LED High Bay met Philips-driver: Selectie, Dimming & Garantie

LED High Bay met Philips-driver: Selectie, Dimming & Garantie

Alles wat B2B-inkopers en planners moeten weten over LED High Bays met Philips-driver: normen, dimming, uitstralingshoek en garantie compact toegelicht.

11 min. leestijd Door de lichtplanners van ClightstoreBijgewerkt 30.10.2026

LED high bays met Philips-driver combineren gecertificeerde drivertechnologie, een lichtopbrengst tot 210 lm/W en een planbare levensduur – doorslaggevende criteria voor commerciële en industriële projecten. Deze gids legt uit welke high bay bij welk type hal past, hoe u het juiste dimprotocol kiest en wat de garantie van 5 jaar werkelijk dekt.

Let op: Philips is het merk van de driver (de voeding) die in deze armaturen zit, niet het merk van het armatuur zelf.

Kort samengevat
  • Philips-drivers (Xitanium-familie) halen een rendement tot 92 %, een flikkerwaarde onder 5 % en zijn ontworpen voor omgevingstemperaturen tot 50 °C.
  • EN 12464-1 schrijft naargelang de activiteit onderhouden verlichtingssterkten van 100 tot 1.000 lx voor – het aantal armaturen kunt u met een eenvoudige formule schatten.
  • 1-10V-dimming volstaat voor eenvoudige helderheidsregeling; DALI maakt automatisering per zone en individuele adressering mogelijk.
  • De uitstralingshoek (60°, 90° of 120°) moet passen bij de montagehoogte – een verkeerde keuze geeft hotspots of donkere zones.
  • Clightstore levert LED high bays met Philips-driver EU-breed in 2–5 werkdagen, inclusief gratis lichtstudie in DIALux.

Waarom de driver de levensduur en lichtkwaliteit bepaalt

De LED-driver is het hart van elke high bay – hij zet de netspanning om in de gelijkstroom die de LED-modules nodig hebben. Een driver van slechte kwaliteit veroorzaakt flikkering, oververhitting en vroegtijdig uitvallen van het volledige armatuur, ook als de LED-chips zelf nog in orde zijn.

Philips-drivers uit de Xitanium-familie zijn speciaal ontwikkeld voor veeleisende industriële en haltoepassingen. Ze halen een rendement tot 92 %, houden de flikkerwaarde onder 5 % en zijn ontworpen voor omgevingstemperaturen tot 50 °C. Daardoor zijn ze bijzonder geschikt voor productiehallen, hoogrekmagazijnen en sporthallen, waar warmte en stof voortdurend op de elektronica inwerken.

In vergelijking met voedingen zonder merk hebben Philips-drivers bovendien een geïntegreerde overspanningsbeveiliging (typisch 4 kV), die schade door schommelingen van de netspanning beperkt – een vaak onderschat risico in industriële omgevingen met zware machines.

Luxplanning volgens EN 12464-1

EN 12464-1 „Verlichting van werkplekken binnenshuis“ (in België NBN EN, in Nederland NEN-EN) legt minimale onderhouden verlichtingssterkten (Ēm), UGR-grenswaarden en eisen voor kleurweergave vast. Het wettelijke kader is in België de Codex over het welzijn op het werk, in Nederland het Arbobesluit; planners en uitbaters zorgen best voor naleving.

Zone / activiteitĒm (lx)UGR max.Ra min.
Magazijn algemeen1002540
Orderpicking2002560
Verpakken3002580
Middelfijne montage / productie5002280
Fijnmontage7501980
Kwaliteitscontrole1.0001990
Sporthal – training3002265
Sporthal – wedstrijd5001965

Meer luxwaarden voor alle ruimten vindt u in onze gids Hoeveel lux heeft u nodig?

Snelformule voor het aantal armaturen

Met deze formule bepaalt u als eerste richtwaarde hoeveel high bays u nodig hebt:

Aantal armaturen = (Ēm × oppervlakte in m²) ÷ (lichtstroom per armatuur in lm × onderhoudsfactor)

Als onderhoudsfactor raden we 0,8 aan voor propere industriële omgevingen en 0,7 voor stoffige of vervuilde hallen. Voorbeeld: een productiehal van 500 m² moet 500 lx krijgen. Een high bay van 100W met 210 lm/W levert 21.000 lm. Resultaat: (500 × 500) ÷ (21.000 × 0,8) ≈ 15 armaturen. De formule geeft een richtwaarde; voor een normconforme planning is een DIALux-berekening onmisbaar.

Waterdichte LED-armaturen in een logistiek magazijn boven palletrekken
Waterdichte LED-armaturen in een logistiek magazijn boven palletrekken.

Uitstralingshoek en montagehoogte: de juiste combinatie

De uitstralingshoek bepaalt hoe breed de lichtbundel op het werkvlak valt. Bij een te smalle hoek ontstaan hotspots recht onder het armatuur en donkere zones ertussen; bij een te brede hoek gaat licht zijwaarts verloren en daalt de verlichtingssterkte op het gebruiksoppervlak.

MontagehoogteAanbevolen uitstralingshoekTypische toepassing
4–6 m120°Lage opslaghallen, werkplaatsen
6–10 m90°Productiehallen, sporthallen
10–15 m60°Hoogrekmagazijnen, industriële hallen
Vanaf 15 m45–60°Grote hallen, scheepswerven

Voor hoogrekmagazijnen vanaf 10 m montagehoogte raden we LED high bays met 60°-optiek aan, zodat het licht in de stellinggangen terechtkomt. In sporthallen met een plafondhoogte van 8–10 m is 90° de standaardkeuze voor een gelijkmatige verlichting.

LED high bays met Philips-driver – 210 lm/W, dimbaar, IP65, 5 jaar garantie:

Dimprotocollen vergeleken: 1-10V, DALI en PWM

De keuze van het dimprotocol is een van de belangrijkste planningsbeslissingen – en tegelijk de meest onderschatte. Een driver en sturing die niet bij elkaar passen, leiden tot flikkeren, brommen of een beperkt dimbereik.

1-10V-dimming

Het 1-10V-protocol wordt veel gebruikt bij high bays. Een apart stuursignaal tussen 1 en 10 V DC regelt de lichtstroom van de driver – 10 V komt overeen met 100 %, 1 V meestal met 10 % minimale helderheid. Uitschakelen gebeurt met een aparte netschakelaar.

Voordelen: eenvoudige bekabeling, goedkope sturingen, brede compatibiliteit. Nadeel: geen adressering van afzonderlijke armaturen; alle parallel geschakelde armaturen dimmen samen. Geschikt voor eenvoudige halsturing met weinig zones.

DALI-dimming (Digital Addressable Lighting Interface)

DALI is een digitaal busprotocol waarin elk armatuur een eigen adres heeft. Op één DALI-lijn kunnen tot 64 toestellen, die u in groepen indeelt en afzonderlijk aanstuurt. DALI-drivers slaan scènes en dimniveaus intern op – ook na een stroomonderbreking.

Voordelen: sturing per zone, terugmelding van de bedrijfstoestand, integratie in gebouwbeheer (KNX, BACnet). Nadeel: hogere kosten voor sturing en inbedrijfstelling. Geschikt voor grote productiehallen, sporthallen met wedstrijden en gebouwen met een gebouwbeheersysteem (zie DALI en lichtsturing).

Een uitgebreide technische uitleg van alle dimprotocollen vindt u in onze gids 0-10V, 1-10V en TRIAC-dimmen: verschillen uitgelegd.

PWM-dimming

PWM (pulsbreedtemodulatie) schakelt de stroom met een hoge frequentie (typisch 400–1.000 Hz) aan en uit. Bij lage frequenties kan PWM zichtbare flikkering geven – kritisch in omgevingen met draaiende machines (stroboscopisch effect). Philips-drivers met PWM-ingang werken doorgaans boven 400 Hz om dat risico te beperken.

Toepassingen: welke high bay voor welke zone?

Industriële hal en productie

Productieruimten vragen volgens EN 12464-1 minstens 500 lx bij UGR ≤ 22 en Ra ≥ 80. We raden high bays van 100–200W aan met een uitstralingshoek van 90° en 4000K neutraal wit – die kleurtemperatuur bevordert de concentratie en geeft een goede kleurweergave bij kwaliteitscontrole. Fijnmontage vraagt Ra ≥ 80, kwaliteitsinspectie Ra ≥ 90.

Hoogrekmagazijn en logistiek

In hoogrekmagazijnen vanaf 10 m hoogte zijn 60°-optiek en een hoge lichtopbrengst (≥ 180 lm/W) doorslaggevend om met minder armaturen de vereiste 200 lx voor orderpicking te halen. Voor gangpaden en lagere opslagzones zijn waterdichte LED-armaturen met IP65 een voordelig alternatief voor ronde high bays. Meer in onze gids Magazijnverlichting: LED-gids.

Sporthallen

Sporthallen stellen bijzondere eisen aan verblindingsbeperking en gelijkmatigheid. Voor trainings- en wedstrijdverlichting gelden de eisen van EN 12193 (sportverlichting); EN 12464-1 geldt bijkomend voor de algemene werkzones. Met DALI-dimbare high bays schakelt u via scènes tussen trainingsverlichting (300 lx) en wedstrijdverlichting (500 lx). Voor buitensport verwijzen we naar onze LED-stadionverlichting. Normwaarden voor sportvelden vindt u in onze gids Lichtverdeling op sportvelden: normen en planning.

Buitenzones en gevels

Voor overdekte buitenzones, laadkaaien en binnenplaatsen zijn high bays met IP65 geschikt. Voor volledig blootgestelde buitenzones verdienen LED-schijnwerpers met IP66 de voorkeur, omdat die ook krachtige waterstralen verdragen. De beschermingsgraden IP65 en IP66 volgens EN 60529 worden uitgelegd in onze gids IP-beschermingsklassen uitgelegd.

Gelijkmatig verlicht magazijn met LED-armaturen met Philips-driver
Gelijkmatige verlichting van een magazijn met LED-armaturen met Philips-driver – conform EN 12464-1.

Meer LED high bays met Philips-driver in verschillende vermogens en kleurtemperaturen – 5 jaar garantie:

Garantie en levensduur: wat Philips-drivers echt betekenen

L70B50 – wat betekent dat?

De levensduurspecificatie L70B50 betekent: na het opgegeven aantal branduren (bijv. 50.000 h) heeft minstens 50 % van de armaturen nog minstens 70 % van de oorspronkelijke lichtstroom. Dit is een gangbare standaard voor levensduurprognoses van LED, gebaseerd op metingen volgens LM-80 en extrapolatie volgens TM-21 (zie LED-levensduur uitgelegd).

Philips-drivers zijn op die levensduurwaarden ontworpen en dragen er sterk toe bij dat het hele armatuur de opgegeven branduren haalt. Een driver van mindere kwaliteit kan de LED-chips door overstroom of oververhitting vroegtijdig aantasten – ook als de LED's zelf voor veel branduren ontworpen zijn.

Wat de garantie van 5 jaar dekt

De Clightstore-garantie van 5 jaar dekt materiaal- en fabricagefouten aan het armatuur en de driver. Garantiegevallen zijn defecten die terug te voeren zijn op productiefouten – zoals uitval van de driver, een defecte LED-module of een falende behuizing bij normaal gebruik.

Niet gedekt: mechanische schade door foutieve montage, gebruik buiten de opgegeven omgevingstemperatuur, overspanningsschade zonder geïnstalleerde overspanningsbeveiliging en schade door niet-toegelaten ingrepen aan het armatuur.

Veiligheidsinstructie voor de montage

Alle aansluit- en montagewerken aan 230V/400V-installaties mogen alleen door een bevoegde elektricien worden uitgevoerd: in België volgens het AREI, in Nederland volgens NEN 1010. Planners en inkopers houden daar best rekening mee bij de projectplanning en aanbesteding.

Philips-driver vs. Mean Well: welke driver voor welke toepassing?

Beide fabrikanten leveren kwalitatieve drivers voor industriële toepassingen. De keuze hangt af van de toepassing:

CriteriumPhilips XitaniumMean Well
Rendementtot 92 %tot 94 %
Flikkering< 5 %< 5 % (afhankelijk van model)
Dimprotocollen1-10V, DALI, PWM1-10V, DALI, PWM, SCP
Overspanningsbeveiliging4 kV (typisch)4–10 kV (afhankelijk van model)
SterktesHallen, sport, industrie, buitenBreed assortiment, speciale spanningen
Garantie (fabrikant)5 jaar5 jaar

Philips-drivers zijn vooral gangbaar in hal- en sportverlichting, waar merkcertificering en planningszekerheid centraal staan. Mean Well biedt een breder assortiment voor speciale spanningen en toepassingen. Voor standaardprojecten in industrie en logistiek zijn beide een betrouwbare keuze (zie LED-drivers uitgelegd).

Voordelen voor bedrijven bij Clightstore

Clightstore importeert LED high bays met Philips-driver rechtstreeks. Alle producten worden EU-breed geleverd in 2–5 werkdagen, gratis verzending vanaf 100 €.

Voor projecten vanaf 10 armaturen maken we gratis een lichtstudie in DIALux, conform EN 12464-1, met valse-kleurenweergave van de verlichtingssterkte, gelijkmatigheidswaarden en een plaatsingsplan van de armaturen. Over rendabiliteit en terugverdientijd leest u meer in onze gids LED-terugverdientijd berekenen.

Veelgestelde vragen

Wat is het verschil tussen 1-10V- en DALI-dimming bij high bays?

1-10V is een analoog stuursignaal dat alle parallel geschakelde armaturen samen dimt – eenvoudig en goedkoop. DALI is een digitaal busprotocol dat elk armatuur afzonderlijk adresseert, scènes opslaat en statusmeldingen geeft. DALI past bij complexere halautomatisering met sturing per zone en gebouwbeheer; 1-10V bij eenvoudige toepassingen met weinig zones.

Waarom flikkert of bromt mijn LED high bay?

Flikkering komt vaak door een dimmer die niet bij de driver past (bijv. een TRIAC-dimmer op een 1-10V-driver) of door een defecte driver. Brommen kan wijzen op een slechte aarding of resonantie in de driver. Controleer eerst of driver en sturing compatibel zijn. Blijft het probleem, laat de installatie dan nakijken door een elektricien.

Hoeveel lux heeft een magazijn nodig?

Volgens EN 12464-1 is voor algemene opslag 100 lx nodig (UGR 25, Ra 40), voor orderpicking 200 lx en voor verpakking 300 lx. Dat zijn minimale onderhouden waarden die op het hele werkvlak gehaald moeten worden – niet alleen recht onder de armaturen.

Welke uitstralingshoek past bij een productiehal van 8 m hoog?

Bij een montagehoogte van 6–10 m raden we 90° aan. Dat geeft een gelijkmatige verlichting van het werkvlak zonder te donkere randen. In zeer brede hallen kan een combinatie van 90°- en 120°-armaturen zinvol zijn om ook de randzones voldoende te verlichten.

Waarom is een Philips-driver beter dan een voeding zonder merk?

Philips-drivers uit de Xitanium-familie zijn gecertificeerd volgens IEC 61347, halen een rendement tot 92 %, houden de flikkering onder 5 % en hebben een geïntegreerde overspanningsbeveiliging (typisch 4 kV). Voedingen zonder merk halen dat vaak niet betrouwbaar, wat kan leiden tot vroegtijdige uitval, flikkering en in het ergste geval brandgevaar.

Kan ik een LED high bay met IP65 buiten gebruiken?

IP65 volgens EN 60529 betekent volledige stofdichtheid en bescherming tegen waterstralen uit elke richting – voldoende voor overdekte buitenzones en laadkaaien. Voor volledig blootgestelde zones met rechtstreekse regen of hogedrukreiniging raden we armaturen met IP66 aan.

Wat dekt de garantie van 5 jaar en wat niet?

De garantie dekt materiaal- en fabricagefouten aan het armatuur en de Philips-driver bij normaal gebruik. Niet gedekt zijn mechanische schade door foutieve montage, gebruik buiten de specificaties (bijv. te hoge omgevingstemperatuur), overspanningsschade zonder beveiliging en schade door niet-toegelaten ingrepen.

Hoeveel high bays heb ik nodig voor mijn hal?

Als richtwaarde: aantal armaturen = (doel-lux × haloppervlak in m²) ÷ (lichtstroom per armatuur in lm × onderhoudsfactor). Voor een normconforme planning met controle van de gelijkmatigheid en valse-kleurenweergave raden we de gratis DIALux-lichtstudie van Clightstore aan – dien gewoon een projectaanvraag in.

Plant u een halproject en hebt u een normconforme lichtstudie nodig?

Clightstore maakt voor uw project gratis een DIALux-lichtstudie volgens EN 12464-1 – inclusief luxsimulatie, plaatsing van de armaturen en productaanbeveling met Philips-driver. EU-brede levering in 2–5 werkdagen, tot 5 jaar garantie.

Gratis lichtstudie aanvragen