbantartási megtakarításból áll. A támogatásokat előzetesen levonjuk a beruházásból.

Mikor térül meg különösen gyorsan a LED-es korszerűsítés?

Magas üzemóraszám (évi 4000 órától), magas áramár és nem hatékony régi lámpatestek (HQL, HQI, halogén) esetén a megtérülési idő gyakran 2 év alatti, sokszor egy év alatti – támogatás nélkül is.

Megéri a LED ritkán használt helyeken is, például pincében vagy kültéren?

Évi 1000 üzemóra alatt a megtérülési idő 5 évre vagy hosszabbra nő. A korszerűsítés ennek ellenére megérheti, ha a fényforráscserét és a karbantartási költségeket is figyelembe vesszük.

Milyen támogatások érhetők el?

Ez országonként eltér. A leggyakoribb lehetőségek az energiamegtakarítási tanúsítványok, a nemzeti vagy regionális energiahatékonysági támogatások és hitelek, az energiahatékony beruházások adókedvezményei, az uniós strukturális alapok, valamint a lízing vagy az ESCO-szerződések. Az önkormányzatok és sportegyesületek számára gyakran külön programok vannak. Rendelés előtt ellenőrizze az aktuális feltételeket.

Mi a karbantartási tényező, és miért fontos?

Az MSZ EN 12464-1 szerinti karbantartási tényező (MF) azt írja le, hogyan marad meg egy rendszer fényárama az idő múlásával. Alacsony MF esetén több lámpatest kell ahhoz, hogy a fenntartandó megvilágítás (Em) tartósan teljesüljön.

Hogyan hat az emelkedő áramár a megtérülési időre?

Az áramár emelkedésével az éves energiamegtakarítás arányosan nő – a megtérülési idő rövidül.

Mennyibe kerül egy teljes ipari csarnok LED-es korszerűsítése?

A Clightstore-nál 40 darab 150W-os, Philips driveres LED csarnokvilágító 888 000 Ft-tól kapható ÁFÁ-val, csak a lámpatestekre vonatkozóan. A szerelés, az emelőgép és a kábelezés ehhez jön, ezekre a villanyszerelő készít ajánlatot; érvényes közösségi adószámmal rendelkező cégek ÁFA nélkül vásárolnak. Tipikus projektköltségeket a Mennyibe kerül a LED világítás? című cikkben talál.

Segít a Clightstore a világítástervezésben és a megtérülésszámításban?

Igen. A Clightstore ingyenes DIALux fénytechnikai számítást készít vállalati projektekhez – a megvilágítás igazolásával, a karbantartási tényező kiszámításával és az MSZ EN 12464-1 szerinti lámpatest-kiválasztással.

Mennyi idő alatt térül meg az Ön projektje?

A Clightstore ingyenes DIALux fénytechnikai számítást készít egyedi ROI-elemzéssel, a karbantartási tényező kiszámításával és a támogatási lehetőségek áttekintésével – ipari csarnokokhoz, raktárakhoz, kültéri létesítményekhez és sportpályákhoz. Szállítás az EU-n belül 2–5 munkanap alatt, akár 5 év garancia.

Ingyenes fénytechnikai számítást kérek