
Výpočet osvetlenia haly: osvetlenosť, počet svietidiel a rozostupy
Koľko LED priemyselných svietidiel skutočne potrebujete? Vypočítajte osvetlenosť, počet svietidiel a optimálne rozostupy – s tabuľkami podľa noriem, návrhom podľa zón a odporúčaním produktov.
Počet potrebných LED priemyselných svietidiel určuje plocha haly, požadovaná osvetlenosť (lx), svetelný tok jedného svietidla a udržiavací činiteľ podľa STN EN 12464-1. So správnym vzorcom a kalkulačkami na tejto stránke zistíte počet svietidiel, optimálne rozostupy a príkon pre každú zónu haly – ešte pred objednávkou.
- Základný vzorec: počet svietidiel = (Em × plocha) ÷ (svetelný tok svietidla × udržiavací činiteľ × činiteľ využitia)
- Udržiavací činiteľ podľa STN EN 12464-1 je štandardne 0,8 – v prašnom prostredí alebo v priestoroch s tmavými stenami ho znížte až na 0,45
- Rozostup svietidiel nesmie prekročiť 1 až 1,5-násobok výšky montáže, inak vzniknú tmavé zóny
- Príkon určuje výška montáže: do 6 m → 100W, 6–8 m → 150W, 8–10 m → 200W, nad 10 m → 240–300W
- Rôzne zóny haly (sklad, expedícia, pracovný stôl) počítajte zvlášť – ušetríte svietidlá aj energiu
Základný vzorec: ako vypočítať počet svietidiel
Svetelnotechnický výpočet pre sklady a priemyselné haly vychádza z udržiavanej osvetlenosti (Em) podľa STN EN 12464-1. Vzorec znie:

N = (Em × A) ÷ (Φ × MF × η)
N je počet svietidiel, Em požadovaná udržiavaná osvetlenosť v luxoch, A plocha haly v m², Φ svetelný tok jedného svietidla v lúmenoch, MF udržiavací činiteľ a η činiteľ využitia (zvyčajne 0,7–0,85 podľa odrazivosti stien a stropu).
Lúmeny na m² ako rýchly odhad
Pre približný výpočet vydeľte cieľovú osvetlenosť predpokladanou celkovou účinnosťou (MF × η) a získate potrebný svetelný tok na m². Pri MF = 0,8 a η = 0,75 vychádza činiteľ 0,6. Pre 100 lx teda potrebujete asi 167 lm/m², pre 300 lx asi 500 lm/m² a pre 500 lx asi 833 lm/m². Tento odhad nenahrádza úplný svetelný návrh, ale hodí sa na prvý odhad množstva.
Dôležité: výška montáže, nie výška stropu
Vždy počítajte so skutočnou výškou montáže svietidiel nad porovnávacou rovinou (zvyčajne 0,85 m nad podlahou), nie s výškou stropu. V hale so stropom 10 m, svietidlami pri strope a porovnávacou rovinou 0,85 m je výška montáže 9,15 m. Ide o jednu z najčastejších chýb v praxi, ktorá vedie k sústavne nedostatočnej osvetlenosti.
Požiadavky na osvetlenosť podľa STN EN 12464-1
STN EN 12464-1 stanovuje pre každú činnosť udržiavanú osvetlenosť (Em), hraničnú hodnotu UGR a index podania farieb Ra. Tieto hodnoty sú záväzným základom svetelného návrhu. Právny rámec pre pracoviská na Slovensku tvoria nariadenie vlády SR č. 391/2006 Z. z. a vyhláška MZ SR č. 541/2007 Z. z., ktorá upravuje požiadavky na osvetlenie pri práci.
| Činnosť | Em (lx) | UGR max. | Ra min. | Typický príkon (výška 8 m) |
|---|---|---|---|---|
| Sklad (hrubý tovar, občasné využitie) | 100 | 28 | 40 | 100W |
| Expedícia / balenie | 300 | 25 | 60 | 150W |
| Montáž (hrubá) | 300 | 25 | 60 | 150W |
| Montáž (stredne náročná) | 500 | 22 | 80 | 200W |
| Jemná montáž / elektronika | 1 000 | 16 | 90 | 200W + miestne osvetlenie |
| Výrobná hala (všeobecne) | 300–500 | 22–25 | 80 | 150–200W |
| Športová hala, trieda III (STN EN 12193) | 200 | – | 65 | 100–150W |
| Športová hala, trieda I (STN EN 12193) | 750 | – | 65 | 200–240W |
Podrobné hodnoty pre všetky priestory nájdete v sprievodcovi Koľko luxov potrebujete? Pre športové haly odporúčame aj sprievodcu Osvetlenie športových hál.
Príkon a uhol vyžarovania podľa výšky montáže
Výška montáže určuje, aký príkon a uhol vyžarovania sú vhodné. Príliš široký uhol vo veľkej výške spôsobuje rozptylové svetlo a zlú rovnomernosť. Príliš úzky uhol vytvára svetelné škvrny s tmavými miestami medzi nimi.
| Výška montáže | Odporúčaný príkon | Uhol vyžarovania | Max. rozostup svietidiel | Svetelný tok (orientačne) |
|---|---|---|---|---|
| Do 5 m | 70–100W | 90–120° | 5–6 m | 10 000–15 000 lm |
| 5–7 m | 100–150W | 90–120° | 6–8 m | 15 000–22 500 lm |
| 7–9 m | 150–200W | 60–90° | 8–10 m | 22 500–30 000 lm |
| 9–12 m | 200–240W | 60° | 10–12 m | 30 000–36 000 lm |
| Nad 12 m | 240–300W | 45–60° | 12–15 m | 36 000–45 000 lm |
Uhly vyžarovania a ich vplyv na rozloženie svetla podrobnejšie vysvetľuje sprievodca Symetrické a asymetrické rozloženie svetla pri LED.
Výpočet rozostupu svietidiel
Maximálny rozostup dvoch svietidiel by nemal prekročiť 1 až 1,5-násobok výšky montáže. Pri výške montáže 8 m to znamená najviac 8–12 m. K stenám počítajte s polovicou tejto hodnoty ako okrajovou vzdialenosťou, aby pri stenách haly nevznikali tmavé zóny.
Návrh podľa zón: rôzna osvetlenosť v jednej hale
Väčšina priemyselných hál sa skladá z niekoľkých zón s rôznymi požiadavkami. Sklad potrebuje 100 lx, susedná expedícia 300 lx a pracovný stôl 500 lx. Kto osvetlí všetky zóny na najvyššiu hodnotu, plytvá energiou aj investíciou.
Praktický príklad: výrobná hala 2 000 m²
Zóna A – sklad (800 m², Em = 100 lx, MF = 0,8, η = 0,75): N = (100 × 800) ÷ (15 000 × 0,8 × 0,75) = 80 000 ÷ 9 000 = 8,9 → 9 priemyselných svietidiel po 100W. Zóna B – expedícia (600 m², Em = 300 lx, MF = 0,8, η = 0,75): N = (300 × 600) ÷ (22 500 × 0,8 × 0,75) = 180 000 ÷ 13 500 = 13,3 → 14 priemyselných svietidiel po 150W. Zóna C – montáž (600 m², Em = 500 lx, MF = 0,8, η = 0,75): N = (500 × 600) ÷ (30 000 × 0,8 × 0,75) = 300 000 ÷ 18 000 = 16,7 → 17 priemyselných svietidiel po 200W. Spolu: 40 svietidiel namiesto asi 56, keby bola celá hala navrhnutá jednotne na 500 lx.
Na profesionálny návrh podľa zón so simuláciou v DIALuxe ponúka Clightstore bezplatný svetelný návrh.
LED priemyselné svietidlá pre nízke až stredné výšky montáže (do 8 m) – 100W a 150W s driverom Philips alebo SOSEN, IP65, záruka 5 rokov:
Udržiavací činiteľ: najčastejšie podceňovaný parameter návrhu
Udržiavací činiteľ (MF) zohľadňuje pokles svetelného toku vplyvom starnutia a znečistenia v priebehu času. STN EN 12464-1 ho štandardne uvádza ako 0,8. V praxi sa od neho mnohí projektanti odchyľujú – s výraznými dôsledkami.
Kedy aký udržiavací činiteľ
V čistých kanceláriách alebo predajniach je 0,8 realistické. Vo výrobných halách s prachom, olejovými parami alebo tmavými stenami a regálmi až po strop počítajte s 0,6 alebo aj 0,45. Kto navrhne s 0,8, ale prevádzkuje halu v prašnom prostredí, má po niekoľkých rokoch často len 60–70 % plánovanej osvetlenosti.
Pravidelné čistenie (aspoň raz ročne) a svietidlá s krytím IP65 predlžujú cykly údržby a oprávňujú na vyšší udržiavací činiteľ. Viac o stupňoch krytia nájdete v sprievodcovi Stupne krytia IP vysvetlené.
Požiadavky podľa odvetvia: priemysel, sklady, šport, vonkajšie priestory
Priemyselné a výrobné haly
Všeobecné výrobné priestory potrebujú 300–500 lx, UGR ≤ 22 a Ra ≥ 80. Štandardom je neutrálna biela 4000K, ktorá podporuje sústredenie a verne podáva farby. Stmievateľné svietidlá s rozhraním 1-10V alebo DALI umožňujú riadenie podľa denného svetla a podľa spôsobu využitia môžu výrazne znížiť spotrebu. Do priestorov s nebezpečenstvom výbuchu smú len LED svietidlá pre zóny ATEX – podrobnosti v sprievodcovi ATEX a ochrana proti výbuchu.
Sklady a logistika
Vysokoregálové sklady vyžadujú aspoň IP65 a IK08, pretože vysokozdvižné vozíky a zakladače spôsobujú mechanické nárazy. Požiadavky špecifické pre vysokoregálové sklady podrobne opisuje sprievodca Osvetlenie skladov. Do uličiek medzi regálmi sa odporúčajú lineárne priemyselné svietidlá, ktoré smerujú svetlo presne do uličky.
Športové haly
STN EN 12193 definuje tri triedy: trieda III (rekreačný šport) 200 lx, trieda II (regionálne súťaže) 500 lx, trieda I (národné a medzinárodné súťaže) 750 lx – vždy s Ra ≥ 65. Odporúča sa odolnosť IK10, pretože lopty môžu svietidlá priamo zasiahnuť. Pre basketbal a hádzanú pozri našu kategóriu Osvetlenie basketbalového ihriska.
Vonkajšie plochy a osvetlenie dvorov
Pre firemné dvory, nakladacie rampy a vonkajšie skladové plochy sú odporúčaným minimom IP66 a IK08. Reflektory s asymetrickým rozložením svetla rovnomerne osvetlia veľké plochy bez oslnenia vodičov. Pre vonkajšie priestory ponúka Clightstore široký výber LED reflektorov.
LED priemyselné svietidlá pre veľké výšky montáže od 8 m – 200W a 240W s driverom SOSEN alebo Philips, IP65, stmievateľné, záruka 5 rokov:
Časté chyby pri návrhu a ako sa im vyhnúť
Aj skúsení projektanti robia opakované chyby, ktoré vedú k nedostatočnej osvetlenosti, oslneniu alebo zbytočným nákladom. Nasledujúci prehľad vám pomôže ich systematicky vylúčiť.
- Výška stropu namiesto výšky montáže: vždy počítajte s výškou nad porovnávacou rovinou (0,85 m), nie so stavebnou výškou stropu.
- Vynechaný udržiavací činiteľ: bez neho klesne osvetlenosť po niekoľkých rokoch prevádzky pod plánovanú hodnotu.
- Príliš veľké rozostupy: rozostup väčší ako 1,5 × výška montáže vedie k rovnomernosti U₀ pod 0,6 – to norme nevyhovuje.
- Nevhodná teplota chromatickosti: 6000K vo výrobných halách môže unavovať; osvedčeným štandardom je 4000K. Rozdiely vysvetľuje sprievodca Teplota chromatickosti LED.
- Nekontrolovaná hodnota UGR: oslnenie zo zle umiestnených svietidiel ohrozuje bezpečnosť práce. Viac v sprievodcovi Hodnota UGR vysvetlená.
- Žiadny návrh podľa zón: jednotná osvetlenosť v celej hale zbytočne zvyšuje investičné aj prevádzkové náklady.
- Nezladený systém stmievania: 0-10V, 1-10V a DALI nie sú navzájom kompatibilné – ujasnite si to pred objednávkou. Podrobnosti v sprievodcovi Stmievanie 0-10V, 1-10V a TRIAC.
Návratnosť: kedy sa prestavba oplatí?
LED priemyselné svietidlá spotrebujú zvyčajne o 50–70 % menej elektriny ako svietidlá s halogenidovými výbojkami. Pri viac ako 3 000 prevádzkových hodinách ročne a existujúcej sústave staršej ako 10 rokov býva doba návratnosti často kratšia ako 3–5 rokov – podľa cien energie a dostupných dotácií. Navyše odpadnú náklady na výmenu výbojok, pretože LED priemyselné svietidlá dosahujú životnosť 50 000 hodín a viac.
Podrobný výpočet vašich úspor umožňuje sprievodca Návratnosť investície do LED. Pre komplexný plán modernizácie odporúčame aj sprievodcu Modernizácia LED osvetlenia.
Bezpečnostné upozornenie k montáži
Všetky pripojovacie a montážne práce na sústavách 230V/400V smie vykonávať iba elektrotechnik s odbornou spôsobilosťou podľa vyhlášky MPSVR SR č. 508/2009 Z. z., v súlade so STN 33 2000 a s následnou odbornou prehliadkou a skúškou. Osvetlenie navrhujte súbežne s návrhom haly a strojného vybavenia, aby ste sa vyhli nákladným neskorším úpravám.
Časté otázky
Koľko LED priemyselných svietidiel potrebujem na 100 m²?
Závisí od požadovanej osvetlenosti. Pre sklad so 100 lx potrebujete pri 15 000 lm na svietidlo, MF = 0,8 a η = 0,75 asi 1,1 svietidla na 100 m². Pre dielňu s 300 lx je to asi 3,3 svietidla. Od výšky montáže 6 m často o počte rozhoduje maximálny rozostup svietidiel, nie len množstvo svetla.
Aký príkon je vhodný pre akú výšku haly?
Orientačne: do výšky montáže 6 m 100W, 6–8 m 150W, 8–10 m 200W, nad 10 m 240–300W. Rozhoduje vždy kombinácia príkonu, merného výkonu (lm/W) a uhla vyžarovania. Svietidlo 200W so 150 lm/W dáva 30 000 lm – svietidlo 200W so 100 lm/W len 20 000 lm.
Ako ďaleko od seba môžu byť priemyselné svietidlá?
Rozostup dvoch svietidiel by nemal prekročiť 1 až 1,5-násobok výšky montáže. Pri výške montáže 8 m je to najviac 8–12 m. Vzdialenosť od steny by mala byť polovicou rozostupu. Väčšie rozostupy vedú k rovnomernosti pod U₀ = 0,6 a norme nevyhovujú.
Aký udržiavací činiteľ mám použiť?
STN EN 12464-1 uvádza štandardne 0,8. V prašnom alebo znečistenom prostredí (spracovanie dreva a kovov, výroba potravín) použite 0,6 alebo 0,45. Príliš vysoký udržiavací činiteľ spôsobí, že sústava po krátkom čase nesplní požadované hodnoty.
Aká teplota chromatickosti je správna pre priemyselné haly?
Osvedčeným štandardom pre priemyselné a skladové haly je 4000K (neutrálna biela). Podporuje sústredenie, verne podáva farby a väčšina zamestnancov ju vníma ako príjemnú. 5000K sa hodí pre priestory s vysokými nárokmi na rozlišovanie farieb; 6000K sa občas používa vonku.
Kedy musím použiť svietidlá ATEX?
V priestoroch s nebezpečenstvom výbuchu (zóny 1, 2, 21, 22) sú povolené len svietidlá s certifikáciou ATEX. Týka sa to lakovní, skladov horľavých kvapalín, mlynov a podobných prevádzok. Bežné LED priemyselné svietidlá tam nie sú prípustné. Rozdelenie zón a požiadavky vysvetľuje náš sprievodca ATEX.
Oplatí sa prechod na LED aj pri krátkej prevádzkovej dobe?
Pri menej ako 2 000 prevádzkových hodinách ročne sa doba návratnosti úmerne predlžuje. Prestavba sa napriek tomu môže oplatiť, pretože LED svietidlá vyžadujú menej údržby a dotačné programy môžu investíciu znížiť. Svoju dobu návratnosti si vypočítajte pomocou sprievodcu Návratnosť investície do LED.
Kedy začať so svetelným návrhom?
Ideálne súbežne s návrhom haly a strojov, keď sú známe pôdorysy a zóny využitia. Neskoršie zmeny káblových trás, závesných bodov a spínacích obvodov sú prácne a drahé. Clightstore ponúka bezplatný svetelný návrh v DIALuxe, ktorý môžete využiť už vo fáze projektu.
Náš tím vám bezplatne spracuje simuláciu v DIALuxe s rozložením osvetlenosti, rozmiestnením svietidiel a odporúčaním produktov – presne pre vaše zóny haly a požiadavky noriem. Dodanie po celej EÚ za 2–5 pracovných dní, záruka až 5 rokov.
Vyžiadať bezplatný svetelný návrh








