Hoeveel lux heeft u nodig? Luxwaarden voor alle ruimtes

Hoeveel lux heeft u nodig? Luxwaarden voor alle ruimtes

Alle normwaarden in lux voor kantoor, industrie, magazijn, parking en sport – met UGR, Ra, onderhoudsfactor en een gratis luxcalculator.

7 min read By Clightstore lighting plannersUpdated 22.10.2026

De vereiste verlichtingssterkte hangt af van de taak, de ruimte en de geldende norm. Voor een kantoorwerkplek raadt EN 12464-1 een onderhoudswaarde (Em) van minstens 500 lux aan. Een magazijn vraagt afhankelijk van de activiteit 100–300 lux, een parking buiten 5–20 lux. Deze gids geeft de normwaarden voor alle bedrijfsruimtes, inclusief UGR, Ra en onderhoudsfactor.

Kort uitgelegd
  • Kantoor en beeldschermwerk: Em 500 lux, UGR ≤ 19, Ra ≥ 80 (EN 12464-1).
  • Magazijn en productie: 100–750 lux naargelang de activiteit; plan altijd ook UGR en Ra.
  • Parking buiten: 5–20 lux volgens EN 12464-2, afhankelijk van het verkeer.
  • Sportaccommodaties: 75–750 lux volgens EN 12193, per klasse en sport.
  • Reken met de onderhoudsfactor: in stoffige omgevingen met 0,67–0,70, zodat de doelwaarde na jaren nog gehaald wordt.

Lux, lumen, candela – wat betekent wat?

Lumen (lm) is de totale lichtstroom van een armatuur, dus hoeveel licht het in totaal uitstraalt. Lux (lx) is de verlichtingssterkte op een oppervlak: 1 lux = 1 lumen per vierkante meter. Candela (cd) is de lichtsterkte in een bepaalde richting.

Voor lichtplanning is lux de bepalende grootheid, omdat ze aangeeft hoeveel licht echt op het werkvlak valt. Twee armaturen met dezelfde lichtstroom kunnen op een oppervlak heel andere luxwaarden geven, afhankelijk van montagehoogte, stralingshoek en ruimtevorm. Meer in Lumen vs. lumen per watt.

UGR en Ra: twee extra planningsparameters

Naast de verlichtingssterkte legt EN 12464-1 nog twee kernwaarden vast. De UGR-waarde beschrijft de verblindingsbeperking: hoe lager, hoe minder verblinding. Voor kantoren is UGR ≤ 19 de grens voor vermoeiingsvrij werk (zie UGR-waarde uitgelegd). De Ra-waarde (CRI) beschrijft de kleurweergave: Ra ≥ 80 is het minimum voor werkplekken; voor kwaliteits- en kleurcontrole is Ra ≥ 90 aan te raden (zie CRI en kleurweergave).

Normen: EN 12464-1 en nationale regels

EN 12464-1:2021 is de Europese norm voor verlichting van werkplekken binnen en de basis voor elke professionele lichtstudie. Daarnaast gelden nationale regels voor welzijn op het werk die naar deze norm verwijzen of minimumwaarden opleggen (in Duitsland bijvoorbeeld de ASR A3.4). Wie volgens EN 12464-1 plant, voldoet in de regel ook aan de nationale minimumeisen.

Luxtabel binnen: kantoor, productie, magazijn

Alle waarden zijn onderhoudswaarden (Em) op het werkvlak volgens EN 12464-1.

Ruimte / activiteitEm (lux)UGR ≤Ra ≥
Kantoor – schrijven, lezen, beeldscherm5001980
Kantoor – archiveren, kopiëren3001980
Vergaderzaal5001980
Gang / doorgang (zonder voertuigen)1002540
Trappenhuis1502540
Werkplaats – grof werk3002580
Werkplaats – middelfijn werk5002280
Werkplaats – fijn werk7501980
Kwaliteitscontrole / kleurcontrole1.0001690
Magazijn – algemeen1002560
Magazijn – stellinggangen2002860
Magazijn – orderpicking3002560
Ontvangst en verzending3002560
Winkel – verkoopruimte3002280

Gidsen per ruimte: Kantoor, Magazijn, Productie, Werkplaats en Winkel.

LED-high bays boven hoogbouwstellingen in een logistiek magazijn
Hoogbouwmagazijn met LED-high bays: orderpicking vraagt volgens EN 12464-1 minstens 300 lux.

Geschikte LED-high bays voor magazijn en productie – IP65, tot 210 lm/W, 5 jaar garantie:

Luxtabel buiten: parkings, werven, gevels

Voor werkplekken buiten geldt EN 12464-2. Parkings worden ingedeeld volgens verkeersdrukte, werven volgens activiteit.

Zone / activiteitEm (lux)Gelijkmatigheid U₀ ≥Ra ≥
Parking – weinig verkeer50,2520
Parking – gemiddeld verkeer100,4020
Parking – druk verkeer200,4020
Vaste werkplek buiten2000,4040
Werf – grof werk500,2540
Werf – middelfijn werk1000,2540
Werf – fijn werk2000,4060
Vluchtweg / noodverlichting1––

Voor parkings en buitenzones zijn LED-breedstralers met IP66 ideaal; voor wegen op het bedrijfsterrein LED-straatlampen. Zie ook Parkingverlichting, Bedrijfsterrein en Noodverlichting.

LED-breedstralers verlichten een bedrijfsterrein 's nachts
Bedrijfsterrein met LED-breedstralers: voor parkings met gemiddeld verkeer raadt EN 12464-2 minstens 10 lux aan.

LED-breedstralers voor buitenzones, parkings en gevels – IP66, 170 lm/W, 5 jaar garantie:

Luxwaarden voor sport volgens EN 12193

EN 12193 regelt de verlichting van sportaccommodaties in drie klassen: klasse III voor training, schoolsport en recreatie, klasse II voor lokale en regionale competitie, klasse I voor nationale wedstrijden. Naast de horizontale telt ook de verticale verlichtingssterkte, zeker bij snelle balsporten met kleine ballen.

Sport / zoneKlasse III (lx)Klasse II (lx)Klasse I (lx)Ra ≥
Voetbal (buiten)7520050020–65
Basketbal / handbal (binnen)20050075065
Tennis (buiten)20030050065
Badminton / tafeltennis300500–60075065
Padel200300–400500–60065
Atletiek (buiten)10020050065

Gidsen per sport: Voetbalveld, Tennisbaan, Sporthal en Rijbak.

Luxcalculator: hoeveel armaturen heb ik nodig?

Bepaal met de calculator het aantal armaturen op basis van oppervlakte, montagehoogte en doel-lux. Het resultaat is een richtwaarde; voor een normconform plan met gelijkmatigheidsberekening raden we onze gratis DIALux-lichtstudie aan.

Onderhoudsfactor: plan altijd met reserve

De onderhoudsfactor (MF) houdt er rekening mee dat armaturen door vervuiling, lichtstroomafname en reflectieverlies in de loop van de tijd licht verliezen. In de planning geldt: doel-lux ÷ onderhoudsfactor = vereiste beginwaarde.

In propere kantoren volstaat 0,80 (25% overdimensionering). In stoffige werkplaatsen, magazijnen of productiehallen rekent u met 0,67–0,70, dus ongeveer 40–50% extra. Wie dat negeert, zakt na enkele jaren onder de normwaarden.

Montagehoogte en lichtverdeling

In industriële gebouwen telt niet alleen de doel-lux, maar ook of het licht van op de montagehoogte echt het werkvlak bereikt. Een high bay met 90° geeft op 8 m een andere lichtvlek dan hetzelfde armatuur met 120°. Afstand, gelijkmatigheid (U₀ ≥ 0,6 voor werkzones) en de taak moeten samen bekeken worden. Voor LED-high bays vanaf 6 m zijn 60–90° aan te raden, lager 90–120° (zie LED-hallenverlichting).

In natte ruimtes zoals wasplaatsen, koelcellen of productiezones met reiniging gebruikt u waterdichte LED-armaturen met minstens IP65 (zie IP-waarden uitgelegd).

Kantoorverlichting: luxwaarden correct toepassen

Voor kantoren en beeldschermwerk zijn Em 500 lux, UGR ≤ 19 en Ra ≥ 80 de drie bepalende waarden. Vooral de UGR wordt vaak vergeten: een armatuur met UGR 25 kan ondanks voldoende lux vermoeidheid en hoofdpijn veroorzaken. LED-panelen met UGR < 19 zijn daarom bijzonder geschikt. De kleurtemperatuur bepaalt mee de werking: voor geconcentreerd werk is 4000K aan te raden (zie Kleurtemperatuur LED).

Veiligheid: elektrische installatie alleen door vakmensen

De lichtplanning en de keuze van armaturen kunt u zelf doen. De elektrische installatie op 230V of 400V hoort uitsluitend bij een erkend elektricien. Meer in LED-armatuur aansluiten.

Veelgestelde vragen

Wat is het verschil tussen lux en lumen?

Lumen is de totale lichtstroom van een armatuur. Lux is de verlichtingssterkte op een oppervlak: 1 lux = 1 lumen per m². Een armatuur van 10.000 lm geeft op 10 m² 1.000 lux, op 100 m² maar 100 lux.

Hoeveel lux heb ik nodig in een kantoor?

Voor schrijven, lezen en beeldschermwerk minstens 500 lux volgens EN 12464-1, met UGR ≤ 19 en Ra ≥ 80. Voor archiveren volstaat 300 lux.

Hoeveel lux heeft een parking nodig?

Volgens EN 12464-2 minstens 5 lux bij weinig verkeer, 10 lux bij gemiddeld en 20 lux bij druk verkeer.

Hoeveel lux heeft een magazijn nodig?

Algemene opslag 100 lux, stellinggangen 200 lux, orderpicking en ontvangst 300 lux. In stoffige magazijnen rekent u met een onderhoudsfactor van 0,67–0,70.

Wat betekent UGR en waarom is het belangrijk?

UGR staat voor Unified Glare Rating en beschrijft de verblinding. Voor kantoren is UGR ≤ 19 de grens, voor werkplaatsen is 22–25 toegelaten.

Is EN 12464-1 wettelijk verplicht?

De norm zelf is een planningsnorm. Nationale regels voor welzijn op het werk verwijzen er wel naar of leggen minimumwaarden op. Wie volgens EN 12464-1 plant, zit in de regel goed.

Hoe bereken ik het aantal armaturen?

Aantal = (doel-lux × oppervlakte) ÷ (lichtstroom per armatuur × onderhoudsfactor × benuttingsfactor). Gebruik de calculator voor een raming en een DIALux-simulatie voor de gelijkmatigheid.

Hoeveel lux heeft een sporthal of voetbalveld nodig?

Sporthallen 200 lux (klasse III), 500 lux (klasse II) en 750 lux (klasse I). Voetbal buiten 75, 200 en 500 lux.

Een concreet project – magazijn, industriehal, parking of sportaccommodatie?

Ons team maakt gratis een DIALux-lichtstudie met luxberekening, gelijkmatigheid en normconforme armatuurkeuze. Levering in heel de EU binnen 2–5 werkdagen, direct-importprijzen 2–4× lager dan merkproducten, tot 5 jaar garantie.

Gratis lichtstudie aanvragen