Industrihalbelysning beregning: Lux, armaturer & afstand

Industrihalbelysning beregning: Lux, armaturer & afstand

Hvor mange LED-hallestråler har du brug for? Beregn lux, armaturer og optimale afstande – med normtabeller, zoneplanlægning og B2B-produktanbefaling.

10 min. læsetid Af Nick CuppensOpdateret 07.11.2026

Antallet af LED high bays, du skal bruge, afhænger af hallens areal, kravet til belysningsstyrke (lux), lysstrømmen pr. armatur og vedligeholdelsesfaktoren efter DS/EN 12464-1. Med den rigtige formel og beregnerne på denne side finder du antal armaturer, optimal afstand og effekt for hver zone i hallen – inden du bestiller.

Kort fortalt
  • Grundformel: antal armaturer = (Em × areal) ÷ (lysstrøm pr. armatur × vedligeholdelsesfaktor × udnyttelsesfaktor)
  • Vedligeholdelsesfaktor efter DS/EN 12464-1: normalt 0,8; ved støv eller mørke vægge sænkes den helt til 0,45
  • Afstand mellem armaturer: højst 1–1,5 gange monteringshøjden, ellers opstår der mørke zoner
  • Effekten afhænger af monteringshøjden: op til 6 m → 100W, 6–8 m → 150W, 8–10 m → 200W, over 10 m → 240–300W
  • Beregn forskellige zoner (lager, udlevering, arbejdsbænk) hver for sig – det sparer armaturer og energi

Grundformlen: sådan beregner du antallet af armaturer

Lysberegningen for lagre og industrihaller tager udgangspunkt i den vedligeholdte belysningsstyrke (Em) efter DS/EN 12464-1. Formlen lyder:

DIALux 3D-beregning der viser luxfordelingen i en hal
DIALux-beregning: belysningsstyrkefordeling i en hal før installation

N = (Em × A) ÷ (Φ × MF × η)

N er antallet af armaturer, Em den krævede vedligeholdte belysningsstyrke i lux, A hallens areal i m², Φ lysstrømmen fra ét armatur i lumen, MF vedligeholdelsesfaktoren og η udnyttelsesfaktoren (typisk 0,7–0,85 afhængigt af vægges og lofts refleksion).

Lumen pr. m² som hurtigt skøn

Som tommelfingerregel: divider den ønskede belysningsstyrke med den antagne samlede virkningsgrad (MF × η), så får du den nødvendige lysstrøm pr. m². Med MF = 0,8 og η = 0,75 bliver faktoren 0,6. Til 100 lx skal der så bruges ca. 167 lm/m², til 300 lx ca. 500 lm/m² og til 500 lx ca. 833 lm/m². Skønnet erstatter ikke en fuld lysberegning, men er godt til et første mængdeoverslag.

Vigtigt: monteringshøjde, ikke lofthøjde

Brug altid armaturernes reelle monteringshøjde over arbejdsplanet (typisk 0,85 m over gulvet), ikke lofthøjden. I en 10 m høj hal med armaturer i loftet og arbejdsplan i 0,85 m er monteringshøjden 9,15 m. Det er en af de hyppigste fejl og fører til systematisk for svag belysning.

Krav til belysningsstyrke efter DS/EN 12464-1

DS/EN 12464-1 fastsætter for hver arbejdsopgave en vedligeholdt belysningsstyrke (Em), en grænseværdi for UGR og et laveste farvegengivelsesindeks Ra. Værdierne er grundlaget for planlægningen. I Danmark stiller Arbejdstilsynets regler krav om god belysning på arbejdspladsen.

ArbejdsopgaveEm (lx)UGR maks.Ra min.Typisk effekt (8 m højde)
Lager (grovvarer, sjældent brugt)1002840100W
Udlevering / pakning3002560150W
Montage (grov)3002560150W
Montage (middelfin)5002280200W
Finmontage / elektronik10001690200W + arbejdslys
Produktionshal (generelt)300–50022–2580150–200W
Idrætshal, klasse III (DS/EN 12193)200–65100–150W
Idrætshal, klasse I (DS/EN 12193)750–65200–240W

Detaljerede værdier for alle områder finder du i guiden Hvor meget lux skal der være? Til idrætshaller anbefaler vi også guiden Belysning af idrætshaller.

Vandtætte LED-armaturer i et logistiklager over pallereoler
Vandtætte LED-armaturer i et logistiklager over pallereoler.

Effekt og strålevinkel efter monteringshøjde

Monteringshøjden afgør, hvilken effekt og strålevinkel der passer. En for bred vinkel i stor højde giver strølys og dårlig ensartethed. En for smal vinkel giver lysplamager med mørke områder imellem.

MonteringshøjdeAnbefalet effektStrålevinkelMaks. afstand mellem armaturerLysstrøm (vejledende)
Op til 5 m70–100W90–120°5–6 m10 000–15 000 lm
5–7 m100–150W90–120°6–8 m15 000–22 500 lm
7–9 m150–200W60–90°8–10 m22 500–30 000 lm
9–12 m200–240W60°10–12 m30 000–36 000 lm
Over 12 m240–300W45–60°12–15 m36 000–45 000 lm

Guiden Symmetrisk eller asymmetrisk lysfordeling for LED forklarer strålevinkler og deres betydning for lysfordelingen.

Beregn afstanden mellem armaturer

Afstanden mellem to armaturer bør ikke overstige 1–1,5 gange monteringshøjden. Ved 8 m betyder det højst 8–12 m. Ind mod væggen regner du med halvdelen af værdien, så der ikke opstår mørke zoner langs hallens vægge.

Zoneplanlægning: forskellige krav i samme hal

De fleste industrihaller består af flere zoner med forskellige krav. Lageret skal bruge 100 lx, udleveringen ved siden af 300 lx og arbejdsbænken 500 lx. At belyse det hele efter den højeste værdi spilder både energi og investering.

Eksempel: produktionshal på 2000 m²

Zone A – lager (800 m², Em = 100 lx, MF = 0,8, η = 0,75): N = (100 × 800) ÷ (15 000 × 0,8 × 0,75) = 80 000 ÷ 9000 = 8,9 → 9 high bays på 100W. Zone B – udlevering (600 m², Em = 300 lx, MF = 0,8, η = 0,75): N = (300 × 600) ÷ (22 500 × 0,8 × 0,75) = 180 000 ÷ 13 500 = 13,3 → 14 high bays på 150W. Zone C – montage (600 m², Em = 500 lx, MF = 0,8, η = 0,75): N = (500 × 600) ÷ (30 000 × 0,8 × 0,75) = 300 000 ÷ 18 000 = 16,7 → 17 high bays på 200W. I alt: 40 armaturer i stedet for ca. 56, hvis hele hallen var dimensioneret til 500 lx.

Til professionel zoneplanlægning med DIALux-simulering tilbyder Clightstore en gratis lysberegning.

LED high bays til lave og mellemhøje monteringshøjder (op til 8 m) – 100W og 150W med Philips- eller SOSEN-driver, IP65, 5 års garanti:

Vedligeholdelsesfaktor: den mest undervurderede parameter

Vedligeholdelsesfaktoren (MF) tager højde for, at lysstrømmen falder med ældning og tilsmudsning. DS/EN 12464-1 bruger normalt 0,8. I praksis afviger mange projekterende fra værdien – med store konsekvenser.

Hvilken vedligeholdelsesfaktor skal jeg vælge?

I rene kontorer og butikker er 0,8 realistisk. I produktionshaller med støv, olientåge eller mørke vægge og reoler op til loftet bør du regne med 0,6 eller endda 0,45. Den, der planlægger med 0,8 i et støvet miljø, har efter få år ofte kun 60–70 % af den planlagte belysningsstyrke tilbage.

Regelmæssig rengøring (mindst én gang om året) og armaturer med IP65 forlænger vedligeholdelsesintervallerne og retfærdiggør en højere vedligeholdelsesfaktor. Mere om tæthedsklasser i guiden IP-klasser forklaret.

Krav pr. branche: industri, lager, idræt, udendørs

Industri- og produktionshaller

Almindelige produktionsområder kræver 300–500 lx, UGR ≤ 22 og Ra ≥ 80. Neutral hvid 4000K er standard, fordi den fremmer koncentrationen og gengiver farver naturtro. Dæmpbare armaturer med 1-10V eller DALI muliggør dagslysstyring og kan sænke energiforbruget betydeligt afhængigt af brugen. I eksplosionsfarlige områder må kun LED-armaturer til ATEX-zoner bruges – se guiden ATEX og eksplosionsbeskyttelse for LED-belysning.

Lagre og logistik

Højlagre kræver mindst IP65 og IK08, fordi trucks og stablekraner giver stød. Guiden Lagerbelysning beskriver kravene til højlagre i detaljer. Til gange mellem reoler anbefaler vi lineære high bays, som retter lyset præcist ned i gangen.

Idrætshaller

DS/EN 12193 definerer tre klasser: klasse III (motion) 200 lx, klasse II (regionale konkurrencer) 500 lx, klasse I (nationale og internationale konkurrencer) 750 lx – altid med Ra ≥ 65. Slagfasthed IK10 anbefales, fordi bolde kan ramme armaturerne direkte. Til basketball og håndbold kan du se vores sortiment LED-projektører til basketballbaner.

Udendørsarealer og gårdbelysning

Til virksomhedsgårde, læssekajer og udendørs lagre er IP66 og IK08 det anbefalede minimum. Projektører med asymmetrisk lysfordeling belyser store arealer jævnt uden at blænde chauffører. Til udendørs brug har Clightstore et bredt udvalg af LED-projektører.

LED-projektører om natten på et virksomhedsareal med jævnt oplyst gård
Virksomhedsgård med LED-projektører: IP66 og asymmetrisk lysfordeling giver jævn belysning uden blænding.

LED high bays til store monteringshøjder fra 8 m – 200W og 240W med SOSEN- eller Philips-driver, IP65, dæmpbare, 5 års garanti:

Typiske planlægningsfejl, og hvordan du undgår dem

Også erfarne projekterende begår tilbagevendende fejl, der giver for svag belysning, blænding eller unødvendige omkostninger. Oversigten hjælper dig med at undgå dem systematisk.

  • Lofthøjde i stedet for monteringshøjde: brug altid højden over arbejdsplanet (0,85 m), ikke råhøjden til loftet.
  • Glemt vedligeholdelsesfaktor: uden den falder belysningsstyrken under den planlagte værdi efter få års drift.
  • For stor afstand mellem armaturer: mere end 1,5 gange monteringshøjden giver en ensartethed U₀ under 0,6 – det opfylder ikke standarden.
  • Forkert farvetemperatur: 6000K i produktionshaller kan være trættende; 4000K er den gennemprøvede standard. Guiden Farvetemperatur for LED forklarer forskellene.
  • UGR ikke kontrolleret: blænding fra forkert placerede armaturer forringer sikkerheden på arbejdspladsen. Læs mere i guiden UGR-værdien forklaret.
  • Ingen zoneplanlægning: samme belysningsstyrke i hele hallen hæver investerings- og driftsomkostningerne unødigt.
  • Dæmpningssystemet ikke afstemt: 0-10V, 1-10V og DALI er ikke kompatible med hinanden – afklar det inden bestillingen. Detaljer i guiden 0-10V, 1-10V og TRIAC-dæmpning.

Tilbagebetalingstid: hvornår kan udskiftningen betale sig?

LED high bays bruger typisk 50–70 % mindre strøm end armaturer med metalhalogenlamper. Ved mere end 3000 driftstimer om året og et eksisterende anlæg, der er ældre end 10 år, er tilbagebetalingstiden ofte under 3–5 år – afhængigt af elprisen og mulige tilskud. Desuden forsvinder udgiften til lampeskift, fordi LED high bays har en levetid på 50 000 timer og mere.

Guiden Beregn tilbagebetalingstid for LED lader dig regne din besparelse ud i detaljer. Til en komplet moderniseringsplan anbefaler vi også guiden Moderniser LED-belysningen.

Sikkerhedsanvisning til montering

Alle tilslutnings- og monteringsarbejder på 230V/400V-installationer må kun udføres af en autoriseret elinstallatør i henhold til de danske elinstallationsregler (DS/HD 60364). Planlæg belysningen samtidig med hallens og maskinernes placering, så undgår du dyre ændringer bagefter.

Ofte stillede spørgsmål

Hvor mange LED high bays skal jeg bruge pr. 100 m²?

Det afhænger af kravet til belysningsstyrke. Til et lager med 100 lx skal der ved 15 000 lm pr. armatur, MF = 0,8 og η = 0,75 bruges ca. 1,1 armatur pr. 100 m². Til et værksted med 300 lx er det ca. 3,3. Fra 6 m monteringshøjde er det ofte den maksimale afstand, der bestemmer antallet, ikke kun lysmængden.

Hvilken effekt passer til hvilken halhøjde?

Tommelfingerregel: op til 6 m monteringshøjde 100W, 6–8 m 150W, 8–10 m 200W, over 10 m 240–300W. Afgørende er altid kombinationen af effekt, lysudbytte (lm/W) og strålevinkel. En high bay på 200W med 150 lm/W giver 30 000 lm – en på 200W med 100 lm/W kun 20 000 lm.

Hvor langt fra hinanden må high bays hænge?

Højst 1–1,5 gange monteringshøjden. Ved 8 m er det højst 8–12 m. Afstanden til væggen skal være halvdelen af afstanden mellem armaturerne. Større afstande giver en ensartethed under U₀ = 0,6 og opfylder ikke standarden.

Hvilken vedligeholdelsesfaktor skal jeg bruge?

DS/EN 12464-1 bruger normalt 0,8. I støvede eller snavsede miljøer (træ- og metalbearbejdning, fødevareindustri) bør du bruge 0,6 eller 0,45. En for høj vedligeholdelsesfaktor betyder, at anlægget hurtigt ikke længere opfylder standardens værdier.

Hvilken farvetemperatur passer til industrihaller?

4000K (neutral hvid) er den gennemprøvede standard til industrihaller og lagre. Den fremmer koncentrationen, gengiver farver naturtro, og de fleste medarbejdere oplever den som behagelig. 5000K passer, hvor farvesyn er kritisk; 6000K bruges af og til udendørs.

Hvornår skal jeg bruge ATEX-armaturer?

I eksplosionsfarlige områder (zone 1, 2, 21 og 22) må kun ATEX-godkendte armaturer bruges. Det gælder spraybokse, brændstofdepoter, møller og lignende virksomheder. Almindelige LED high bays er ikke tilladt der. Vores ATEX-guide forklarer zoneinddelingen og kravene.

Kan LED betale sig ved få driftstimer?

Under 2000 timer om året bliver tilbagebetalingstiden tilsvarende længere. Udskiftningen kan alligevel betale sig, fordi LED-armaturer kræver mindre vedligeholdelse, og tilskud kan sænke investeringen. Regn din egen tilbagebetalingstid ud med vores guide.

Hvornår bør lysplanlægningen begynde?

Helst samtidig med planlægningen af hal og maskiner, så snart tegninger og brugszoner ligger fast. Senere ændringer af kabelveje, ophængningspunkter og kredse er arbejdskrævende og dyre. Clightstore tilbyder en gratis DIALux-beregning, som du kan bruge allerede i projekteringsfasen.

Har du konkrete spørgsmål om belysningen i din hal?

Vores team laver gratis en DIALux-simulering med lysfordeling, placeringsplan og produktforslag – tilpasset dine zoner og standardkravene. Levering i hele EU på 2–5 arbejdsdage, op til 5 års garanti.

Bestil gratis lysberegning