
Rugby-, käsipallo-, baseball- ja korfballkenttien valaistus
Valaistusvoimakkuudet, mastojen määrä ja LED-valaistussuunnittelu rugbyyn, käsipalloon, baseballiin ja korfballiin EN 12193 -standardin mukaan – kattava opas yrityksille ja seuroille.
Rugby-, käsipallo- (ulko), baseball- ja korfballkenttien valaistusta säätelee EN 12193 – mutta nämä neljä lajia eroavat selvästi toisistaan kentän muodon, mastojen sijoittelun ja lajiliittojen vaatimusten osalta. Tämä opas antaa lajikohtaisesti valaistustaulukot, mastoratkaisut ja tekniset parametrit, joita tarvitaan standardinmukaiseen LED-valaistussuunnitteluun.
- Kaikkia neljää lajia koskeva standardi: EN 12193, jossa on kolme valaistusluokkaa (I–III) harjoittelusta kilpailuihin.
- Rugby ja käsipallo (ulkona) edellyttävät GR < 50 ja Ra ≥ 60; baseballissa erotetaan lisäksi sisäkenttä (infield) ja ulkokenttä (outfield).
- Korfballilla ei ole omaa standardia – sovelletaan EN 12193:n yleisiä luokkia lajiliittojen ohjeilla täydennettyinä.
- Ulkokentät vaativat vähintään IP65-suojauksen; kilpailukentille suositellaan IP66:ta. LED-valaistuksen huoltokerroin on 0,8, kun valaisimet puhdistetaan vuosittain.
- Kaikki 230V/400V-asennusten asennus- ja kytkentätyöt saa tehdä vain pätevä sähköurakoitsija SFS 6000 -standardin mukaisesti.
Miksi neljä erikoislajia tarvitsee oman valaistussuunnitelman
Jalkapallo hallitsee urheiluvalaistuksen ammattikirjallisuutta – rugby, ulkokäsipallo, baseball ja korfball mainitaan suunnitteluoppaissa tuskin lainkaan. Silti kentän mitat, pelisuunta ja pallon lentorata eroavat lajeissa merkittävästi, mikä vaikuttaa suoraan mastojen sijoitteluun, säteilykulmiin ja tarvittavaan pystysuoraan valaistusvoimakkuuteen.
Lisäksi lajiliitoilla on omat vaatimuksensa: Rugby Football Union (RFU), International Handball Federation (IHF), World Baseball Softball Confederation (WBSC) ja kansalliset korfballliitot asettavat omia vähimmäisarvojaan, jotka voivat ylittää EN 12193:n arvot. Kun vaatimukset tunnetaan, suunnittelu osuu oikeaan heti – ja kalliit jälkikäteiset korjaukset vältetään.
Yleiskatsauksen eri käyttökohteiden valaistusvoimakkuuksiin löydät oppaastamme Kuinka paljon luksia tarvitaan? Luksiarvot kaikkiin tiloihin.
EN 12193: kaikkien neljän lajin yhteinen perusta
EN 12193 ”Valo ja valaistus – Urheiluvalaistus” on keskeinen eurooppalainen standardi sisä- ja ulkoliikuntapaikoille. Se määrittelee kolme valaistusluokkaa käytön intensiteetin ja kilpailutason mukaan.
| Valaistusluokka | Tyypillinen käyttö | Vaakasuora valaistusvoimakkuus (Eh) | Tasaisuus Uo | GR-arvo (ulkona) | Ra (värintoisto) |
|---|---|---|---|---|---|
| Luokka III | Harjoittelu, kuntoliikunta, koululiikunta | 75–200 lx (lajista riippuen) | ≥ 0,5 | ≤ 55 | ≥ 60 |
| Luokka II | Paikalliset/alueelliset kilpailut | 200–500 lx (lajista riippuen) | ≥ 0,6–0,7 | ≤ 50 | ≥ 65 |
| Luokka I | Kansallinen/kansainvälinen kilpailutaso | 500–750 lx (lajista riippuen) | ≥ 0,7 | ≤ 50 | ≥ 65 |
GR-arvo (Glare Rating, CIE 112) kuvaa häikäisyä ulkotiloissa asteikolla 10 (huomaamaton) – 90 (sietämätön). TV-lähetykset asettavat tiukempia vaatimuksia kuin luokka I. Urheilupaikkojen vakiovärilämpötila on 4000K; TV-käytössä suositellaan 5000K:ta. Oikean värilämpötilan valinnasta kerrotaan oppaassamme LED-värilämpötila: 2700K–6000K.
Rugbykentän valaistus: valaistusvoimakkuudet, mastot ja RFU:n vaatimukset
Rugbykenttä on kooltaan 100 × 70 m (pelialue) sekä kaksi 10–22 metrin maalialuetta. Mastot sijoitetaan yleensä kuolleen pallon rajan taakse, jotta pelaajat ovat suojassa törmäyksiltä. Mastojen ja valonheittimien määrä riippuu valaistusluokasta.
Rugbyn valaistustaulukko EN 12193:n ja RFU:n mukaan
| Luokka / RFU-taso | Eh (ottelu) | Eh (harjoitus) | Uo | GR | Ra | Suositeltu mastojen määrä | Valonheittimiä mastoa kohden |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Luokka III / RFU-tasot 6–12 | 100 lx | 75 lx | ≥ 0,5 | ≤ 55 | ≥ 60 | 4 | 2–3 |
| Luokka II / RFU-tasot 2–5 | 200 lx | 200 lx | ≥ 0,6 | ≤ 50 | ≥ 65 | 4–6 | 4–6 |
| Luokka I / kansallinen taso | 500 lx | 300 lx | ≥ 0,7 | ≤ 50 | ≥ 65 | 6–8 | 9+ |
Mastojen sijoittelu rugbyssä: neljä kulmamastoa (korkeus 15–18 m) riittää luokkaan III. Luokissa II ja I suositellaan lisäksi sivumastoja keskiviivan kohdalle, jotta vaadittu tasaisuus saavutetaan koko pelialueella maalialueet mukaan lukien. Epäsymmetriset optiikat (esim. 20° tai 40°) vähentävät hajavaloa katsomoihin ja naapuritonteille.
Urheilukenttien valonjaosta ja mastojen sijoittelun periaatteista kerrotaan oppaassamme Urheilukenttien valonjako: standardit ja suunnittelu.
Ulkokäsipallokentän valaistus: sisällä vai ulkona – aliarvioitu ero
EN 12193 ei muodollisesti erottele sisä- ja ulkokäsipalloa. Käytännössä ulkokentät ovat kuitenkin selvästi vaativampia: hajavalo, valonheittimiin kohdistuva tuulikuorma ja katon ja seinien heijastusten puuttuminen edellyttävät suurempaa asennettua tehoa saman valaistusvoimakkuuden saavuttamiseksi.
Ulkokäsipallokentän erityispiirteet
Ulkokäsipallokenttä on kooltaan 40 × 20 m. Pystysuora valaistusvoimakkuus (Ev) on ratkaiseva pallon seuraamiselle – erityisesti korkeissa syötöissä ja maaliheitoissa. Luokissa II ja I Ev:n tulisi olla vähintään 50 % Eh:sta. Neljä kulmamastoa (korkeus 8–12 m), joissa kussakin 2–4 valonheitintä, riittää luokkaan III; luokkaan II suositellaan kuutta mastoa epäsymmetrisellä optiikalla.
GR-arvo on ulkona kriittisempi kuin hallissa, koska kattoa ei ole. Kapean säteilykulman (20°–40°) ja tarkan optiikan valonheittimet rajoittavat pelaajiin ja naapureihin kohdistuvaa häikäisyä. IHF:n ohjeiden mukaiset kilpailukentät edellyttävät Ra ≥ 65; TV-käytössä Ra ≥ 80.
LED-urheilukenttävalaisimemme sisältävät IP66-malleja valittavin säteilykulmin, ja ne sopivat kaikkien luokkien ulkokäsipallokentille.
Baseballkentän valaistus: infield, outfield ja mastojen sijoittelu
Neljästä lajista baseball on monimutkaisin valaista: kenttä on epäsymmetrinen (timantinmuotoinen infield, avoin outfield), ja valaistusvaatimukset vaihtelevat alueittain. EN 12193 määrittää erilliset arvot infieldille ja outfieldille.
Baseballin valaistusvoimakkuudet EN 12193:n mukaan
| Luokka | Infield Eh | Outfield Eh | Uo infield | Uo outfield | GR |
|---|---|---|---|---|---|
| Luokka III (kuntoliikunta/harjoittelu) | 300 lx | 200 lx | ≥ 0,5 | ≥ 0,3 | ≤ 55 |
| Luokka II (alueellinen kilpailu) | 500 lx | 300 lx | ≥ 0,7 | ≥ 0,5 | ≤ 50 |
| Luokka I (kansallinen taso) | 750 lx | 500 lx | ≥ 0,7 | ≥ 0,5 | ≤ 50 |
| Ammattilaistaso / TV (kansainvälinen) | 1 500 lx | 1 000 lx | ≥ 0,7 | ≥ 0,6 | ≤ 45 |
Baseballkentän mastoratkaisu
Tyypillinen sijoittelu luokan I baseballkentälle: 6 mastoa (korkeus 20–30 m) outfieldin rajalla sekä 2 mastoa backstopin takana. Backstopin mastot valaisevat pääasiassa infieldiä kapeilla valokeiloilla (20°). Outfieldin mastoissa käytetään leveämpiä optiikoita (40°–60°), jotta koko outfield valaistaan tasaisesti.
Kriittinen kohta: syöttäjän ja lyöjän on nähtävä pallo selvästi joka hetki. Mastojen suunnasta tuleva häikäisy on siksi estättävä – kilpailukentillä suositellaan alle 45:n GR-arvoja. TV-lähetyksissä on lisäksi laskettava pystysuora valaistusvoimakkuus kameroiden suuntaan (Ev,cam).
Luokan I baseballkentille ja ammattilaistason kilpailupaikoille suosittelemme tehokkaita LED-valonheittimiä, joissa on tarkat säteilykulmat ja Philips-liitäntälaite:
Korfballkentän valaistus: mitä standardi sanoo
Korfball on Suomessa pieni laji, mutta Alankomaissa ja Belgiassa erittäin suosittu. Ulkona korfballkenttä on 60 × 30 m, hallissa 40 × 20 m. Korfballille ei ole omaa standardia – sovelletaan EN 12193:n yleisiä luokkia.
Suositellut valaistusvoimakkuudet korfballiin
Harjoitteluun ja kuntoliikuntaan (luokka III) riittää 200 lx, kun Uo ≥ 0,5. Kilpailuihin KNKV:n tai IKF:n ohjeiden mukaan (luokka II) suositellaan 300–500 lx, kun Uo ≥ 0,6. Tasaisuuteen kannattaa kiinnittää erityistä huomiota: kentän pimeät kohdat vaikeuttavat pallon seuraamista korfballille tyypillisessä syöttöpelissä.
Neljä kulmamastoa (korkeus 8–10 m), joissa kussakin 2–3 valonheitintä, kattaa luokan III. Luokkaan II suositellaan kuutta mastoa epäsymmetrisellä optiikalla, kuten ulkokäsipallokentällä. Koska korfballissa ei ole seinää vasten olevaa maalia, korien tolppien ympäristön valaistus (kukin 2,5 m päätyrajasta) vaatii erityistä huomiota.
Kokoluokaltaan vastaaville ulkokentille sopivia valonheittimiä löytyy myös kategorioistamme koripallokentän valaistus ja padelkentän valaistus.
Ulkotilojen tekniset vaatimukset: IP, IK, GR ja huolto
Kaikkia neljää lajia pelataan pääasiassa ulkona. Valonheittimien tekniset vähimmäisvaatimukset ovat siksi samat, ja ne kannattaa kirjata sitoviksi tarjouspyyntöön.
Kotelointiluokat ja kestävyys
Ulkoliikuntapaikoille suositellaan vähintään IP65:tä; kilpailukentille IP66 on suositeltava – se takaa tiiviyden myös voimakkaita vesisuihkuja vastaan joka suunnasta. Iskunkestävyyden tulisi olla vähintään IK08, jotta valaisimet kestävät pallon osumat ja mekaanisen rasituksen. IP-luokat selitetään tarkemmin oppaassamme IP-luokitukset selitettyinä; IK-luokka oppaassa IK-suojaluokka selitettynä: merkitys ja käyttö.
Huoltokerroin ja sisäänajoaika
Urheilupaikkojen LED-valonheittimien huoltokerroin (MF) on 0,8 vuosittaisella puhdistuksella. Arvo on otettava mukaan DIALux-laskelmaan, jotta valaistus täyttää standardin valaistusvoimakkuudet vielä huoltovälin lopussa. Ennen vastaanottoa LED-valonheittimien tulisi palaa vähintään 100 tuntia, jotta valovirta vakiintuu.
Himmennys ja ohjaus
Urheilukenttien LED-valonheittimet ovat yleensä himmennettävissä 1-10V- tai DALI-ohjauksella. Kohteisiin, joilla on useita käyttötilanteita (harjoitus/kilpailu/TV), suositellaan DALI:a, koska se mahdollistaa jokaisen valonheittimen yksilöllisen ohjauksen ja tilanneohjauksen. Lisää himmennysprotokollista oppaassamme 0-10V-, 1-10V- ja TRIAC-himmennys: erot selitettyinä.
Suunnittelun tarkistuslista: tekniset arvot yhdellä silmäyksellä
| Parametri | Vähimmäisarvo – ulkokenttä | Suositus – kilpailu |
|---|---|---|
| Kotelointiluokka | IP65 | IP66 |
| Iskunkestävyys | IK07 | IK08–IK10 |
| GR-arvo (ulkona) | ≤ 55 | ≤ 50 (TV: ≤ 45) |
| Värintoisto Ra | ≥ 60 | ≥ 65 (TV: ≥ 80) |
| Värilämpötila | 4000K | 5000K (TV) |
| Huoltokerroin MF | 0,8 | 0,8 |
| Sisäänajo ennen vastaanottoa | 100 h | 100 h |
| Tasaisuus Uo | ≥ 0,5 (luokka III) | ≥ 0,7 (luokka I) |
| Himmennysprotokolla | 1-10V | DALI |
B2B-hankinta: hankkeen laajuus, tuet ja suunnitteluapu
Urheilukentän LED-valonheitinjärjestelmän investointi vaihtelee paljon koon, luokan ja mastorakenteen mukaan. Monimetallilamppuihin verrattuna LED säästää tyypillisesti 40–60 % sähkökuluista; takaisinmaksuaika on hankkeesta riippuen 4–7 vuotta. ROI:n laskemisesta kerrotaan oppaassamme LED-valaistuksen takaisinmaksuaika: ROI ja säästöt.
Tuet urheiluseuroille ja kunnille
Urheilupaikkojen LED-uudistusten tuet vaihtelevat maittain ja alueittain – kansallisista energiatehokkuusohjelmista kuntien ja lajiliittojen avustuksiin. Seurojen kannattaa selvittää voimassa olevat ohjelmat ajoissa kunnaltaan tai lajiliitoltaan. Oppaamme LED-tuet 2026: mikä muuttui ja miten LED-valaistus rahoitetaan kokoaa ajankohtaiset vaihtoehdot.
Clightstoren etu B2B-hankkeissa
LED-tukkuna, joka tuo tuotteet suoraan valmistajalta, Clightstore toimittaa koko EU:n alueelle 2–5 arkipäivässä. Valonheittimissä on Philips- tai MOSO-liitäntälaitteet ja enintään 5 vuoden takuu. Vähintään 10 valonheittimen hankkeisiin tarjoamme määräalennuksia ja puitesopimuksia. Hintaan sisältyy maksuton DIALux-valaistuslaskelma – standardinmukaiset laskelmat kaikille neljälle lajille pyynnöstä.
Premium-sarjan LED-valonheittimemme ja jalkapallokentän valaistuksemme tarjoavat vastaavia valonheitintyyppejä, jotka sopivat yhtä hyvin rugbyyn, käsipalloon, baseballiin ja korfballiin.
Luokan I kilpailukentille ja TV-valmiisiin asennuksiin – 1250W:n ja 1500W:n LED-valonheittimet, DALI-himmennettävät, IP66, 5 vuoden takuu:
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta luksia rugbykentällä tarvitaan harjoituksissa?
Harjoitteluun ja kuntoliikuntaan (luokka III, EN 12193) riittää 75–100 lx, kun tasaisuus Uo ≥ 0,5. RFU-tasot 6–12 edellyttävät otteluissa vähintään 100 lx. Alueellisissa kilpailuissa (RFU-tasot 2–5) vaaditaan 200 lx, Uo ≥ 0,6 ja GR ≤ 50.
Mikä standardi koskee käsipallokentän ulkovalaistusta?
Sitova standardi on EN 12193 ”Urheiluvalaistus”. Ulkona sovelletaan samoja valaistusluokkia kuin sisällä, mutta GR-arvo ja pystysuora valaistusvoimakkuus ovat kriittisempiä. IHF:n kilpailukentät edellyttävät Ra ≥ 65; TV-käytössä Ra ≥ 80.
Montako mastoa luokan I baseballkenttä tarvitsee?
Luokkaan I (infield 750 lx, outfield 500 lx) tarvitaan yleensä 6–8 mastoa, joiden korkeus on 20–30 m. Kaksi backstopin takaista mastoa valaisee infieldiä kapealla optiikalla (20°); outfieldin mastoissa käytetään 40°–60° optiikkaa. Tarkka määrä riippuu kentän koosta ja mastojen sijainnista – DIALux-laskelma on välttämätön.
Tarvitaanko korfballkentälle oma valaistussuunnitelma?
Kyllä, myös korfballissa tarvitaan yksilöllinen valaistussuunnitelma, koska kentän muoto, mastojen sijainti ja käyttö vaihtelevat. EN 12193:a sovelletaan yleisine valaistusluokkineen. KNKV:n tai IKF:n ohjeiden mukaisiin kilpailuihin suositellaan 300–500 lx, kun Uo ≥ 0,6.
Mitä GR-arvo tarkoittaa ja miten sitä rajoitetaan?
GR-arvo (Glare Rating, CIE 112) kuvaa ulkovalaistuksen häikäisyä asteikolla 10 (huomaamaton) – 90 (sietämätön). Ulkoliikuntapaikoilla raja-arvo on GR ≤ 50; TV-käytössä ≤ 45. Tärkeimmät keinot ovat kapeat säteilykulmat, tarkka optiikka ja oikea mastojen sijoittelu. Lisää häikäisyn rajoittamisesta oppaassamme UGR-arvo selitettynä: häikäisyn rajoittaminen käytännössä.
Mikä IP-luokka ulkovalonheittimillä pitää olla?
Ulkoliikuntapaikoille suositellaan vähintään IP65:tä; IP66 on suositeltava kaikilla kilpailukentillä. IP66 suojaa voimakkailta vesisuihkuilta joka suunnasta ja kestää painepesun. Lisäksi iskunkestävyyden tulisi olla vähintään IK08.
Miten valosaastetta voi välttää ulkokentällä?
Epäsymmetriset optiikat suuntaavat valon tarkasti pelialueelle ja rajoittavat hajavaloa taivaalle ja naapuritonteille. Asuinalueilla suositellaan full cut-off -valonheittimiä (ei valoa vaakatason yläpuolelle). Himmennys 0 %:iin sulkemisajan jälkeen tai automaattinen sammutus ajastimella vähentää valopäästöjä entisestään.
Saako seura asentaa mastot ja valonheittimet itse?
Ei. Kaikki 230V/400V-asennusten kytkentä- ja asennustyöt saa tehdä vain pätevä sähköurakoitsija. Tämä on sitovaa sähköturvallisuuslain, SFS 6000 -standardin ja sähkötekniikan viiden turvasäännön mukaan. Laiminlyönti voi johtaa vakuutusturvan ja käyttölupien menetykseen.
Tiimimme laatii sinulle maksutta standardinmukaisen DIALux-laskelman – valaistusvoimakkuudet, mastojen sijoittelu ja valonheittimien valinta EN 12193:n mukaan. Toimitus koko EU:hun 2–5 arkipäivässä, enintään 5 vuoden takuu ja määräalennukset 10 valonheittimestä alkaen.
Pyydä maksuton valaistuslaskelma









