Ile luksów potrzeba? Wartości lux dla wszystkich stref

Ile luksów potrzeba? Wartości lux dla wszystkich stref

Wszystkie normowe wartości luksów dla biur, przemysłu, magazynów, parkingów i obiektów sportowych, z UGR, Ra, współczynnikiem utrzymania i bezpłatnym kalkulatorem luksów.

6 min czytania Autorzy: projektanci oświetlenia ClightstoreZaktualizowano 22.10.2026

Wymagane natężenie oświetlenia zależy od zadania wzrokowego, strefy i obowiązującej normy. Dla stanowiska biurowego PN-EN 12464-1 wymaga eksploatacyjnego natężenia (Em) co najmniej 500 luksów. Magazyn potrzebuje 100–300 luksów zależnie od czynności, parking zewnętrzny 5–20 luksów. Ten poradnik zbiera wartości normowe dla wszystkich stref komercyjnych, wraz z UGR, Ra i współczynnikiem utrzymania.

W skrócie
  • Biuro i praca przy monitorze: Em 500 lx, UGR ≤ 19, Ra ≥ 80 (PN-EN 12464-1).
  • Magazyn i produkcja: 100–750 lx zależnie od czynności; zawsze planuj także UGR i Ra.
  • Parking zewnętrzny: 5–20 lx według PN-EN 12464-2, zależnie od natężenia ruchu.
  • Obiekty sportowe: 75–750 lx według PN-EN 12193, zależnie od klasy i dyscypliny.
  • Uwzględnij współczynnik utrzymania: w zapylonym otoczeniu 0,67–0,70, by wartość docelowa była spełniona także po latach.

Luks, lumen, kandela: co oznaczają?

Lumen (lm) to całkowity strumień świetlny oprawy. Luks (lx) to natężenie oświetlenia na powierzchni: 1 luks = 1 lumen na metr kwadratowy. Kandela (cd) to światłość w danym kierunku. W projekcie decyduje luks, bo pokazuje, ile światła dociera do powierzchni roboczej; dwie oprawy o tym samym strumieniu mogą dać bardzo różne wartości luksów zależnie od wysokości montażu, kąta świecenia i geometrii pomieszczenia (zob. Lumen a lumen na wat).

UGR i Ra

Wskaźnik UGR opisuje ograniczenie olśnienia: im niższy, tym mniej olśnienia. W biurach limitem jest UGR ≤ 19 (zob. Wskaźnik UGR). Wskaźnik Ra (CRI) opisuje oddawanie barw: Ra ≥ 80 to minimum w strefach pracy, Ra ≥ 90 zaleca się przy kontroli jakości i barw (zob. CRI i oddawanie barw).

Normy: PN-EN 12464-1 i przepisy krajowe

PN-EN 12464-1:2021 to europejska norma oświetlenia miejsc pracy we wnętrzach, przyjęta w Polsce przez PKN, i podstawa każdego profesjonalnego projektu. Rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy zobowiązuje pracodawcę do zapewnienia oświetlenia odpowiedniego do rodzaju pracy, a w praktyce odniesieniem jest właśnie ta norma. Projekt zgodny z PN-EN 12464-1 spełnia więc co do zasady wymagania krajowe.

Tabela luksów: wnętrza (biuro, produkcja, magazyn)

Wszystkie wartości to eksploatacyjne natężenie (Em) na płaszczyźnie roboczej według PN-EN 12464-1.

Strefa / czynnośćEm (lx)UGR ≤Ra ≥
Biuro: pisanie, czytanie, praca przy monitorze5001980
Biuro: archiwizacja, kopiowanie3001980
Sala konferencyjna5001980
Korytarz (bez pojazdów)1002540
Klatka schodowa1502540
Warsztat: prace zgrubne3002580
Warsztat: prace średnio dokładne5002280
Warsztat: prace precyzyjne7501980
Kontrola jakości / barw10001690
Magazyn: ogólnie1002560
Magazyn: alejki międzyregałowe2002860
Magazyn: kompletacja3002560
Przyjęcie / wydanie towaru3002560
Handel: sala sprzedaży3002280

Poradniki według strefy: Biuro, Magazyn, Produkcja, Warsztat i Handel.

Lampy high bay LED nad regałami wysokiego składowania w magazynie logistycznym
Magazyn wysokiego składowania z lampami high bay LED: kompletacja wymaga co najmniej 300 lx według PN-EN 12464-1.

Lampy high bay LED do magazynów i produkcji: IP65, do 210 lm/W, 5 lat gwarancji:

Tabela luksów: na zewnątrz (parkingi, budowy, elewacje)

Zewnętrzne miejsca pracy obejmuje PN-EN 12464-2. Parkingi klasyfikuje się według natężenia ruchu, budowy według rodzaju prac.

Strefa / czynnośćEm (lx)Równomierność U₀ ≥Ra ≥
Parking: mały ruch50,2520
Parking: średni ruch100,4020
Parking: duży ruch200,4020
Stałe stanowisko pracy na zewnątrz2000,4040
Budowa: prace zgrubne500,2540
Budowa: prace średnio dokładne1000,2540
Budowa: prace precyzyjne2000,4060
Droga ewakuacyjna / oświetlenie awaryjne1––

Na parkingi i tereny zewnętrzne nadają się naświetlacze LED IP66, na drogi na terenie firmy latarnie uliczne LED. Zob. też Oświetlenie parkingów, Tereny firmowe i Oświetlenie awaryjne.

Naświetlacze LED oświetlające teren firmy nocą
Teren firmy z naświetlaczami LED: dla parkingów o średnim ruchu PN-EN 12464-2 zaleca co najmniej 10 lx.

Naświetlacze LED na tereny zewnętrzne, parkingi i elewacje: IP66, 170 lm/W, 5 lat gwarancji:

Wartości luksów dla obiektów sportowych (PN-EN 12193)

PN-EN 12193 rozróżnia trzy klasy: klasa III dla treningu, sportu szkolnego i rekreacyjnego; klasa II dla rozgrywek lokalnych i regionalnych; klasa I dla rozgrywek krajowych. Liczy się też natężenie pionowe, zwłaszcza w szybkich grach z małą piłką.

Dyscyplina / strefaKlasa III (lx)Klasa II (lx)Klasa I (lx)Ra ≥
Piłka nożna (na zewnątrz)7520050020–65
Koszykówka / piłka ręczna (hala)20050075065
Tenis (na zewnątrz)20030050065
Badminton / tenis stołowy300500–60075065
Padel200300–400500–60065
Lekkoatletyka (na zewnątrz)10020050065

Poradniki według dyscypliny: Boisko piłkarskie, Kort tenisowy, Hala sportowa i Ujeżdźalnia. Produkty: oświetlenie boisk piłkarskich, oświetlenie boisk do koszykówki i oświetlenie kortów do padla.

Kalkulator luksów: ile opraw potrzebuję?

Określ liczbę opraw na podstawie powierzchni, wysokości montażu i docelowych luksów. Wynik jest orientacyjny; do projektu zgodnego z normą z weryfikacją równomierności polecamy nasz bezpłatny projekt DIALux.

Współczynnik utrzymania: zawsze planuj z zapasem

Współczynnik utrzymania (MF) uwzględnia spadek światła przez zabrudzenie, starzenie się źródeł i straty odbicia. W projekcie: docelowe lx ÷ MF = wymagana wartość początkowa. Czyste biura: 0,80 (25% zapasu). Zapylone warsztaty, magazyny lub produkcja: 0,67–0,70, czyli około 40–50% zapasu.

Wysokość montażu i rozsył światła

W halach liczy się, czy światło rzeczywiście dociera do powierzchni roboczej. Rozstaw, równomierność (U₀ ≥ 0,6 w strefach pracy) i zadanie trzeba rozpatrywać razem. Dla lamp high bay LED od 6 m zaleca się optykę 60–90°, niżej 90–120° (zob. Oświetlenie hal LED). W pomieszczeniach wilgotnych stosuj oprawy hermetyczne LED co najmniej IP65 (zob. Stopnie ochrony IP).

Oświetlenie biur

W biurach i przy pracy z monitorem decydują Em 500 lx, UGR ≤ 19 i Ra ≥ 80. UGR bywa pomijany: oprawa z UGR 25 może powodować zmęczenie i bóle głowy mimo wystarczającej liczby luksów. Dobrze sprawdzają się panele LED z UGR < 19; do pracy wymagającej koncentracji zaleca się 4000K (zob. Temperatura barwowa LED).

Bezpieczeństwo

Poziomy luksów i oprawy możesz zaplanować samodzielnie; instalację elektryczną 230V lub 400V wykonuje wyłącznie elektryk ze świadectwem kwalifikacyjnym (SEP), zgodnie z PN-HD 60364 (zob. Podłączanie oprawy LED).

Najczęściej zadawane pytania

Czym różnią się luks i lumen?

Lumen to całkowity strumień świetlny, luks to natężenie na powierzchni: 1 lx = 1 lm/m². Oprawa 10 000 lm daje 1000 lx na 10 m², ale tylko 100 lx na 100 m².

Ile luksów potrzeba w biurze?

Co najmniej 500 lx do pisania, czytania i pracy przy monitorze według PN-EN 12464-1, przy UGR ≤ 19 i Ra ≥ 80. Archiwizacja wymaga 300 lx.

Ile luksów potrzebuje parking?

Według PN-EN 12464-2 co najmniej 5 lx przy małym ruchu, 10 lx przy średnim i 20 lx przy dużym.

Ile luksów potrzebuje magazyn?

Składowanie ogólne 100 lx, alejki międzyregałowe 200 lx, kompletacja i przyjęcie towaru 300 lx. W zapylonych magazynach przyjmij współczynnik utrzymania 0,67–0,70.

Co oznacza UGR i dlaczego jest ważny?

UGR ocenia olśnienie. Biura wymagają UGR ≤ 19, warsztaty dopuszczają 22–25. Wartość podaje karta katalogowa każdej oprawy zgodnej z normą.

Czy PN-EN 12464-1 jest prawnie wiążąca?

Stosowanie Polskich Norm jest co do zasady dobrowolne, ale przepisy BHP wymagają oświetlenia odpowiedniego do rodzaju pracy, a inspekcja pracy i biegłe oceniają je właśnie według tej normy. Projekt zgodny z PN-EN 12464-1 jest więc najbezpieczniejszym rozwiązaniem.

Jak obliczyć liczbę opraw?

Liczba = (docelowe lx × powierzchnia) ÷ (strumień oprawy × współczynnik utrzymania × współczynnik wykorzystania). Kalkulator daje szacunek, a symulacja DIALux weryfikuje równomierność.

Ile luksów potrzebuje hala sportowa lub boisko piłkarskie?

Hale sportowe: 200 lx (klasa III), 500 lx (klasa II), 750 lx (klasa I). Piłka nożna na zewnątrz: 75, 200 i 500 lx.

Konkretny projekt: magazyn, hala, parking czy obiekt sportowy?

Nasz zespół przygotuje bezpłatny projekt DIALux z weryfikacją natężenia, obliczeniem równomierności i doborem opraw zgodnym z normą. Dostawa w całej UE w 2–5 dni roboczych, ceny importu bezpośredniego 2–4 razy niższe niż produkty markowe, do 5 lat gwarancji.

Poproś o bezpłatny projekt