
Osvetlenie ihrísk pre ragby, hádzanú, baseball a korfbal
Hodnoty osvetlenosti, počet stĺžov a návrh LED osvetlenia pre ragby, hádzanú, baseball a korfbal podľa EN 12193 – kompletný sprievodca pre firmy a kluby.
Osvetlenie ihrísk pre ragby, hádzanú (vonkajšiu), baseball a korfbal upravuje norma EN 12193 – tieto štyri športy sa však výrazne líšia geometriou ihriska, umiestnením stĺžov aj požiadavkami zväzov. Tento sprievodca vám pre každý šport prináša tabuľky osvetlenosti, koncepcie stĺžov a technické parametre potrebné na návrh LED osvetlenia v súlade s normami.
- Záväzná norma pre všetky štyri športy: EN 12193 s tromi triedami osvetlenia (I–III), od tréningu po súťaž.
- Ragby a hádzaná (vonku) vyžadujú GR < 50 a Ra ≥ 60; baseball navyše rozlišuje infield a outfield.
- Korfbal nemá vlastnú normu – platia všeobecné triedy EN 12193 doplnené smernicami zväzov.
- Vonkajšie inštalácie vyžadujú minimálne IP65; pre súťažné areály sa odporúča IP66. Udržiavací činiteľ pre LED je 0,8 pri ročnom čistení.
- Všetky montážne a pripájacie práce na inštaláciách 230V/400V smú vykonávať výlučne elektrotechnici s osvedčením podľa STN 33 2000 a vyhlášky č. 508/2009 Z. z.
Prečo štyri okrajové športy potrebujú vlastný návrh osvetlenia
V odbornej literatúre o osvetlení športovísík dominuje futbal – ragby, vonkajšia hádzaná, baseball a korfbal sa v projekčných príručkách takmer neobjavujú. Pritom rozmery ihriska, smer hry a dráha lopty sa pri týchto športoch výrazne líšia, čo priamo ovplyvňuje umiestnenie stĺžov, vyžarovacie uhly a požadovanú vertikálnu osvetlenosť.
K tomu pristupujú požiadavky jednotlivých zväzov: Rugby Football Union (RFU), International Handball Federation (IHF), World Baseball Softball Confederation (WBSC) a národné korfbalové zväzy stanovujú vlastné minimálne hodnoty, ktoré môžu byť prísnejšie ako EN 12193. Kto tieto požiadavky pozná, navrhuje správne – a vyhne sa nákladným dodatočným úpravám.
Všeobecný prehľad hodnôt osvetlenosti pre rôzne aplikácie nájdete v našom sprievodcovi Koľko luxov potrebujete? Hodnoty osvetlenosti pre všetky priestory.
EN 12193: spoločný základ pre všetky štyri športy
EN 12193 „Svetlo a osvetlenie – Osvetlenie športovísk“ je základná európska norma pre vnútorné aj vonkajšie športoviská. Definuje tri triedy osvetlenia podľa intenzity využitia a úrovne súťaže.
| Trieda osvetlenia | Typické využitie | Horizontálna osvetlenosť (Eh) | Rovnomernosť Uo | Hodnota GR (vonku) | Ra (index podávania farieb) |
|---|---|---|---|---|---|
| Trieda III | Tréning, rekreácia, školský šport | 75–200 lx (podľa športu) | ≥ 0,5 | ≤ 55 | ≥ 60 |
| Trieda II | Miestne/regionálne súťaže | 200–500 lx (podľa športu) | ≥ 0,6–0,7 | ≤ 50 | ≥ 65 |
| Trieda I | Národná/medzinárodná súťažná úroveň | 500–750 lx (podľa športu) | ≥ 0,7 | ≤ 50 | ≥ 65 |
Hodnota GR (Glare Rating podľa CIE 112) hodnotí oslnenie vo vonkajšom prostredí na stupnici od 10 (nepostrehnuteľné) do 90 (neznesiteľné). Televízne prenosy kladu prísnejšie požiadavky ako trieda I. Štandardná farebná teplota pre športoviská je 4000K; pre televíziu sa odporúča 5000K. Ako zvoliť správnu farebnú teplotu, vysvetľuje náš sprievodca Farebná teplota LED: 2700K až 6000K.
Osvetlenie ragbyového ihriska: osvetlenosť, stĺžny a požiadavky RFU
Ragbyové ihrisko má rozmery 100 × 70 m (hracia plocha) plus dve bodové polia po 10–22 m. Stĺžny sa zvyčajne umiestňujú za čiaru mŕtvej lopty, aby boli hráči chránení pred nárazmi. Počet stĺžov a reflektorov závisí od triedy osvetlenia.
Tabuľka osvetlenosti pre ragby podľa EN 12193 a RFU
| Trieda / úroveň RFU | Eh (zápas) | Eh (tréning) | Uo | GR | Ra | Odporúčaný počet stĺžov | Reflektory na stĺž |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Trieda III / úrovne RFU 6–12 | 100 lx | 75 lx | ≥ 0,5 | ≤ 55 | ≥ 60 | 4 | 2–3 |
| Trieda II / úrovne RFU 2–5 | 200 lx | 200 lx | ≥ 0,6 | ≤ 50 | ≥ 65 | 4–6 | 4–6 |
| Trieda I / národná úroveň | 500 lx | 300 lx | ≥ 0,7 | ≤ 50 | ≥ 65 | 6–8 | 9+ |
Umiestnenie stĺžov pri ragby: pre triedu III stačia štyri rohové stĺžny (výška 15–18 m). Pre triedy II a I sa odporúčajú ďalšie bočné stĺžny na úrovni stredovej čiary, aby sa dosiahla požadovaná rovnomernosť na celej hracej ploche vrátane bodových polí. Asymetrické optiky (napr. 20° alebo 40°) obmedzujú rušivé svetlo smerom k divákom a susedným pozemkom.
O rozložení svetla na športoviskách a logike umiestnenia stĺžov sa dočítate v našom sprievodcovi Osvetlenie športových ihrísk: normy a plánovanie.
Osvetlenie vonkajšieho ihriska na hádzanú: hala alebo vonku – podceňovaný rozdiel
EN 12193 formálne nerozlišuje medzi hádzanou v hale a vonku. V praxi sú však vonkajšie areály výrazne náročnejšie: rušivé svetlo, zaťaženie reflektorov vetrom a chýbajúce odrazy od stropu a stien vyžadujú vyšší inštalovaný výkon na dosiahnutie rovnakej osvetlenosti.
Špecifiká vonkajšieho ihriska na hádzanú
Vonkajšie ihrisko na hádzanú má rozmery 40 × 20 m. Vertikálna osvetlenosť (Ev) je rozhodujúca pre sledovanie lopty – najmä pri vysokých prihrávkach a strelách na bránu. Pre triedy II a I by Ev mala dosahovať aspoň 50 % Eh. Pre triedu III stačia štyri rohové stĺžny (výška 8–12 m) s 2–4 reflektormi; pre triedu II sa odporúča šesť stĺžov s asymetrickou optikou.
Hodnota GR je vonku kritickejšia ako v hale, pretože chýba strop. Reflektory s úzkym vyžarovacím uhlom (20°–40°) a presnou optikou obmedzujú oslnenie hráčov aj susedov. Súťažné areály podľa smerníc IHF vyžadujú Ra ≥ 65; pre televíziu Ra ≥ 80.
Naše LED reflektory na ihriská zahŕňajú modely s krytím IP66 a voliteľnými vyžarovacími uhlami, vhodné pre vonkajšie ihriská na hádzanú všetkých tried.
Osvetlenie baseballového ihriska: infield, outfield a umiestnenie stĺžov
Zo všetkých štyroch športov je baseball na osvetlenie najzložitejší: ihrisko je asymetrické (infield v tvare diamantu, otvorený outfield) a požiadavky na osvetlenie sa líšia podľa zóny. EN 12193 stanovuje samostatné hodnoty pre infield a outfield.
Osvetlenosť pre baseball podľa EN 12193
| Trieda | Infield Eh | Outfield Eh | Uo infield | Uo outfield | GR |
|---|---|---|---|---|---|
| Trieda III (rekreácia/tréning) | 300 lx | 200 lx | ≥ 0,5 | ≥ 0,3 | ≤ 55 |
| Trieda II (regionálna súťaž) | 500 lx | 300 lx | ≥ 0,7 | ≥ 0,5 | ≤ 50 |
| Trieda I (národná úroveň) | 750 lx | 500 lx | ≥ 0,7 | ≥ 0,5 | ≤ 50 |
| Profesionálna / TV (medzinárodná) | 1 500 lx | 1 000 lx | ≥ 0,7 | ≥ 0,6 | ≤ 45 |
Koncepcia stĺžov pre baseballové ihriská
Typické rozmiestnenie pre baseballové ihrisko triedy I: 6 stĺžov (výška 20–30 m) pozdĺž hranice outfieldu a 2 stĺžny za backstopom. Stĺžny za backstopom osvetľujú predovšetkým infield úzkymi zväzkami (20°). Stĺžny outfieldu využívajú širšie optiky (40°–60°), aby rovnomerne pokryli celý outfield.
Kritický bod: nadhadzovač aj pálkar musia loptu vždy jasne vidieť. Oslnenie zo smeru stĺžov je preto nutné vylúčiť – pre súťažné areály sa odporúčajú hodnoty GR pod 45. Pri televíznych prenosoch je navyše potrebné vypočítať vertikálnu osvetlenosť v smere kamier (Ev,cam).
Pre baseballové ihriská triedy I a profesionálne súťažné areály odporúčame výkonné LED reflektory s presnými vyžarovacími uhlami a driverom Philips:
Osvetlenie korfbalového ihriska: čo hovorí norma
Korfbal sa na Slovensku hrá aj súťažne, najrozšírenejší je však v Holandsku a Belgicku. Vonkajšie korfbalové ihrisko má rozmery 60 × 30 m, v hale 40 × 20 m. Samostatná norma pre korfbal neexistuje – platia všeobecné triedy EN 12193.
Odporúčaná osvetlenosť pre korfbal
Na tréning a rekreáciu (trieda III) stačí 200 lx pri Uo ≥ 0,5. Na súťaže podľa smerníc KNKV alebo IKF (trieda II) sa odporúča 300–500 lx pri Uo ≥ 0,6. Osobitnú pozornosť venujte rovnomernosti: tmavé miesta na ihrisku výrazne sťažujú sledovanie lopty v typickej korfbalovej hre založenej na prihrávkach.
Pre triedu III stačia štyri rohové stĺžny (výška 8–10 m) s 2–3 reflektormi. Pre triedu II sa odporúča šesť stĺžov s asymetrickou optikou, rovnako ako pri vonkajšom ihrisku na hádzanú. Keďže korfbal nemá bránu pri stene, osobitnú pozornosť si zaslúži osvetlenie okolo košov (každý 2,5 m od základnej čiary).
Pre vonkajšie ihriská podobných rozmerov nájdete vhodné reflektory aj v našich kategóriách osvetlenie basketbalového ihriska a osvetlenie padelového kurtu.
Technické požiadavky vonku: IP, IK, GR a údržba
Všetky štyri športy sa hrajú predovšetkým vonku. Minimálne technické požiadavky na reflektory sú preto rovnaké a mali by byť záväzne uvedené v súťažnej dokumentácii.
Stupne krytia a odolnosť
Pre vonkajšie športoviská sa odporúča minimálne IP65; pre súťažné areály je vhodné IP66 – tento stupeň krytia zaručuje tesnosť aj pri silných prúdoch vody z ľubovoľného smeru. Odolnosť proti nárazom by mala byť aspoň IK08, aby reflektory odolali zásahom loptou a mechanickému zaťaženiu. Stupne IP podrobne vysvetľuje náš sprievodca Stupne krytia IP vysvetlené; stupeň IK nájdete v článku Stupeň ochrany IK: význam a použitie.
Udržiavací činiteľ a doba zahorenia
Udržiavací činiteľ (MF) pre LED reflektory na športoviskách je 0,8 pri ročnom čistení. Túto hodnotu treba zahrnúť do výpočtu v DIALuxe, aby inštalácia spĺňala normové hodnoty osvetlenosti aj na konci intervalu údržby. Pred odovzdaním by LED reflektory mali svietiť aspoň 100 hodín, aby sa stabilizoval svetelný tok.
Stmievanie a riadenie
Športové LED reflektory sú zvyčajne stmievateľné cez 1-10V alebo DALI. Pre areály s rôznymi scenármi využitia (tréning/súťaž/TV) sa odporúča DALI, pretože umožňuje individuálne riadenie každého reflektora a správu scén. Viac o protokoloch stmievania nájdete v našom sprievodcovi Stmievanie 0-10V, 1-10V a TRIAC: rozdiely vysvetlené.
Kontrolný zoznam pre návrh: technické parametre v prehľade
| Parameter | Minimálna hodnota – vonkajší areál | Odporúčanie – súťaž |
|---|---|---|
| Stupeň krytia | IP65 | IP66 |
| Odolnosť proti nárazom | IK07 | IK08–IK10 |
| Hodnota GR (vonku) | ≤ 55 | ≤ 50 (TV: ≤ 45) |
| Index podávania farieb Ra | ≥ 60 | ≥ 65 (TV: ≥ 80) |
| Farebná teplota | 4000K | 5000K (TV) |
| Udržiavací činiteľ MF | 0,8 | 0,8 |
| Zahorenie pred odovzdaním | 100 h | 100 h |
| Rovnomernosť Uo | ≥ 0,5 (trieda III) | ≥ 0,7 (trieda I) |
| Protokol stmievania | 1-10V | DALI |
Nákup pre firmy: rozsah projektu, dotácie a podpora pri návrhu
Investícia do LED osvetlenia športového ihriska sa výrazne líši podľa veľkosti, triedy a konštrukcie stĺžov. Oproti halogenidovým výbojkám ušetrí LED zvyčajne 40–60 % nákladov na elektrinu; návratnosť je podľa projektu 4–7 rokov. Ako vypočítať ROI, ukazuje náš sprievodca Doba návratnosti LED: výpočet ROI a úspor.
Dotácie pre športové kluby a obce
Dotácie na prechod športovísk na LED sa líšia podľa krajiny a regiónu – od národných programov na úspory energie až po obecné a zväzové príspevky. Kluby by si mali včas overiť aktuálne programy vo svojom športovom zväze alebo na obci. Náš sprievodca Podpora LED 2026: čo sa zmenilo a ako financovať LED zhrňuje aktuálne možnosti.
Výhoda Clightstore pre firemné projekty
Ako veľkoobchod s LED s priamym dovozom dodáva Clightstore po celej EÚ do 2–5 pracovných dní. Reflektory sú osadené drivermi Philips alebo MOSO a majú záruku až 5 rokov. Pre projekty od 10 reflektorov ponúkame množstevné ceny a rámcové zmluvy. Súčasťou je bezplatný svetelnotechnický výpočet v DIALuxe – výpočty podľa normy pre všetky štyri športy na požiadanie.
Naša rada Premium LED reflektorov a osvetlenie futbalových ihrísk ponúkajú porovnateľné typy reflektorov, ktoré sú rovnako vhodné pre ragby, hádzanú, baseball aj korfbal.
Pre súťažné areály triedy I a inštalácie pripravené pre TV – LED reflektory 1250W a 1500W, stmievateľné cez DALI, IP66, záruka 5 rokov:
Časté otázky
Koľko luxov potrebujem na ragbyovom ihrisku pri tréningu?
Na tréning a rekreáciu (trieda III podľa EN 12193) stačí 75–100 lx pri rovnomernosti Uo ≥ 0,5. Úrovne RFU 6–12 vyžadujú na zápasy aspoň 100 lx. Na regionálne súťaže (úrovne RFU 2–5) je potrebných 200 lx pri Uo ≥ 0,6 a GR ≤ 50.
Aká norma platí pre vonkajšie osvetlenie ihriska na hádzanú?
Záväznou normou je EN 12193 „Osvetlenie športovísk“. Vonku platia rovnaké triedy osvetlenia ako v hale, ale hodnota GR a vertikálna osvetlenosť sú kritickejšie. Súťažné areály IHF vyžadujú Ra ≥ 65; pre televíziu Ra ≥ 80.
Koľko stĺžov potrebujem pre baseballové ihrisko triedy I?
Pre triedu I (750 lx na infielde, 500 lx na outfielde) je zvyčajne potrebných 6–8 stĺžov s výškou 20–30 m. Dva stĺžny za backstopom osvetľujú infield úzkou optikou (20°); stĺžny outfieldu využívajú optiku 40°–60°. Presný počet závisí od veľkosti ihriska a umiestnenia stĺžov – výpočet v DIALuxe je nevyhnutný.
Potrebuje korfbalové ihrisko vlastný návrh osvetlenia?
Áno, aj pre korfbal je potrebný individuálny návrh, pretože geometria ihriska, umiestnenie stĺžov a spôsob využitia sa líšia. Platí EN 12193 so všeobecnými triedami osvetlenia. Na súťaže podľa smerníc KNKV alebo IKF sa odporúča 300–500 lx pri Uo ≥ 0,6.
Čo znamená hodnota GR a ako ju obmedziť?
Hodnota GR (Glare Rating podľa CIE 112) hodnotí oslnenie vonkajším osvetlením na stupnici od 10 (nepostrehnuteľné) do 90 (neznesiteľné). Pre vonkajšie športoviská je hraničná hodnota GR ≤ 50; pre televíziu ≤ 45. Najdôležitejšie opatrenia sú úzke vyžarovacie uhly, presná optika a správne umiestnenie stĺžov. Viac o obmedzení oslnenia nájdete v sprievodcovi Hodnota UGR vysvetlená: obmedzenie oslnenia v praxi.
Aký stupeň krytia IP potrebujú vonkajšie reflektory?
Pre vonkajšie športoviská sa odporúča minimálne IP65; IP66 je vhodné pre všetky súťažné areály. IP66 chráni pred silnými prúdmi vody z ľubovoľného smeru a umožňuje čistenie tlakovým čističom. Odolnosť proti nárazom by navyše mala byť aspoň IK08.
Ako zabrániť svetelnému znečisteniu pri vonkajšom areáli?
Asymetrické optiky smerujú svetlo presne na hraciu plochu a obmedzujú rušivé svetlo smerom k oblohe a susedným pozemkom. V obytných oblastiach sa odporúčajú reflektory s charakteristikou full cut-off (bez vyžarovania nad horizontálu). Stmievanie na 0 % po zatváracom čase alebo automatické vypínanie časovým spínačom ďalej znižujú emisie svetla.
Môže si klub stĺžny a reflektory namontovať sám?
Nie. Všetky pripájacie a montážne práce na inštaláciách 230V/400V smú vykonávať výlučne kvalifikovaní elektrotechnici. Túto povinnosť stanovuje STN 33 2000 a vyhláška č. 508/2009 Z. z. spolu s piatimi bezpečnostnými pravidlami elektrotechniky. Jej porušenie môže viesť k strate poistenia a povolení na prevádzku.
Náš tím vám zadarmo spracuje výpočet v DIALuxe podľa normy – s hodnotami osvetlenosti, umiestnením stĺžov a výberom reflektorov podľa EN 12193. Dodanie po celej EÚ do 2–5 pracovných dní, záruka až 5 rokov a množstevné ceny od 10 reflektorov.
Požiadať o bezplatný výpočet osvetlenia









