Calculul iluminării unei hale: lux, număr de corpuri și distanță

Calculul iluminării unei hale: lux, număr de corpuri și distanță

De câte corpuri de iluminat industriale LED aveți de fapt nevoie? Calculați iluminarea, numărul de corpuri și distanța optimă – cu tabele de standarde, proiectare pe zone și recomandări de produse.

12 min de citit De la proiectanții de iluminat ClightstoreActualizat la 06.11.2026

Numărul de corpuri de iluminat industriale LED de care aveți nevoie depinde de suprafața halei, de iluminarea cerută (lux), de fluxul luminos al unui corp și de factorul de menținere conform SR EN 12464-1. Cu formula corectă și cu calculatoarele de pe această pagină stabiliți numărul de corpuri, distanța optimă și puterea pentru fiecare zonă a halei – înainte de comandă.

Pe scurt
  • Formula de bază: număr de corpuri = (Em × suprafață) ÷ (fluxul unui corp × factor de menținere × factor de utilizare)
  • Factorul de menținere conform SR EN 12464-1: de regulă 0,8; în prezența prafului sau a pereților întunecați scade chiar până la 0,45
  • Distanța între corpuri: cel mult de 1–1,5 ori înălțimea de montaj, altfel apar zone întunecate
  • Puterea depinde de înălțimea de montaj: până la 6 m → 100W, 6–8 m → 150W, 8–10 m → 200W, peste 10 m → 240–300W
  • Calculați separat zonele diferite ale halei (depozit, expediere, banc de lucru) – economisiți astfel corpuri și energie

Formula de bază: cum se calculează numărul de corpuri

Calculul iluminatului pentru depozite și hale industriale se bazează pe iluminarea menținută (Em) conform SR EN 12464-1. Formula este:

Calcul 3D DIALux care arată distribuția lux într-o hală
Calcul DIALux: distribuția iluminării într-un hol înainte de instalare

N = (Em × A) ÷ (Φ × MF × η)

N este numărul de corpuri, Em iluminarea menținută necesară în lux, A suprafața halei în metri pătrați, Φ fluxul luminos al unui corp în lumeni, MF factorul de menținere, iar η factorul de utilizare (de regulă 0,7–0,85, în funcție de reflexia pereților și a tavanului).

Lumeni pe metru pătrat ca estimare rapidă

Ca regulă aproximativă: împărțiți iluminarea dorită la randamentul total presupus (MF × η) și obțineți fluxul luminos necesar pe m². Cu MF = 0,8 și η = 0,75, factorul este 0,6. Pentru 100 lx aveți deci nevoie de circa 167 lm/m², pentru 300 lx de circa 500 lm/m², iar pentru 500 lx de circa 833 lm/m². Estimarea nu înlocuiește o proiectare completă, dar este potrivită pentru o primă evaluare a cantităților.

Important: înălțimea de montaj, nu înălțimea tavanului

Folosiți întotdeauna înălțimea reală de montaj a corpurilor deasupra planului de lucru (de regulă la 0,85 m de pardoseală), nu înălțimea tavanului. Într-o hală de 10 m, cu corpuri la tavan și planul de lucru la 0,85 m, înălțimea de montaj este de 9,15 m. Este una dintre cele mai frecvente erori și duce sistematic la o iluminare prea slabă.

Cerințe de iluminare conform SR EN 12464-1

SR EN 12464-1 stabilește pentru fiecare activitate iluminarea menținută (Em), valoarea limită UGR și indicele minim de redare a culorilor Ra. Aceste valori stau la baza proiectării. În România, cerințele privind iluminatul locurilor de muncă sunt stabilite de HG nr. 1091/2006.

ActivitateEm (lx)UGR max.Ra min.Putere tipică (la 8 m înălțime)
Depozit (mărfuri voluminoase, folosit rar)1002840100W
Expediere / ambalare3002560150W
Asamblare (grosieră)3002560150W
Asamblare (precizie medie)5002280200W
Asamblare de precizie / electronică10001690200W + iluminat local
Hală de producție (general)300–50022–2580150–200W
Sală de sport, clasa III (SR EN 12193)200–65100–150W
Sală de sport, clasa I (SR EN 12193)750–65200–240W

Valorile detaliate pentru toate zonele le găsiți în ghidul Câți lux sunt necesari? Pentru sălile de sport vă recomandăm și ghidul Iluminatul sălilor de sport.

Corpuri de iluminat LED etanșe într-un depozit logistic deasupra rafturilor pentru palei
Corpuri de iluminat LED etanșe într-un depozit logistic deasupra rafturilor pentru palei.

Puterea și unghiul de radiație în funcție de înălțimea de montaj

Înălțimea de montaj determină ce putere și ce unghi de radiație sunt potrivite. Un unghi prea larg la înălțime mare produce lumină dispersată și o uniformitate slabă. Un unghi prea îngust creează pete luminoase, cu zone întunecate între ele.

Înălțime de montajPutere recomandatăUnghi de radiațieDistanță max. între corpuriFlux luminos (orientativ)
Până la 5 m70–100W90–120°5–6 m10 000–15 000 lm
5–7 m100–150W90–120°6–8 m15 000–22 500 lm
7–9 m150–200W60–90°8–10 m22 500–30 000 lm
9–12 m200–240W60°10–12 m30 000–36 000 lm
Peste 12 m240–300W45–60°12–15 m36 000–45 000 lm

Ghidul Distribuție simetrică sau asimetrică a luminii LED explică unghiurile de radiație și efectul lor asupra distribuției luminii.

Calculul distanței dintre corpuri

Distanța dintre două corpuri nu trebuie să depășească de 1–1,5 ori înălțimea de montaj. La 8 m înseamnă cel mult 8–12 m. Spre perete socotiți jumătate din această valoare, ca să nu apară zone întunecate de-a lungul pereților halei.

Proiectarea pe zone: cerințe diferite în aceeași hală

Cele mai multe hale industriale au mai multe zone cu cerințe diferite. Depozitul are nevoie de 100 lx, zona de expediere de alături de 300 lx, iar bancul de lucru de 500 lx. Iluminarea întregii hale la valoarea cea mai mare risipește atât energie, cât și investiție.

Exemplu: hală de producție de 2000 m²

Zona A – depozit (800 m², Em = 100 lx, MF = 0,8, η = 0,75): N = (100 × 800) ÷ (15 000 × 0,8 × 0,75) = 80 000 ÷ 9000 = 8,9 → 9 corpuri industriale de 100W. Zona B – expediere (600 m², Em = 300 lx, MF = 0,8, η = 0,75): N = (300 × 600) ÷ (22 500 × 0,8 × 0,75) = 180 000 ÷ 13 500 = 13,3 → 14 corpuri de 150W. Zona C – asamblare (600 m², Em = 500 lx, MF = 0,8, η = 0,75): N = (500 × 600) ÷ (30 000 × 0,8 × 0,75) = 300 000 ÷ 18 000 = 16,7 → 17 corpuri de 200W. Total: 40 de corpuri în loc de circa 56, câte ar fi fost necesare dacă întreaga hală ar fi fost dimensionată uniform pentru 500 lx.

Pentru o proiectare profesională pe zone, cu simulare DIALux, Clightstore oferă un calcul de iluminat gratuit.

Corpuri de iluminat industriale LED pentru înălțimi de montaj mici și medii (până la 8 m) – 100W și 150W, cu driver Philips sau SOSEN, IP65, garanție 5 ani:

Factorul de menținere: parametrul cel mai subestimat

Factorul de menținere (MF) ia în considerare scăderea fluxului luminos din cauza îmbătrânirii și a murdăriei. SR EN 12464-1 folosește de regulă valoarea 0,8. În practică, mulți proiectanți se abat de la ea – cu consecințe importante.

Ce factor de menținere să alegeți?

În birourile și magazinele curate, 0,8 este realist. În halele de producție cu praf, vapori de ulei sau pereți întunecați și rafturi până la tavan, socotiți cu 0,6 sau chiar 0,45. Cine proiectează cu 0,8 într-un mediu cu praf mai are adesea, după câțiva ani, doar 60–70 % din iluminarea proiectată.

Curățarea regulată (cel puțin o dată pe an) și corpurile IP65 prelungesc intervalele de întreținere și justifică un factor de menținere mai mare. Mai multe despre gradele de protecție în ghidul Gradele de protecție IP.

Cerințe pe domenii: industrie, depozite, sport, exterior

Hale industriale și de producție

Zonele generale de producție au nevoie de 300–500 lx, UGR ≤ 22 și Ra ≥ 80. Albul neutru de 4000K este standardul, pentru că susține concentrarea și redă natural culorile. Corpurile cu reglaj 1-10V sau DALI permit comanda în funcție de lumina naturală și, în funcție de utilizare, pot reduce semnificativ consumul de energie. În zonele cu pericol de explozie sunt permise doar corpuri de iluminat LED pentru zonele ATEX – vezi ghidul ATEX și protecția la explozie pentru iluminatul LED.

Depozite și logistică

Depozitele cu rafturi înalte cer cel puțin IP65 și IK08, deoarece stivuitoarele și transelevatoarele provoacă lovituri. Ghidul Iluminatul depozitelor descrie în detaliu cerințele acestora. Pentru culoarele dintre rafturi recomandăm corpurile industriale liniare, care dirijează lumina exact pe culoar.

Săli de sport

SR EN 12193 definește trei clase: clasa III (sport de agrement) 200 lx, clasa II (competiții regionale) 500 lx, clasa I (competiții naționale și internaționale) 750 lx – întotdeauna cu Ra ≥ 65. Se recomandă rezistență la impact IK10, deoarece mingile pot lovi direct corpurile. Pentru baschet și handbal vedeți gama noastră de iluminat LED pentru terenuri de baschet.

Zone exterioare și iluminatul curților

Pentru curțile industriale, rampele de încărcare și depozitele în aer liber, minimul recomandat este IP66 și IK08. Proiectoarele cu distribuție asimetrică a luminii iluminează uniform suprafețe mari fără a orbi șoferii. Pentru exterior, Clightstore oferă o gamă largă de proiectoare LED.

Proiectoare LED noaptea într-o incintă industrială cu o curte iluminată uniform
Curte industrială cu proiectoare LED: IP66 și distribuția asimetrică asigură o iluminare uniformă, fără orbire.

Corpuri de iluminat industriale LED pentru înălțimi de montaj mari, de la 8 m – 200W și 240W, cu driver SOSEN sau Philips, IP65, cu reglaj, garanție 5 ani:

Greșeli tipice de proiectare și cum le evitați

Chiar și proiectanții cu experiență fac greșeli recurente, care duc la iluminare prea slabă, orbire sau costuri inutile. Acest rezumat vă ajută să le evitați sistematic.

  • Înălțimea tavanului în loc de înălțimea de montaj: folosiți întotdeauna înălțimea deasupra planului de lucru (0,85 m), nu înălțimea brută a tavanului.
  • Factorul de menținere uitat: fără el, iluminarea scade sub valoarea proiectată după câțiva ani de funcționare.
  • Distanță prea mare între corpuri: peste 1,5 ori înălțimea de montaj rezultă o uniformitate U₀ sub 0,6 – neconformă cu standardul.
  • Temperatură de culoare greșită: 6000K în halele de producție poate obosi; 4000K este standardul verificat. Ghidul Temperatura de culoare LED explică diferențele.
  • UGR neverificat: orbirea cauzată de corpuri amplasate greșit afectează siguranța muncii. Mai multe în ghidul Valoarea UGR explicată.
  • Lipsa proiectării pe zone: aceeași iluminare în toată hala crește inutil costurile de investiție și de exploatare.
  • Sistem de reglaj neconcordant: 0-10V, 1-10V și DALI nu sunt compatibile între ele – lămuriți acest lucru înainte de comandă. Detalii în ghidul Reglajul 0-10V, 1-10V și TRIAC.

Perioada de amortizare: când merită modernizarea?

Corpurile industriale LED consumă de regulă cu 50–70 % mai puțină energie decât corpurile cu lămpi cu halogenuri metalice. La peste 3000 de ore de funcționare pe an și o instalație existentă mai veche de 10 ani, perioada de amortizare este adesea sub 3–5 ani – în funcție de prețul energiei și de finanțările disponibile. În plus, dispar costurile de înlocuire a lămpilor, deoarece corpurile industriale LED au o durată de viață de 50 000 de ore și mai mult.

Ghidul Calculul perioadei de amortizare LED vă ajută să calculați în detaliu economiile. Pentru un plan complet de modernizare vă recomandăm și ghidul Modernizarea iluminatului LED.

Indicație de siguranță pentru montaj

Toate lucrările de racordare și montaj la instalațiile de 230V/400V pot fi efectuate numai de un electrician autorizat ANRE, conform normativului I7 și standardului SR HD 60364. Proiectați iluminatul odată cu amplasarea halei și a utilajelor, pentru a evita modificări ulterioare costisitoare.

Întrebări frecvente

Câte corpuri industriale LED sunt necesare la 100 m²?

Depinde de iluminarea cerută. Pentru un depozit cu 100 lx, la 15 000 lm pe corp, MF = 0,8 și η = 0,75, sunt necesare circa 1,1 corpuri la 100 m². Pentru un atelier cu 300 lx, circa 3,3. De la 6 m înălțime de montaj, numărul de corpuri este adesea determinat de distanța maximă, nu doar de cantitatea de lumină.

Ce putere se potrivește fiecărei înălțimi a halei?

Regulă practică: până la 6 m înălțime de montaj 100W, 6–8 m 150W, 8–10 m 200W, peste 10 m 240–300W. Decisivă este întotdeauna combinația dintre putere, eficiența luminoasă (lm/W) și unghiul de radiație. Un corp de 200W cu 150 lm/W oferă 30 000 lm – unul de 200W cu 100 lm/W doar 20 000 lm.

La ce distanță unul de altul se pot monta corpurile industriale?

Cel mult de 1–1,5 ori înălțimea de montaj. La 8 m înseamnă cel mult 8–12 m. Distanța față de perete trebuie să fie jumătate din distanța dintre corpuri. Distanțele mai mari duc la o uniformitate sub U₀ = 0,6 și nu respectă standardul.

Ce factor de menținere să folosesc?

SR EN 12464-1 folosește de regulă 0,8. În mediile cu praf sau murdare (prelucrarea lemnului și a metalelor, industria alimentară) folosiți 0,6 sau 0,45. Un factor de menținere prea mare face ca instalația să nu mai respecte curând valorile standardului.

Ce temperatură de culoare se potrivește halelor industriale?

4000K (alb neutru) este standardul verificat pentru halele industriale și depozite. Susține concentrarea, redă natural culorile, iar majoritatea angajaților o percep ca plăcută. 5000K se potrivește acolo unde distingerea culorilor este importantă; 6000K se folosește uneori în exterior.

Când trebuie folosite corpuri ATEX?

În zonele cu pericol de explozie (zonele 1, 2, 21 și 22) sunt permise doar corpuri certificate ATEX. Aceasta privește cabinele de vopsire, depozitele de carburanți, morile și unitățile similare. Corpurile industriale LED obișnuite nu sunt permise acolo. Ghidul nostru ATEX explică împărțirea pe zone și cerințele.

Merită trecerea la LED dacă sunt puține ore de funcționare?

Sub 2000 de ore pe an, perioada de amortizare se prelungește corespunzător. Modernizarea poate merita totuși, deoarece corpurile LED necesită mai puțină întreținere, iar programele de finanțare pot reduce investiția. Calculați-vă propria perioadă de amortizare cu ajutorul ghidului nostru.

Când ar trebui să înceapă proiectarea iluminatului?

Ideal în același timp cu proiectarea halei și a amplasării utilajelor, de îndată ce planurile și zonele de utilizare sunt cunoscute. Modificările ulterioare ale traseelor de cabluri, ale punctelor de suspendare și ale circuitelor sunt laborioase și scumpe. Clightstore oferă un calcul DIALux gratuit, pe care îl puteți folosi încă din faza de proiectare.

Aveți întrebări concrete despre iluminatul halei dumneavoastră?

Echipa noastră realizează gratuit o simulare DIALux cu distribuția iluminării, planul de amplasare a corpurilor și recomandări de produse – adaptată zonelor dumneavoastră și cerințelor standardelor. Livrare în toată UE în 2–5 zile lucrătoare, garanție de până la 5 ani.

Solicitați un calcul de iluminat gratuit