
Oświetlenie boisk do rugby, piłki ręcznej, baseballu i korfballu
Natężenie oświetlenia, liczba masztów i projekt oświetlenia LED dla rugby, piłki ręcznej, baseballu i korfballu według normy EN 12193 – kompletny poradnik dla firm.
Oświetlenie boisk do rugby, piłki ręcznej (na zewnątrz), baseballu i korfballu podlega normie EN 12193 – jednak te cztery dyscypliny wyraźnie różnią się geometrią boiska, rozmieszczeniem masztów i wymaganiami związków sportowych. Ten poradnik podaje dla każdej dyscypliny tabele natężenia oświetlenia, koncepcje masztów i parametry techniczne potrzebne do zgodnego z normami projektu oświetlenia LED.
- Norma wiążąca dla wszystkich czterech dyscyplin: EN 12193 z trzema klasami oświetlenia (I–III), od treningów po zawody.
- Rugby i piłka ręczna (na zewnątrz) wymagają GR < 50 i Ra ≥ 60; baseball dodatkowo rozróżnia infield i outfield.
- Korfball nie ma własnej normy – obowiązują ogólne klasy EN 12193, uzupełnione wytycznymi związków.
- Instalacje zewnętrzne wymagają co najmniej IP65; dla obiektów wyczynowych zalecane jest IP66. Współczynnik utrzymania dla LED wynosi 0,8 przy corocznym czyszczeniu.
- Wszystkie prace montażowe i przyłączeniowe przy instalacjach 230V/400V mogą wykonywać wyłącznie elektrycy z uprawnieniami, zgodnie z normą PN-HD 60364.
Dlaczego cztery niszowe dyscypliny wymagają własnego projektu oświetlenia
Piłka nożna dominuje w literaturze fachowej o oświetleniu obiektów sportowych – rugby, piłka ręczna na zewnątrz, baseball i korfball są w poradnikach projektowych ledwie wspominane. A przecież wymiary boiska, kierunek gry i tor lotu piłki różnią się w tych dyscyplinach znacząco, co bezpośrednio wpływa na rozmieszczenie masztów, kąty świecenia i wymagane pionowe natężenie oświetlenia.
Do tego dochodzą wymagania poszczególnych związków: Rugby Football Union (RFU), International Handball Federation (IHF), World Baseball Softball Confederation (WBSC) oraz krajowe związki korfballu określają własne wartości minimalne, które mogą być wyższe niż w EN 12193. Znajomość tych wymagań pozwala projektować trafnie – i uniknąć kosztownych poprawek.
Ogólny przegląd wartości natężenia oświetlenia dla różnych zastosowań znajdziesz w naszym poradniku Ile luxów potrzeba? Wartości natężenia oświetlenia dla wszystkich stref.
EN 12193: wspólna podstawa dla czterech dyscyplin
EN 12193 „Światło i oświetlenie – Oświetlenie w sporcie” to podstawowa norma europejska dla obiektów krytych i otwartych. Definiuje trzy klasy oświetlenia w zależności od intensywności użytkowania i poziomu rozgrywek.
| Klasa oświetlenia | Typowe zastosowanie | Poziome natężenie oświetlenia (Eh) | Równomierność Uo | Wartość GR (na zewnątrz) | Ra (oddawanie barw) |
|---|---|---|---|---|---|
| Klasa III | Treningi, rekreacja, sport szkolny | 75–200 lx (zależnie od dyscypliny) | ≥ 0,5 | ≤ 55 | ≥ 60 |
| Klasa II | Rozgrywki lokalne/regionalne | 200–500 lx (zależnie od dyscypliny) | ≥ 0,6–0,7 | ≤ 50 | ≥ 65 |
| Klasa I | Rozgrywki krajowe/międzynarodowe | 500–750 lx (zależnie od dyscypliny) | ≥ 0,7 | ≤ 50 | ≥ 65 |
Wartość GR (Glare Rating według CIE 112) ocenia olśnienie na zewnątrz w skali od 10 (niezauważalne) do 90 (nie do zniesienia). Transmisje telewizyjne stawiają wymagania surowsze niż klasa I. Standardowa temperatura barwowa dla obiektów sportowych to 4000K; dla telewizji zalecane jest 5000K. Jak dobrać właściwą temperaturę barwową, wyjaśnia nasz poradnik Temperatura barwowa LED: od 2700K do 6000K.
Oświetlenie boiska do rugby: natężenie, maszty i wymagania RFU
Boisko do rugby ma wymiary 100 × 70 m (pole gry) plus dwa pola punktowe po 10–22 m. Maszty ustawia się zwykle za linią martwej piłki, aby chronić zawodników przed zderzeniami. Liczba masztów i naświetlaczy zależy od klasy oświetlenia.
Tabela natężenia oświetlenia dla rugby według EN 12193 i RFU
| Klasa / poziom RFU | Eh (mecz) | Eh (trening) | Uo | GR | Ra | Zalecana liczba masztów | Naświetlacze na maszt |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Klasa III / poziomy RFU 6–12 | 100 lx | 75 lx | ≥ 0,5 | ≤ 55 | ≥ 60 | 4 | 2–3 |
| Klasa II / poziomy RFU 2–5 | 200 lx | 200 lx | ≥ 0,6 | ≤ 50 | ≥ 65 | 4–6 | 4–6 |
| Klasa I / poziom krajowy | 500 lx | 300 lx | ≥ 0,7 | ≤ 50 | ≥ 65 | 6–8 | 9+ |
Rozmieszczenie masztów przy rugby: cztery maszty narożne (wysokość 15–18 m) wystarczają dla klasy III. Dla klas II i I zaleca się dodatkowe maszty boczne na wysokości linii środkowej, aby uzyskać wymaganą równomierność na całym polu gry, włącznie z polami punktowymi. Optyki asymetryczne (np. 20° lub 40°) ograniczają światło rozproszone w kierunku trybun i sąsiednich działek.
O rozsyle światła na boiskach i logice rozmieszczania masztów przeczytasz w naszym poradniku Rozsył światła na boiskach: normy i projektowanie.
Oświetlenie boiska do piłki ręcznej na zewnątrz: hala czy plener – niedoceniana różnica
EN 12193 formalnie nie rozróżnia piłki ręcznej w hali i na zewnątrz. W praktyce jednak obiekty otwarte są znacznie bardziej wymagające: światło rozproszone, obciążenie wiatrem naświetlaczy i brak odbić od sufitu i ścian wymagają większej mocy zainstalowanej, aby osiągnąć te same wartości natężenia.
Specyfika boiska do piłki ręcznej na zewnątrz
Boisko do piłki ręcznej na zewnątrz ma wymiary 40 × 20 m. Pionowe natężenie oświetlenia (Ev) jest kluczowe dla śledzenia piłki – zwłaszcza przy wysokich podaniach i rzutach na bramkę. Dla klas II i I Ev powinno wynosić co najmniej 50 % Eh. Cztery maszty narożne (wysokość 8–12 m) z 2–4 naświetlaczami każdy wystarczają dla klasy III; dla klasy II zaleca się sześć masztów z optyką asymetryczną.
Wartość GR jest na zewnątrz bardziej krytyczna niż w hali, ponieważ brakuje sufitu. Naświetlacze o wąskim kącie świecenia (20°–40°) i precyzyjnej optyce ograniczają olśnienie zawodników i mieszkańców. Obiekty wyczynowe według wytycznych IHF wymagają Ra ≥ 65; dla telewizji Ra ≥ 80.
Nasze stadionowe lampy LED obejmują modele IP66 z wybieranymi kątami świecenia, odpowiednie do boisk do piłki ręcznej na zewnątrz wszystkich klas.
Oświetlenie boiska do baseballu: infield, outfield i rozmieszczenie masztów
Spośród czterech dyscyplin baseball jest najtrudniejszy do oświetlenia: boisko jest asymetryczne (infield w kształcie rombu, otwarty outfield), a wymagania co do oświetlenia różnią się w zależności od strefy. EN 12193 określa osobne wartości dla infieldu i outfieldu.
Natężenie oświetlenia dla baseballu według EN 12193
| Klasa | Infield Eh | Outfield Eh | Uo infield | Uo outfield | GR |
|---|---|---|---|---|---|
| Klasa III (rekreacja/treningi) | 300 lx | 200 lx | ≥ 0,5 | ≥ 0,3 | ≤ 55 |
| Klasa II (rozgrywki regionalne) | 500 lx | 300 lx | ≥ 0,7 | ≥ 0,5 | ≤ 50 |
| Klasa I (poziom krajowy) | 750 lx | 500 lx | ≥ 0,7 | ≥ 0,5 | ≤ 50 |
| Zawodowy / TV (międzynarodowy) | 1500 lx | 1000 lx | ≥ 0,7 | ≥ 0,6 | ≤ 45 |
Koncepcja masztów dla boiska do baseballu
Typowy układ dla boiska do baseballu klasy I: 6 masztów (wysokość 20–30 m) wzdłuż granicy outfieldu oraz 2 maszty za backstopem. Maszty za backstopem oświetlają głównie infield wąskimi wiązkami (20°). Maszty outfieldu wykorzystują szersze optyki (40°–60°), aby równomiernie pokryć cały outfield.
Punkt krytyczny: miotacz i pałkarz muszą przez cały czas wyraźnie widzieć piłkę. Dlatego należy unikać olśnienia z kierunku masztów – dla obiektów wyczynowych zalecane są wartości GR poniżej 45. Przy transmisjach telewizyjnych trzeba dodatkowo obliczyć pionowe natężenie oświetlenia w kierunku kamer (Ev,cam).
Do boisk baseballowych klasy I i obiektów zawodowych polecamy wydajne naświetlacze LED z precyzyjnymi kątami świecenia i zasilaczem Philips:
Oświetlenie boiska do korfballu: co mówi norma
Korfball jest w Polsce dyscypliną niszową, ale bardzo popularną w Holandii i Belgii. Boisko do korfballu na zewnątrz ma wymiary 60 × 30 m, w hali 40 × 20 m. Nie istnieje osobna norma dla korfballu – obowiązują ogólne klasy EN 12193.
Zalecane natężenie oświetlenia dla korfballu
Do treningów i rekreacji (klasa III) wystarcza 200 lx przy Uo ≥ 0,5. Do rozgrywek według wytycznych KNKV lub IKF (klasa II) zaleca się 300–500 lx przy Uo ≥ 0,6. Szczególną uwagę należy zwrócić na równomierność: ciemne miejsca na boisku znacznie utrudniają śledzenie piłki w charakterystycznej dla korfballu grze podaniami.
Cztery maszty narożne (wysokość 8–10 m) z 2–3 naświetlaczami każdy pokrywają klasę III. Dla klasy II zaleca się sześć masztów z optyką asymetryczną – podobnie jak przy boisku do piłki ręcznej na zewnątrz. Ponieważ w korfballu nie ma bramki przy ścianie, szczególnej uwagi wymaga oświetlenie wokół słupków z koszami (każdy 2,5 m od linii końcowej).
Do boisk zewnętrznych o podobnych wymiarach odpowiednie naświetlacze znajdziesz również w kategoriach oświetlenie boiska do koszykówki i oświetlenie kortów do padla.
Wymagania techniczne na zewnątrz: IP, IK, GR i konserwacja
Wszystkie cztery dyscypliny uprawia się głównie na zewnątrz. Minimalne wymagania techniczne wobec naświetlaczy są więc takie same i powinny zostać wpisane jako wiążące do specyfikacji przetargowej.
Stopnie ochrony i wytrzymałość
Dla obiektów sportowych na zewnątrz zalecane jest co najmniej IP65; dla obiektów wyczynowych – IP66, który zapewnia szczelność nawet przy silnych strumieniach wody z każdego kierunku. Odporność na uderzenia powinna wynosić co najmniej IK08, aby wytrzymać uderzenia piłką i obciążenia mechaniczne. Stopnie IP szczegółowo omawia nasz poradnik Stopnie ochrony IP wyjaśnione; stopień IK wyjaśniamy w artykule Stopień ochrony IK: znaczenie i zastosowanie.
Współczynnik utrzymania i okres wypalania
Współczynnik utrzymania (MF) dla naświetlaczy LED na obiektach sportowych wynosi 0,8 przy corocznym czyszczeniu. Tę wartość należy uwzględnić w obliczeniach DIALux, aby instalacja nadal spełniała normowe wartości natężenia pod koniec okresu konserwacji. Przed odbiorem naświetlacze LED powinny pracować co najmniej 100 godzin, aby ustabilizować strumień świetlny.
Ściemnianie i sterowanie
Sportowe naświetlacze LED są zwykle ściemnialne przez 1-10V lub DALI. Dla obiektów o różnych scenariuszach użytkowania (trening/zawody/TV) zaleca się DALI, ponieważ umożliwia indywidualne sterowanie każdym naświetlaczem i zarządzanie scenami. Więcej o protokołach ściemniania przeczytasz w poradniku Ściemnianie 0-10V, 1-10V i TRIAC: różnice wyjaśnione.
Lista kontrolna projektu: parametry techniczne w pigułce
| Parametr | Wartość minimalna – obiekt zewnętrzny | Zalecenie – zawody |
|---|---|---|
| Stopień ochrony | IP65 | IP66 |
| Odporność na uderzenia | IK07 | IK08–IK10 |
| Wartość GR (na zewnątrz) | ≤ 55 | ≤ 50 (TV: ≤ 45) |
| Oddawanie barw Ra | ≥ 60 | ≥ 65 (TV: ≥ 80) |
| Temperatura barwowa | 4000K | 5000K (TV) |
| Współczynnik utrzymania MF | 0,8 | 0,8 |
| Wypalanie przed odbiorem | 100 h | 100 h |
| Równomierność Uo | ≥ 0,5 (klasa III) | ≥ 0,7 (klasa I) |
| Protokół ściemniania | 1-10V | DALI |
Zakupy B2B: zakres projektu, dofinansowanie i wsparcie
Koszt instalacji naświetlaczy LED na boisku różni się znacznie w zależności od wielkości, klasy i konstrukcji masztów. W porównaniu z lampami metalohalogenkowymi LED oszczędza zwykle 40–60 % kosztów energii elektrycznej; okres zwrotu wynosi 4–7 lat, zależnie od projektu. Jak obliczyć ROI, pokazuje nasz poradnik Obliczanie zwrotu z inwestycji w LED: ROI i oszczędności.
Dofinansowanie dla klubów sportowych i samorządów
Dofinansowanie modernizacji oświetlenia obiektów sportowych na LED różni się w zależności od kraju i regionu – od krajowych programów efektywności energetycznej po dotacje gminne i związkowe. Kluby powinny odpowiednio wcześnie sprawdzić aktualne programy w swoim związku sportowym lub urzędzie gminy. Nasz poradnik Dofinansowanie LED 2026: co się zmieniło i jak finansować podsumowuje obecne możliwości.
Przewaga Clightstore w projektach B2B
Jako hurtownia LED z importem bezpośrednim Clightstore dostarcza na terenie całej UE w 2–5 dni roboczych. Naświetlacze są wyposażone w zasilacze Philips lub MOSO i objęte gwarancją do 5 lat. Dla projektów od 10 naświetlaczy oferujemy ceny ilościowe i umowy ramowe. Bezpłatny projekt oświetlenia w DIALux jest wliczony – obliczenia zgodne z normą dla wszystkich czterech dyscyplin na zapytanie.
Nasza seria Premium naświetlaczy LED i oświetlenie boisk piłkarskich obejmują porównywalne typy naświetlaczy, równie dobrze sprawdzające się przy rugby, piłce ręcznej, baseballu i korfballu.
Do obiektów wyczynowych klasy I i instalacji przystosowanych do TV – naświetlacze LED 1250W i 1500W, ściemnialne DALI, IP66, 5 lat gwarancji:
Najczęściej zadawane pytania
Ile luxów potrzeba na boisku do rugby podczas treningu?
Do treningów i rekreacji (klasa III według EN 12193) wystarcza 75–100 lx przy równomierności Uo ≥ 0,5. Poziomy RFU 6–12 wymagają na meczach co najmniej 100 lx. Przy rozgrywkach regionalnych (poziomy RFU 2–5) wymagane jest 200 lx przy Uo ≥ 0,6 i GR ≤ 50.
Jaka norma obowiązuje dla oświetlenia zewnętrznego boiska do piłki ręcznej?
Normą wiążącą jest EN 12193 „Oświetlenie w sporcie”. Na zewnątrz obowiązują te same klasy oświetlenia co w hali, ale wartość GR i pionowe natężenie oświetlenia są bardziej krytyczne. Obiekty wyczynowe IHF wymagają Ra ≥ 65; dla telewizji Ra ≥ 80.
Ile masztów potrzeba dla boiska do baseballu klasy I?
Dla klasy I (750 lx na infieldzie, 500 lx na outfieldzie) potrzeba zwykle 6–8 masztów o wysokości 20–30 m. Dwa maszty za backstopem oświetlają infield wąską optyką (20°); maszty outfieldu wykorzystują optykę 40°–60°. Dokładna liczba zależy od wielkości boiska i lokalizacji masztów – obliczenia DIALux są niezbędne.
Czy boisko do korfballu wymaga osobnego projektu oświetlenia?
Tak, również dla korfballu potrzebny jest indywidualny projekt, ponieważ geometria boiska, lokalizacja masztów i sposób użytkowania są różne. Obowiązuje EN 12193 z ogólnymi klasami oświetlenia. Do rozgrywek według wytycznych KNKV lub IKF zaleca się 300–500 lx przy Uo ≥ 0,6.
Co oznacza wartość GR i jak ją ograniczyć?
Wartość GR (Glare Rating według CIE 112) ocenia olśnienie od oświetlenia zewnętrznego w skali od 10 (niezauważalne) do 90 (nie do zniesienia). Dla obiektów sportowych na zewnątrz wartością graniczną jest GR ≤ 50; dla telewizji ≤ 45. Najważniejsze środki to wąskie kąty świecenia, precyzyjna optyka i prawidłowe rozmieszczenie masztów. Więcej o ograniczaniu olśnienia w poradniku Wartość UGR: ograniczanie olśnienia w praktyce.
Jaki stopień ochrony IP muszą mieć naświetlacze zewnętrzne?
Dla obiektów sportowych na zewnątrz zalecane jest co najmniej IP65; IP66 jest wskazane na wszystkich obiektach wyczynowych. IP66 chroni przed silnymi strumieniami wody z każdego kierunku i pozwala na czyszczenie myłką ciśnieniową. Odporność na uderzenia powinna dodatkowo wynosić co najmniej IK08.
Jak uniknąć zanieczyszczenia światłem na obiekcie zewnętrznym?
Optyki asymetryczne kierują światło precyzyjnie na pole gry i ograniczają światło rozproszone w kierunku nieba i sąsiednich działek. W strefach mieszkalnych zaleca się naświetlacze typu „full cut-off” (bez emisji powyżej poziomu). Ściemnianie do 0 % po zamknięciu obiektu lub automatyczne wyłączanie zegarem dodatkowo ograniczają emisję światła.
Czy klub może samodzielnie zamontować maszty i naświetlacze?
Nie. Wszystkie prace przyłączeniowe i montażowe przy instalacjach 230V/400V mogą wykonywać wyłącznie elektrycy z uprawnieniami. To obowiązek wynikający z normy PN-HD 60364 oraz pięciu zasad bezpieczeństwa w elektrotechnice. Niedochowanie go grozi utratą ochrony ubezpieczeniowej i pozwoleń na użytkowanie.
Nasz zespół bezpłatnie przygotuje zgodne z normą obliczenia DIALux – z wartościami natężenia oświetlenia, rozmieszczeniem masztów i doborem naświetlaczy według EN 12193. Dostawa na terenie całej UE w 2–5 dni roboczych, do 5 lat gwarancji, ceny ilościowe od 10 naświetlaczy.
Zamów bezpłatny projekt oświetlenia









