Verlichting voor rugby-, handbal-, honkbal- en korfbalvelden

Verlichting voor rugby-, handbal-, honkbal- en korfbalvelden

Lux-waarden, aantal masten en LED-planning voor rugby, handbal, honkbal en korfbal volgens EN 12193 – de volledige B2B-planningsgids.

11 min. leestijd Door de lichtplanners van ClightstoreBijgewerkt 01.11.2026

LED-verlichting voor rugby-, handbal- (buiten), honkbal- en korfbalvelden valt onder EN 12193 – maar de vier sporten verschillen sterk in veldafmetingen, mastposities en bondsrichtlijnen. Deze gids geeft u per sport de lux-tabellen, mastconcepten en technische kenmerken die u nodig hebt voor een normconforme LED-planning.

Kort samengevat
  • Maatgevende norm voor alle vier sporten: EN 12193 met drie verlichtingsklassen (I–III), van training tot wedstrijd.
  • Rugby en handbal (buiten) vereisen GR < 50 en Ra ≥ 60; honkbal maakt bovendien onderscheid tussen infield en outfield.
  • Korfbal heeft geen eigen norm – de algemene klassen van EN 12193 zijn van toepassing, aangevuld met bondsrichtlijnen.
  • Buiteninstallaties vereisen minimaal IP65; voor wedstrijdaccommodaties wordt IP66 aanbevolen. De onderhoudsfactor voor LED bedraagt 0,8 bij jaarlijkse reiniging.
  • Alle montage- en aansluitwerkzaamheden aan 230V/400V-installaties mogen uitsluitend worden uitgevoerd door erkende elektrotechnici, volgens het AREI (BE) of NEN 1010 (NL).

Waarom vier nichesporten een eigen verlichtingsplan vereisen

Voetbal domineert de vakliteratuur over sportveldverlichting – rugby, handbal buiten, honkbal en korfbal komen in planningsgidsen nauwelijks aan bod. Toch verschillen de veldafmetingen, de speelrichting en de vliegbaan van de bal bij deze sporten aanzienlijk, met directe gevolgen voor de mastposities, de uitstralingshoeken en de vereiste verticale verlichtingssterkte.

Daar komen bondsspecifieke eisen bij: de Rugby Football Union (RFU), de International Handball Federation (IHF), de World Baseball Softball Confederation (WBSC) en nationale korfbalbonden zoals het KNKV leggen eigen minimumwaarden vast die strenger kunnen zijn dan EN 12193. Wie deze eisen kent, plant met zekerheid – en vermijdt dure aanpassingen achteraf.

Voor een algemeen overzicht van lux-waarden in verschillende toepassingen verwijzen wij naar onze gids Hoeveel lux heeft u nodig? Lux-waarden voor alle ruimten.

EN 12193: de basis voor alle vier de sporten

EN 12193 "Licht en verlichting – Sportverlichting" is de centrale Europese norm voor binnen- en buitenaccommodaties. Zij definieert drie verlichtingsklassen op basis van gebruiksintensiteit en wedstrijdniveau.

Verlichtingsklasse Typisch gebruik Horizontale verlichtingssterkte (Eh) Gelijkmatigheid Uo GR-waarde (buiten) Ra (kleurweergave)
Klasse III Training, recreatie, schoolsport 75–200 lx (afhankelijk van de sport) ≥ 0,5 ≤ 55 ≥ 60
Klasse II Lokale/regionale wedstrijden 200–500 lx (afhankelijk van de sport) ≥ 0,6–0,7 ≤ 50 ≥ 65
Klasse I Nationaal/internationaal wedstrijdniveau 500–750 lx (afhankelijk van de sport) ≥ 0,7 ≤ 50 ≥ 65

De GR-waarde (Glare Rating volgens CIE 112) beoordeelt de verblinding buiten op een schaal van 10 (niet verblindend) tot 90 (ondraaglijk). Voor tv-uitzendingen gelden strengere eisen dan klasse I. De kleurtemperatuur voor sportaccommodaties bedraagt standaard 4000K; voor tv-uitzendingen wordt 5000K aanbevolen. Meer over de keuze van de juiste kleurtemperatuur leest u in onze gids Kleurtemperatuur LED: 2700K tot 6000K.

Verlichting rugbyveld: lux-waarden, masten en RFU-eisen

Een rugbyveld meet 100 × 70 m (speelveld) plus twee dead-ball-zones van elk 10–22 m. De masten worden doorgaans buiten de dead-ball-lijn geplaatst om spelers te beschermen tegen botsingen. Het aantal masten en armaturen hangt af van de verlichtingsklasse.

Lux-tabel rugby volgens EN 12193 en RFU

Klasse / RFU-niveau Eh (wedstrijd) Eh (training) Uo GR Ra Aanbevolen aantal masten Armaturen per mast
Klasse III / RFU-niveaus 6–12 100 lx 75 lx ≥ 0,5 ≤ 55 ≥ 60 4 2–3
Klasse II / RFU-niveaus 2–5 200 lx 200 lx ≥ 0,6 ≤ 50 ≥ 65 4–6 4–6
Klasse I / nationaal niveau 500 lx 300 lx ≥ 0,7 ≤ 50 ≥ 65 6–8 9+

Mastposities bij rugby: vier hoekmasten (hoogte 15–18 m) volstaan voor klasse III. Voor klasse II en I worden extra zijmasten ter hoogte van de middellijn aanbevolen om de vereiste gelijkmatigheid over het hele speelveld, inclusief de in-goal-zones, te halen. Asymmetrische optieken (bijv. 20° of 40°) beperken strooilicht richting publiek en aangrenzende percelen.

Voor de lichtverdeling op sportvelden en de logica achter mastposities verwijzen wij naar onze gids Lichtverdeling op sportvelden: normen & planning.

Verlichting handbalveld buiten: binnen versus buiten – een onderschat verschil

EN 12193 maakt formeel geen onderscheid tussen zaalhandbal en buitenhandbal. In de praktijk zijn de eisen aan buitenaccommodaties echter zwaarder: strooilicht, windbelasting op armaturen en het ontbreken van reflectie van plafond en wanden vragen een hoger geïnstalleerd vermogen om dezelfde lux-waarden te halen.

Bijzonderheden van een handbalveld buiten

Een handbalveld buiten meet 40 × 20 m. De verticale verlichtingssterkte (Ev) is bepalend voor het volgen van de bal – vooral bij hoge worpen en doelworpen. Voor klasse II en I moet Ev minimaal 50 % van Eh bedragen. Vier hoekmasten (hoogte 8–12 m) met elk 2–4 armaturen volstaan voor klasse III; voor klasse II worden 6 masten met asymmetrische optiek aanbevolen.

De GR-waarde is buiten kritischer dan in een zaal, omdat er geen plafond is. Armaturen met smalle uitstralingshoeken (20°–40°) en nauwkeurige optiek beperken verblinding voor spelers en omwonenden. Voor wedstrijdaccommodaties volgens IHF-richtlijnen is Ra ≥ 65 vereist; voor tv-uitzendingen Ra ≥ 80.

Onze LED-sportveldverlichting omvat armaturen met IP66 en instelbare uitstralingshoeken, geschikt voor handbalvelden buiten van alle klassen.

LED-sportveldverlichting op trainingsvelden bij nacht met gelijkmatige verlichting
Gelijkmatige LED-verlichting op buitensportaccommodaties – essentieel voor het volgen van de bal en de veiligheid van spelers bij nacht.

Verlichting honkbalveld: infield, outfield en mastposities

Honkbal is van de vier sporten de meest complexe opgave voor lichtplanning: het speelveld is asymmetrisch (ruitvormig infield, open outfield) en de verlichtingseisen verschillen per zone. EN 12193 legt aparte waarden vast voor het infield en het outfield.

Lux-waarden honkbal volgens EN 12193

Klasse Infield Eh Outfield Eh Uo infield Uo outfield GR
Klasse III (recreatie/training) 300 lx 200 lx ≥ 0,5 ≥ 0,3 ≤ 55
Klasse II (regionaal wedstrijdniveau) 500 lx 300 lx ≥ 0,7 ≥ 0,5 ≤ 50
Klasse I (nationaal niveau) 750 lx 500 lx ≥ 0,7 ≥ 0,5 ≤ 50
Professioneel / tv (internationaal) 1.500 lx 1.000 lx ≥ 0,7 ≥ 0,6 ≤ 45

Mastconcept voor honkbalvelden

Typische mastopstelling voor een honkbalveld van klasse I: 6 masten (hoogte 20–30 m) langs de rand van het outfield, plus 2 masten achter de backstop. De masten achter de backstop verlichten vooral het infield met smalle uitstralingshoeken (20°). De outfieldmasten gebruiken bredere optiek (40°–60°) om het volledige outfield gelijkmatig te verlichten.

Kritisch punt: de pitcher en de slagman moeten de bal altijd duidelijk zien. Verblinding vanuit de mastrichting moet daarom worden vermeden – GR-waarden onder 45 zijn aanbevolen voor wedstrijdaccommodaties. Voor tv-uitzendingen moet daarnaast de verticale verlichtingssterkte in camerarichting (Ev,cam) worden berekend.

Voor honkbalvelden van klasse I en professionele wedstrijdlocaties zijn krachtige LED-schijnwerpers met nauwkeurige uitstralingshoeken en Philips-driver aanbevolen:

Verlichting korfbalveld: wat de norm zegt

Korfbal is in Nederland en België een populaire sport, maar in de normen een buitenbeentje. Een korfbalveld buiten meet 60 × 30 m; een zaalveld 40 × 20 m. Er bestaat geen afzonderlijke norm voor korfbal; de algemene klassen van EN 12193 zijn van toepassing.

Aanbevolen verlichtingswaarden voor korfbal

Voor training en recreatief gebruik (klasse III) volstaat 200 lx met Uo ≥ 0,5. Voor wedstrijdgebruik volgens KNKV- of IKF-richtlijnen (klasse II) wordt 300–500 lx met Uo ≥ 0,6 aanbevolen. Let vooral op de gelijkmatigheid: donkere plekken op het veld bemoeilijken het volgen van de bal in het typische korfbalspel aanzienlijk.

Vier hoekmasten (hoogte 8–10 m) met elk 2–3 armaturen dekken klasse III af. Voor klasse II worden 6 masten met asymmetrische optiek aanbevolen, net als bij een handbalveld buiten. Omdat korfbal geen doelwand kent, verdient de verlichting rond de korfpalen (elk 2,5 m van de achterlijn) extra aandacht.

Voor buitensportvelden van vergelijkbare afmetingen vindt u geschikte armaturen ook in onze categorieën basketbalveldverlichting en padelbaanverlichting.

Technische eisen voor buitenaccommodaties: IP, IK, GR en onderhoud

Alle vier sporten worden overwegend buiten gespeeld. De technische minimumeisen voor de armaturen zijn daarom dezelfde en horen bindend in het bestek te staan.

Beschermingsklassen en robuustheid

Voor buitensportaccommodaties wordt minimaal IP65 aanbevolen; voor wedstrijdaccommodaties is IP66 zinvol – deze beschermingsgraad garandeert dichtheid ook bij krachtige waterstralen uit elke richting. De IK-slagvastheid moet minimaal IK08 bedragen om balinslagen en mechanische belasting te weerstaan. Meer over IP-klassen leest u in onze gids IP-beschermingsklassen uitgelegd; de IK-slagvastheid wordt uitgelegd in IK-beschermingsgraad uitgelegd: betekenis & toepassing.

Onderhoudsfactor en inbrandtijd

De onderhoudsfactor (MF) voor LED-armaturen in sportaccommodaties bedraagt 0,8 bij jaarlijkse reiniging. Neem deze waarde mee in de DIALux-berekening, zodat de installatie ook aan het einde van het onderhoudsinterval nog de normwaarden haalt. Vóór de oplevering moeten LED-armaturen minimaal 100 branduren draaien om een stabiele lichtstroom te garanderen.

Dimmen en sturing

LED-sportschijnwerpers zijn doorgaans dimbaar via 1-10V of DALI. Voor sportaccommodaties met verschillende gebruiksscenario's (training/wedstrijd/tv) verdient DALI de voorkeur, omdat het individuele armatuursturing en scènes mogelijk maakt. Meer over dimprotocollen leest u in onze gids 0-10V, 1-10V & TRIAC dimmen: verschillen uitgelegd.

Montage van LED-schijnwerpers op masten van een sportveld door een elektrotechnicus
Mastmontage en armatuurinstallatie: alle aansluitwerkzaamheden aan 230V/400V-installaties mogen uitsluitend worden uitgevoerd door erkende elektrotechnici.

Planningschecklist: technische kenwaarden in één oogopslag

Parameter Minimumwaarde buitenaccommodatie Aanbeveling wedstrijd
IP-beschermingsklasse IP65 IP66
Slagvastheid IK07 IK08–IK10
GR-waarde (buiten) ≤ 55 ≤ 50 (tv: ≤ 45)
Kleurweergave Ra ≥ 60 ≥ 65 (tv: ≥ 80)
Kleurtemperatuur 4000K 5000K (tv)
Onderhoudsfactor MF 0,8 0,8
Inbrandtijd vóór oplevering 100 h 100 h
Gelijkmatigheid Uo ≥ 0,5 (klasse III) ≥ 0,7 (klasse I)
Dimprotocol 1-10V DALI

B2B-inkoop: projectomvang, subsidies en planningsondersteuning

LED-schijnwerperinstallaties voor sportvelden variëren sterk in investering, afhankelijk van omvang, klasse en mastconstructie. Ten opzichte van metaalhalogeenlampen bespaart LED doorgaans 40–60 % aan elektriciteitskosten; de terugverdientijd bedraagt afhankelijk van het project 4–7 jaar. Hoe u de ROI berekent, leest u in onze gids LED-terugverdientijd berekenen: ROI & besparingen.

Subsidiemogelijkheden voor sportverenigingen en gemeenten

Subsidies voor LED-verlichting van sportaccommodaties verschillen per land en regio – van nationale energiebesparingsregelingen tot gemeentelijke en sportbondsubsidies. In Nederland en België lopen die regelingen regelmatig af of worden ze aangepast. Verenigingen doen er goed aan om vroeg na te gaan welke regelingen actueel zijn bij hun gemeente of sportbond.

Voordeel van Clightstore voor B2B-projecten

Als LED-groothandel met directe import levert Clightstore EU-breed in 2–5 werkdagen. Armaturen worden geleverd met Philips- of MOSO-drivers en tot 5 jaar garantie. Voor projecten vanaf 10 armaturen zijn staffelprijzen en raamovereenkomsten mogelijk. Een gratis DIALux-verlichtingsstudie is inbegrepen – normconforme berekeningen voor alle vier sporten op aanvraag.

Onze LED-schijnwerpers Premium-serie en onze voetbalveldverlichting bieden vergelijkbare armatuurtypes die evengoed geschikt zijn voor rugby, handbal, honkbal en korfbal.

Voor wedstrijdaccommodaties van klasse I en tv-geschikte installaties – LED-schijnwerpers van 1250W en 1500W, DALI-dimbaar, IP66, 5 jaar garantie:

Veelgestelde vragen

Hoeveel lux heb ik nodig voor een rugbyveld tijdens de training?

Voor training en recreatief gebruik (klasse III volgens EN 12193) volstaat 75–100 lx met een gelijkmatigheid Uo ≥ 0,5. RFU-niveaus 6–12 vereisen voor wedstrijden minimaal 100 lx. Voor regionale wedstrijden (RFU-niveaus 2–5) is 200 lx met Uo ≥ 0,6 en GR ≤ 50 vereist.

Welke norm geldt voor de buitenverlichting van een handbalveld?

De maatgevende norm is EN 12193 "Sportverlichting". Voor buitenaccommodaties gelden dezelfde verlichtingsklassen als binnen, maar de GR-waarde en de verticale verlichtingssterkte zijn buiten kritischer. IHF-wedstrijdaccommodaties vereisen Ra ≥ 65; voor tv-uitzendingen Ra ≥ 80.

Hoeveel masten heb ik nodig voor een honkbalveld van klasse I?

Voor klasse I (750 lx infield, 500 lx outfield) zijn doorgaans 6–8 masten met een hoogte van 20–30 m nodig. Twee masten achter de backstop verlichten het infield met smalle optiek (20°); de outfieldmasten gebruiken 40°–60°. Het exacte aantal hangt af van de veldgrootte en de mastlocaties – een DIALux-berekening is onmisbaar.

Heb ik voor een korfbalveld een aparte verlichtingsstudie nodig?

Ja, ook voor korfbalvelden is een individuele verlichtingsstudie nodig, omdat veldafmetingen, mastlocaties en gebruik verschillen. EN 12193 is van toepassing met de algemene verlichtingsklassen. Voor wedstrijdgebruik volgens KNKV- of IKF-richtlijnen wordt 300–500 lx met Uo ≥ 0,6 aanbevolen.

Wat betekent de GR-waarde en hoe beperkt u die?

De GR-waarde (Glare Rating volgens CIE 112) beoordeelt verblinding door buitenverlichting op een schaal van 10 (niet verblindend) tot 90 (ondraaglijk). Voor buitensportaccommodaties geldt GR ≤ 50 als grenswaarde; voor tv-uitzendingen ≤ 45. Smalle uitstralingshoeken, nauwkeurige optiek en correcte mastposities zijn de belangrijkste maatregelen. Meer hierover leest u in onze gids UGR-waarde uitgelegd: verblinding beperken in de praktijk.

Welke IP-beschermingsklasse hebben schijnwerpers voor buiten nodig?

Voor buitensportaccommodaties wordt minimaal IP65 aanbevolen; IP66 is zinvol voor alle wedstrijdaccommodaties. IP66 beschermt tegen krachtige waterstralen uit elke richting en is geschikt voor reiniging met een hogedrukreiniger. Daarnaast moet de IK-slagvastheid minimaal IK08 bedragen.

Hoe voorkom ik lichtvervuiling bij buitenaccommodaties?

Asymmetrische optieken richten het licht precies op het speelveld en beperken strooilicht naar de hemel en naar aangrenzende percelen. Armaturen met full-cut-off-karakteristiek (geen licht boven de horizontaal) zijn aanbevolen voor accommodaties in woongebieden. Dimmen naar 0 % na sluitingstijd of automatisch uitschakelen via een tijdschakelaar beperkt de lichtuitstoot verder.

Mogen verenigingen de mastmontage zelf uitvoeren?

Nee. Alle aansluit- en montagewerkzaamheden aan 230V/400V-installaties mogen uitsluitend worden uitgevoerd door erkende elektrotechnici. Dit is bindend geregeld in het AREI (BE) en NEN 1010 (NL), samen met de vijf veiligheidsregels van de elektrotechniek. Wie dit negeert, riskeert het verlies van verzekeringsdekking en vergunningen.

Plant u verlichting voor een rugby-, handbal-, honkbal- of korfbalveld?

Ons team stelt voor u een gratis, normconforme DIALux-berekening op – met lux-waarden, mastposities en armatuurkeuze volgens EN 12193. EU-brede levering in 2–5 werkdagen, tot 5 jaar garantie, staffelprijzen vanaf 10 armaturen.

Gratis verlichtingsstudie aanvragen