Osvětlení hřišť pro ragby, házenou, baseball a korfbal

Osvětlení hřišť pro ragby, házenou, baseball a korfbal

Hodnoty osvětlenosti, počet stožárů a návrh LED osvětlení pro ragby, házenou, baseball a korfbal podle EN 12193 – kompletní průvodce pro firmy a kluby.

12 min čtení Autor: Nick CuppensAktualizováno 07.11.2026

Osvětlení hřišť pro ragby, házenou (venkovní), baseball a korfbal se řídí normou EN 12193 – tyto čtyři sporty se však výrazně liší geometrií hřiště, umístěním stožárů i požadavky svazů. Tento průvodce vám pro každý sport přináší tabulky osvětlenosti, koncepce stožárů a technické parametry potřebné pro návrh LED osvětlení v souladu s normami.

Ve zkratce
  • Závazná norma pro všechny čtyři sporty: EN 12193 se třemi třídami osvětlení (I–III), od tréninku po soutěž.
  • Ragby a házená (venku) vyžadují GR < 50 a Ra ≥ 60; baseball navíc rozlišuje infield a outfield.
  • Korfbal nemá vlastní normu – platí obecné třídy EN 12193 doplněné směrnicemi svazů.
  • Venkovní instalace vyžadují minimálně IP65; pro soutěžní areály se doporučuje IP66. Udržovací činitel pro LED je 0,8 při ročním čištění.
  • Veškeré montážní a připojovací práce na instalacích 230V/400V smí provádět výhradně elektrikáři s příslušnou kvalifikací podle ČSN 33 2000.

Proč čtyři okrajové sporty potřebují vlastní návrh osvětlení

Odborné literatuře o osvětlení sportovišť dominuje fotbal – ragby, venkovní házená, baseball a korfbal se v projekčních příručkách téměř neobjevují. Přitom rozměry hřiště, směr hry a dráha míče se u těchto sportů výrazně liší, což přímo ovlivňuje umístění stožárů, vyzařovací úhly a požadovanou vertikální osvětlenost.

K tomu přistupují požadavky jednotlivých svazů: Rugby Football Union (RFU), International Handball Federation (IHF), World Baseball Softball Confederation (WBSC) a národní korfbalové svazy stanovují vlastní minimální hodnoty, které mohou být přísnější než EN 12193. Kdo tyto požadavky zná, navrhuje správně – a vyhne se nákladným dodatečným úpravám.

Obecný přehled hodnot osvětlenosti pro různé aplikace najdete v našem průvodci Kolik luxů potřebujete? Normové hodnoty pro všechny prostory.

EN 12193: společný základ pro všechny čtyři sporty

EN 12193 „Světlo a osvětlení – Osvětlení sportovišť“ je základní evropská norma pro vnitřní i venkovní sportoviště. Definuje tři třídy osvětlení podle intenzity využití a úrovně soutěže.

Třída osvětlení Typické využití Horizontální osvětlenost (Eh) Rovnoměrnost Uo Hodnota GR (venku) Ra (index podání barev)
Třída III Trénink, rekreace, školní sport 75–200 lx (podle sportu) ≥ 0,5 ≤ 55 ≥ 60
Třída II Místní/regionální soutěže 200–500 lx (podle sportu) ≥ 0,6–0,7 ≤ 50 ≥ 65
Třída I Národní/mezinárodní soutěžní úroveň 500–750 lx (podle sportu) ≥ 0,7 ≤ 50 ≥ 65

Hodnota GR (Glare Rating podle CIE 112) hodnotí oslnění ve venkovním prostředí na stupnici od 10 (nepostřehnutelné) do 90 (nesnesitelné). Televizní přenosy kladou přísnější požadavky než třída I. Standardní teplota chromatičnosti pro sportoviště je 4000K; pro televizi se doporučuje 5000K. Jak zvolit správnou teplotu chromatičnosti, vysvětluje náš průvodce Teplota chromatičnosti LED: 2700K až 6000K.

Osvětlení ragbyového hřiště: osvětlenost, stožáry a požadavky RFU

Ragbyové hřiště má rozměry 100 × 70 m (hrací plocha) plus dvě branková pole po 10–22 m. Stožáry se obvykle umístěují za čáru mrtvého míče, aby byli hráči chráněni před nárazy. Počet stožárů a reflektorů závisí na třídě osvětlení.

Tabulka osvětlenosti pro ragby podle EN 12193 a RFU

Třída / úroveň RFU Eh (zápas) Eh (trénink) Uo GR Ra Doporučený počet stožárů Reflektory na stožár
Třída III / úrovně RFU 6–12 100 lx 75 lx ≥ 0,5 ≤ 55 ≥ 60 4 2–3
Třída II / úrovně RFU 2–5 200 lx 200 lx ≥ 0,6 ≤ 50 ≥ 65 4–6 4–6
Třída I / národní úroveň 500 lx 300 lx ≥ 0,7 ≤ 50 ≥ 65 6–8 9+

Umístění stožárů u ragby: pro třídu III stačí čtyři rohové stožáry (výška 15–18 m). Pro třídy II a I se doporučují další boční stožáry v úrovni středové čáry, aby byla dosažena požadovaná rovnoměrnost na celé hrací ploše včetně brankových polí. Asymetrické optiky (např. 20° nebo 40°) omezují rušivé světlo směrem k divákům a sousedním pozemkům.

O rozložení světla na sportovištích a logice umístění stožárů se dočtete v našem průvodci Osvětlení sportovních hřišť: normy a plánování.

Osvětlení venkovního hřiště pro házenou: hala, nebo venku – podceňovaný rozdíl

EN 12193 formálně nerozlišuje mezi házenou v hale a venku. V praxi jsou však venkovní areály výrazně náročnější: rušivé světlo, zatížení reflektorů větrem a chybějící odrazy od stropu a stěn vyžadují vyšší instalovaný výkon pro dosažení stejné osvětlenosti.

Specifika venkovního hřiště pro házenou

Venkovní hřiště pro házenou má rozměry 40 × 20 m. Vertikální osvětlenost (Ev) je rozhodující pro sledování míče – zejména u vysokých přihrávek a střel na bránu. Pro třídy II a I by Ev měla dosahovat alespoň 50 % Eh. Pro třídu III stačí čtyři rohové stožáry (výška 8–12 m) s 2–4 reflektory; pro třídu II se doporučuje šest stožárů s asymetrickou optikou.

Hodnota GR je venku kritičtější než v hale, protože chybí strop. Reflektory s úzkým vyzařovacím úhlem (20°–40°) a přesnou optikou omezují oslnění hráčů i sousedů. Soutěžní areály podle směrnic IHF vyžadují Ra ≥ 65; pro televizi Ra ≥ 80.

Naše LED reflektory na sportovní hřiště zahrnují modely s krytím IP66 a volitelnými vyzařovacími úhly, vhodné pro venkovní hřiště na házenou všech tříd.

LED osvětlení tréninkových hřišť v noci s rovnoměrnou osvětleností
Rovnoměrné LED osvětlení venkovních sportovišť – nezbytné pro sledování míče a bezpečnost hráčů ve večerních hodinách.

Osvětlení baseballového hřiště: infield, outfield a umístění stožárů

Ze všech čtyř sportů je baseball na osvětlení nejsložitější: hřiště je asymetrické (infield ve tvaru diamantu, otevřený outfield) a požadavky na osvětlení se liší podle zóny. EN 12193 stanovuje samostatné hodnoty pro infield a outfield.

Osvětlenost pro baseball podle EN 12193

Třída Infield Eh Outfield Eh Uo infield Uo outfield GR
Třída III (rekreace/trénink) 300 lx 200 lx ≥ 0,5 ≥ 0,3 ≤ 55
Třída II (regionální soutěž) 500 lx 300 lx ≥ 0,7 ≥ 0,5 ≤ 50
Třída I (národní úroveň) 750 lx 500 lx ≥ 0,7 ≥ 0,5 ≤ 50
Profesionální / TV (mezinárodní) 1 500 lx 1 000 lx ≥ 0,7 ≥ 0,6 ≤ 45

Koncepce stožárů pro baseballová hřiště

Typické rozmístění pro baseballové hřiště třídy I: 6 stožárů (výška 20–30 m) podél hranice outfieldu a 2 stožáry za backstopem. Stožáry za backstopem osvětlují především infield úzkými svazky (20°). Stožáry outfieldu využívají širší optiky (40°–60°), aby rovnoměrně pokryly celý outfield.

Kritický bod: nadhazovač i pálkař musí míček vždy jasně vidět. Oslnění ze směru stožárů je proto nutné vyloučit – pro soutěžní areály se doporučují hodnoty GR pod 45. U televizních přenosů je navíc nutné vypočítat vertikální osvětlenost ve směru kamer (Ev,cam).

Pro baseballová hřiště třídy I a profesionální soutěžní areály doporučujeme výkonné LED reflektory s přesnými vyzařovacími úhly a driverem Philips:

Osvětlení korfbalového hřiště: co říká norma

Korfbal se v Česku hraje na soutěžní úrovni, nejrozšířenější je však v Nizozemsku a Belgii. Venkovní korfbalové hřiště má rozměry 60 × 30 m, v hale 40 × 20 m. Samostatná norma pro korfbal neexistuje – platí obecné třídy EN 12193.

Doporučená osvětlenost pro korfbal

Pro trénink a rekreaci (třída III) stačí 200 lx při Uo ≥ 0,5. Pro soutěže podle směrnic KNKV nebo IKF (třída II) se doporučuje 300–500 lx při Uo ≥ 0,6. Zvláštní pozornost věnujte rovnoměrnosti: tmavá místa na hřišti výrazně ztěžují sledování míče v typické korfbalové hře založené na přihrávkách.

Pro třídu III stačí čtyři rohové stožáry (výška 8–10 m) s 2–3 reflektory. Pro třídu II se doporučuje šest stožárů s asymetrickou optikou, stejně jako u venkovního hřiště pro házenou. Protože korfbal nemá bránu u stěny, zaslouží si zvláštní pozornost osvětlení kolem košů (každý 2,5 m od základní čáry).

Pro venkovní hřiště podobných rozměrů najdete vhodné reflektory také v našich kategoriích osvětlení basketbalového hřiště a osvětlení padlového kurtu.

Technické požadavky venku: IP, IK, GR a údržba

Všechny čtyři sporty se hrají především venku. Minimální technické požadavky na reflektory jsou proto stejné a měly by být závazně uvedeny v zadávací dokumentaci.

Stupně krytí a odolnost

Pro venkovní sportoviště se doporučuje minimálně IP65; pro soutěžní areály je vhodné IP66 – tento stupeň krytí zaručuje těsnost i při silných proudech vody z libovolného směru. Odolnost proti nárazům by měla být alespoň IK08, aby reflektory odolaly zásahům míčem a mechanickému zatížení. Stupně IP podrobně vysvětluje náš průvodce Stupně krytí IP vysvětleny; stupeň IK najdete v článku Stupeň ochrany IK: význam a použití.

Udržovací činitel a doba vypálení

Udržovací činitel (MF) pro LED reflektory na sportovištích je 0,8 při ročním čištění. Tuto hodnotu je třeba zahrnout do výpočtu v DIALuxu, aby instalace splňovala normové hodnoty osvětlenosti i na konci intervalu údržby. Před předáním by LED reflektory měly svítit alespoň 100 hodin, aby se stabilizoval světelný tok.

Stmívání a řízení

Sportovní LED reflektory jsou obvykle stmivatelné přes 1-10V nebo DALI. Pro areály s různými scénáři využití (trénink/soutěž/TV) se doporučuje DALI, protože umožňuje individuální řízení každého reflektoru a správu scén. Více o protokolech stmívání najdete v našem průvodci Stmívání 0-10V, 1-10V a TRIAC: rozdíly vysvětleny.

Montáž LED reflektorů na stožáry sportovního hřiště kvalifikovaným elektrikářem
Montáž stožárů a reflektorů: veškeré připojení k instalacím 230V/400V smí provádět výhradně kvalifikovaní elektrikáři.

Kontrolní seznam pro návrh: technické parametry v přehledu

Parametr Minimální hodnota – venkovní areál Doporučení – soutěž
Stupeň krytí IP65 IP66
Odolnost proti nárazům IK07 IK08–IK10
Hodnota GR (venku) ≤ 55 ≤ 50 (TV: ≤ 45)
Index podání barev Ra ≥ 60 ≥ 65 (TV: ≥ 80)
Teplota chromatičnosti 4000K 5000K (TV)
Udržovací činitel MF 0,8 0,8
Vypálení před předáním 100 h 100 h
Rovnoměrnost Uo ≥ 0,5 (třída III) ≥ 0,7 (třída I)
Protokol stmívání 1-10V DALI

Nákup pro firmy: rozsah projektu, dotace a podpora při návrhu

Investice do LED osvětlení sportovního hřiště se výrazně liší podle velikosti, třídy a konstrukce stožárů. Oproti metalhalogenidovým výbojkám ušetří LED obvykle 40–60 % nákladů na elektřinu; návratnost je podle projektu 4–7 let. Jak spočítat ROI, ukazuje náš průvodce Doba návratnosti LED: výpočet ROI a úspor.

Dotace pro sportovní kluby a obce

Dotace na přechod sportovišť na LED se liší podle země a regionu – od národních programů na úspory energie až po obecní a svazové příspěvky. Kluby by si měly včas ověřit aktuální programy u svého sportovního svazu nebo obce. Náš průvodce Podpora LED 2026: co se změnilo a jak financovat LED shrnuje aktuální možnosti.

Výhoda Clightstore pro firemní projekty

Jako velkoobchod s LED s přímým dovozem dodává Clightstore po celé EU do 2–5 pracovních dnů. Reflektory jsou osazeny drivery Philips nebo MOSO a mají záruku až 5 let. Pro projekty od 10 reflektorů nabízíme množstevní ceny a rámcové smlouvy. Součástí je bezplatný světelně technický výpočet v DIALuxu – výpočty podle normy pro všechny čtyři sporty na vyžádání.

Naše řada Premium LED reflektorů a osvětlení fotbalových hřišť nabízejí srovnatelné typy reflektorů, které jsou stejně vhodné pro ragby, házenou, baseball i korfbal.

Pro soutěžní areály třídy I a instalace připravené pro TV – LED reflektory 1250W a 1500W, stmivatelné přes DALI, IP66, záruka 5 let:

Časté dotazy

Kolik luxů potřebuji na ragbyovém hřišti při tréninku?

Pro trénink a rekreaci (třída III podle EN 12193) stačí 75–100 lx při rovnoměrnosti Uo ≥ 0,5. Úrovně RFU 6–12 vyžadují pro zápasy alespoň 100 lx. Pro regionální soutěže (úrovně RFU 2–5) je potřeba 200 lx při Uo ≥ 0,6 a GR ≤ 50.

Jaká norma platí pro venkovní osvětlení hřiště pro házenou?

Závaznou normou je EN 12193 „Osvětlení sportovišť“. Venku platí stejné třídy osvětlení jako v hale, ale hodnota GR a vertikální osvětlenost jsou kritičtější. Soutěžní areály IHF vyžadují Ra ≥ 65; pro televizi Ra ≥ 80.

Kolik stožárů potřebuji pro baseballové hřiště třídy I?

Pro třídu I (750 lx na infieldu, 500 lx na outfieldu) je obvykle potřeba 6–8 stožárů o výšce 20–30 m. Dva stožáry za backstopem osvětlují infield úzkou optikou (20°); stožáry outfieldu využívají optiku 40°–60°. Přesný počet závisí na velikosti hřiště a umístění stožárů – výpočet v DIALuxu je nezbytný.

Potřebuje korfbalové hřiště vlastní návrh osvětlení?

Ano, i pro korfbal je potřeba individuální návrh, protože geometrie hřiště, umístění stožárů a způsob využití se liší. Platí EN 12193 s obecnými třídami osvětlení. Pro soutěže podle směrnic KNKV nebo IKF se doporučuje 300–500 lx při Uo ≥ 0,6.

Co znamená hodnota GR a jak ji omezit?

Hodnota GR (Glare Rating podle CIE 112) hodnotí oslnění venkovním osvětlením na stupnici od 10 (nepostřehnutelné) do 90 (nesnesitelné). Pro venkovní sportoviště je mezní hodnota GR ≤ 50; pro televizi ≤ 45. Nejdůležitější opatření jsou úzké vyzařovací úhly, přesná optika a správné umístění stožárů. Více o omezení oslnění najdete v průvodci Hodnota UGR vysvětlena: omezení oslnění v praxi.

Jaký stupeň krytí IP potřebují venkovní reflektory?

Pro venkovní sportoviště se doporučuje minimálně IP65; IP66 je vhodné pro všechny soutěžní areály. IP66 chrání před silnými proudy vody z libovolného směru a umožňuje čištění tlakovou myčkou. Odolnost proti nárazům by navíc měla být alespoň IK08.

Jak zabránit světelnému znečištění u venkovního areálu?

Asymetrické optiky směřují světlo přesně na hrací plochu a omezují rušivé světlo směrem k obloze a sousedním pozemkům. V obytných oblastech se doporučují reflektory s charakteristikou full cut-off (bez vyzařování nad horizontálu). Stmívání na 0 % po zavírací době nebo automatické vypínání časovým spínačem další emise světla snižují.

Smí si klub stožáry a reflektory namontovat sám?

Ne. Veškeré připojovací a montážní práce na instalacích 230V/400V smí provádět výhradně kvalifikovaní elektrikáři. Tuto povinnost stanovuje ČSN 33 2000 spolu s pěti bezpečnostními pravidly elektrotechniky. Její porušení může vést ke ztrátě pojištění a povolení k provozu.

Plánujete osvětlení hřiště pro ragby, házenou, baseball nebo korfbal?

Náš tým vám zdarma zpracuje výpočet v DIALuxu podle normy – s hodnotami osvětlenosti, umístěním stožárů a výběrem reflektorů podle EN 12193. Dodání po celé EU do 2–5 pracovních dnů, záruka až 5 let a množstevní ceny od 10 reflektorů.

Požádat o bezplatný výpočet osvětlení